Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka kondensacyjna, kupić z pompą czy bez ?

01 Paź 2019 14:47 513 7
  • Poziom 10  
    Część. Z racji posiadania nie specjalnie dużego mieszkania, w której ciężko gdzieś logicznie zmieścić suszarkę. Wpadł pomysł zakupu suszarki elektrycznej. Niestety mamy mikro łazienkę, w której jedyna pralka jaka może się zmieścić to taka ładowana "od góry", więc suszarka musi stać w sypialni. Martwi mnie jednak wilgoć, słyszałem że nawet suszarka kondensacyjna potrafi zrobić niezłą saunę ( co dla mnie jest ciut bez sensu, bo przecież to chyba powinienen być obieg zamknięty, więc jedyne co powinna oddawać to ciepło, a nie wilgoć). Jaką suszarkę powinienem kupić, żeby zminimalizować skutki uboczne w postaci wilgoci i ciepła ?. Kondensacyjną z pompą, bez pompy, a może jeszcze jakiś inny bajer. Ciepło mnie aż tak mocno nie boli, gorzej z tą wilgocią. Jeśli polecacie jakieś konkretne modele, to też z chęcią spojrzę.
  • Użytkownik obserwowany
    BlackAndRed157 napisał:
    suszarka kondensacyjna potrafi zrobić niezłą saunę

Nieprawda.
    W kondensacie bez pompy musisz opróżniać zbiornik jak się przepełni a w tej z pompą musisz mieć podłączenie do kanalizacji.
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się, że zarówno suszarkę z pompą ciepła jak i bez niej można kupić z pojemnikiem na kondensat. Chodzi tu głównie o wilgotność, skoro obieg jest zamknięty, to cała wilgoć powinna być zamieniona w skropliny, wtedy chyba logicznym byłoby kupno suszarki z pompą ciepła, która zużywa mniej energii, więc wydaje się logicznym że powinna też oddawać mniej ciepła. (?). Tylko jak to wygląda w praktyce
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    BlackAndRed157 napisał:
    zużywa mniej energii, więc wydaje się logicznym że powinna też oddawać mniej ciepła.

Bardzo słuszne rozumowanie. Poza tym zasada pracy suszarki z pompą niewiele odbiega od np. lodówki, więc szczelność obiegu powietrza (tak jak szczelność drzwi w lodówce) to podstawa działania.
    Kolejna sprawa to proces separacji wilgoci z tkanin zasadniczo różni się w obu rodzajach suszarek, skutkiem tego jest wyraźna różnica w kondycji tkaniny po wysuszeniu, na korzyść suszarki z pompą oczywiście. Tak więc same plusy i niestety minus, jeżeli chodzi o stopień komplikacji technicznej urządzeń i tym samym przewidywalność żywotności.
  • Użytkownik obserwowany
    Przepraszam o jakiej pompie ciepła tu mowa?
  • Poziom 10  
    Czyli wychodzi na to, że lepszym rozwiązaniem jest kupno suszarki z pompą, ale zwykła kondensacyjna też się nada, będzie tylko mocniej nagrzewać pomieszczenie, ale w obu przypadkach nie muszę się martwić o wilgoć w pokoju. Dzięki za pomoc :)
  • Poziom 27  
    BlackAndRed157 napisał:
    Czyli wychodzi na to, że lepszym rozwiązaniem jest kupno suszarki z pompą

Moim zdaniem absolutnie tak. Akurat używam Boscha Serie 4 (produkowanego w Łodzi) i spełnia moje oczekiwania. W przypadku suszarki w pokoju, należy jedynie liczyć się z dość sporym hałasem - dotyczy to obu rodzajów suszarek, jednak w suszarce z pompą dochodzi jeszcze buczenie sprężarki.
    Jeżeli chodzi o wilgoć z suszarki tradycyjnej, to oczywiście mogą być modele mniej lub bardziej szczelne. Jednak co do zasady pracy, nie jest suszarce absolutnie konieczne. Poza tym taka suszarka składa się głównie z grzałki 2kW i wentylatora, co siłą rzeczy rokuje gorsze warunki dla otocznia.
  • Poziom 10  
    Borutka napisał:
    BlackAndRed157 napisał:
    Czyli wychodzi na to, że lepszym rozwiązaniem jest kupno suszarki z pompą

Moim zdaniem absolutnie tak. Akurat używam Boscha Serie 4 (produkowanego w Łodzi) i spełnia moje oczekiwania. W przypadku suszarki w pokoju, należy jedynie liczyć się z dość sporym hałasem - dotyczy to obu rodzajów suszarek, jednak w suszarce z pompą dochodzi jeszcze buczenie sprężarki.

Jasna sprawa, liczę się z tym, gdybym mógł to zrobić inaczej, to bym się w to nie bawił. Robienie prania w godzinach w których nie siedzę w sypialni nie jest szczególnie uciążliwe, na pewno przyjrzę się urządzenią Boscha - wydają się w miarę rozsądne cenowo