Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka kondensacyjna, kupić z pomp± czy bez ?

BlackAndRed157 01 Oct 2019 14:47 3750 7
    BlackAndRed157
    Level 10  
    Czę¶ć. Z racji posiadania nie specjalnie dużego mieszkania, w której ciężko gdzie¶ logicznie zmie¶cić suszarkę. Wpadł pomysł zakupu suszarki elektrycznej. Niestety mamy mikro łazienkę, w której jedyna pralka jaka może się zmie¶cić to taka ładowana "od góry", więc suszarka musi stać w sypialni. Martwi mnie jednak wilgoć, słyszałem że nawet suszarka kondensacyjna potrafi zrobić niezł± saunę ( co dla mnie jest ciut bez sensu, bo przecież to chyba powinienen być obieg zamknięty, więc jedyne co powinna oddawać to ciepło, a nie wilgoć). Jak± suszarkę powinienem kupić, żeby zminimalizować skutki uboczne w postaci wilgoci i ciepła ?. Kondensacyjn± z pomp±, bez pompy, a może jeszcze jaki¶ inny bajer. Ciepło mnie aż tak mocno nie boli, gorzej z t± wilgoci±. Je¶li polecacie jakie¶ konkretne modele, to też z chęci± spojrzę.
    bumble
    User under supervision
    BlackAndRed157 wrote:
    suszarka kondensacyjna potrafi zrobić niezł± saunę

Nieprawda.
    W kondensacie bez pompy musisz opróżniać zbiornik jak się przepełni a w tej z pomp± musisz mieć podł±czenie do kanalizacji.
    BlackAndRed157
    Level 10  
    Wydaje mi się, że zarówno suszarkę z pomp± ciepła jak i bez niej można kupić z pojemnikiem na kondensat. Chodzi tu głównie o wilgotno¶ć, skoro obieg jest zamknięty, to cała wilgoć powinna być zamieniona w skropliny, wtedy chyba logicznym byłoby kupno suszarki z pomp± ciepła, która zużywa mniej energii, więc wydaje się logicznym że powinna też oddawać mniej ciepła. (?). Tylko jak to wygl±da w praktyce
  • Helpful post
    Borutka
    Level 29  
    BlackAndRed157 wrote:
    zużywa mniej energii, więc wydaje się logicznym że powinna też oddawać mniej ciepła.

Bardzo słuszne rozumowanie. Poza tym zasada pracy suszarki z pomp± niewiele odbiega od np. lodówki, więc szczelno¶ć obiegu powietrza (tak jak szczelno¶ć drzwi w lodówce) to podstawa działania.
    Kolejna sprawa to proces separacji wilgoci z tkanin zasadniczo różni się w obu rodzajach suszarek, skutkiem tego jest wyraĽna różnica w kondycji tkaniny po wysuszeniu, na korzy¶ć suszarki z pomp± oczywi¶cie. Tak więc same plusy i niestety minus, jeżeli chodzi o stopień komplikacji technicznej urz±dzeń i tym samym przewidywalno¶ć żywotno¶ci.
    bumble
    User under supervision
    Przepraszam o jakiej pompie ciepła tu mowa?
    BlackAndRed157
    Level 10  
    Czyli wychodzi na to, że lepszym rozwi±zaniem jest kupno suszarki z pomp±, ale zwykła kondensacyjna też się nada, będzie tylko mocniej nagrzewać pomieszczenie, ale w obu przypadkach nie muszę się martwić o wilgoć w pokoju. Dzięki za pomoc :)
    Borutka
    Level 29  
    BlackAndRed157 wrote:
    Czyli wychodzi na to, że lepszym rozwi±zaniem jest kupno suszarki z pomp±

Moim zdaniem absolutnie tak. Akurat używam Boscha Serie 4 (produkowanego w Łodzi) i spełnia moje oczekiwania. W przypadku suszarki w pokoju, należy jedynie liczyć się z do¶ć sporym hałasem - dotyczy to obu rodzajów suszarek, jednak w suszarce z pomp± dochodzi jeszcze buczenie sprężarki.
    Jeżeli chodzi o wilgoć z suszarki tradycyjnej, to oczywi¶cie mog± być modele mniej lub bardziej szczelne. Jednak co do zasady pracy, nie jest suszarce absolutnie konieczne. Poza tym taka suszarka składa się głównie z grzałki 2kW i wentylatora, co sił± rzeczy rokuje gorsze warunki dla otocznia.
    BlackAndRed157
    Level 10  
    Borutka wrote:
    BlackAndRed157 wrote:
    Czyli wychodzi na to, że lepszym rozwi±zaniem jest kupno suszarki z pomp±

Moim zdaniem absolutnie tak. Akurat używam Boscha Serie 4 (produkowanego w Łodzi) i spełnia moje oczekiwania. W przypadku suszarki w pokoju, należy jedynie liczyć się z do¶ć sporym hałasem - dotyczy to obu rodzajów suszarek, jednak w suszarce z pomp± dochodzi jeszcze buczenie sprężarki.

Jasna sprawa, liczę się z tym, gdybym mógł to zrobić inaczej, to bym się w to nie bawił. Robienie prania w godzinach w których nie siedzę w sypialni nie jest szczególnie uci±żliwe, na pewno przyjrzę się urz±dzeni± Boscha - wydaj± się w miarę rozs±dne cenowo