Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Relacja z Arrow MultiSolution Day Warszawa na PGE Narodowym

ghost666 01 Paź 2019 16:27 264 1
 • Relacja z Arrow MultiSolution Day Warszawa na PGE Narodowym
  1 października 2019 roku w Warszawie na stadionie PGE Narodowy odbyły się targi prezentacje firm dystrybuowanych przez Arrow - Arrow Multi Solution Day 2019. Na Targach Arrow miał przyjemność gościć ponad 60 marek, dostarczających elementy elektroniczne - znalazło się tutaj wszystko, od procesorów i systemów łączności poprzez układy wykonawczych, w tym układy mocy, takie jak modułu IGBT czy tranzystory MOSFET, aż do zasilaczy czy złącz.

  Lista wystawców prezentuje się na prawdę imponująco:

  Relacja z Arrow MultiSolution Day Warszawa na PGE Narodowym


  Relacja z Arrow MultiSolution Day Warszawa na PGE Narodowym Relacja z Arrow MultiSolution Day Warszawa na PGE Narodowym
  Nie ma wielkiego sensu w opisywaniu każdego z licznych stoisk firm obecnych na targach. Dało się jednakże zauważyć pewne wspólne trendy, pokrywające się z ogólnymi trendami w przemyśle.

  Firmy takie jak Toshiba i Infineon pokazywały szereg ciekawych elementów mocy - tranzystorów MOSFET i modułów IGBT. Coraz większa część tych modułów oparta jest o nowe materiały, takie jak azotek galu (GaN) i węglik krzemu (SiC). Jednakże, jak przyznają niektórzy z producentów, część z tych elementów, wraca do przeprojektowania, aby przy zachowaniu wysokiej klasy parametrów elektrycznych, zredukować ich cenę - to ona jest największą przeszkodzą w szerokiej adaptacji technologii SiC

  Kolejnym trendem, jaki obserwuje się, to coraz większy nacisk i liczba produktów dla systemów IoT. Są to już nie tylko moduły do transmisji bezprzewodowej, ale bardzo często ultraenergooszczędne SoCi, które zasilane mogą być bez niemalże baterii. Firma ON Semiconductor przedstawiła transceiver Bluetooth, do zasilania którego wystarczy cewka, w której użytkownik, podczas klikania, przesuwa magnes. Tak prosty pilot ma nieskończony czas życia.

  Dużo też mówiło się o zabezpieczeniach w sieciach IoT i przemysłowym Internecie Rzeczy. Arrow prezentował firewalle firmy Fortinet, dedykowane do systemów przemysłowego IoT. Potrafią one nie tylko filtrować ruch bazując na portach i numerach IP - analizują komunikaty przesyłane przez Ethernet i pozwalają na filtrowanie ich również pod kątem zawartości, na przykład wycinając wszystkie polecenia zapisu przez Modbus, pozwalając jedynie na odczytywanie danych z PLC.

  Relacja z Arrow MultiSolution Day Warszawa na PGE Narodowym
  Jeśli chodzi o systemy bezprzewodowe, to oprócz szerokiej gamy urządzeń komunikacyjnych - modułów WiFi, BLE, BT 5.0, Zigbe, Z-wave... etc. prezentowano również moduły do bezprzewodowego ładowania i zasilania urządzeń. TDK pokazywało cewki, jak i gotowe moduły zasilania z wykorzystaniem tej technologii. Wystarczy podłączyć USB i system już działa.

  Podsumowując - z pewnością wizyta na targach była ciekawa i wartościowa. Oprócz przedstawionych powyżej przykładów udało mi się znaleźć kontakt do producentów złącz i przycisków, których jeszcze nie znałem, a także dowiedzieć sporo i nowych modułach WiFi, między innymi 802.11ac.

  A czy ktoś z Was obecny był na AMS? Jeśli tak, to jakie są Wasze opinie? Co Was szczególnie zainteresowało?

  Fajne! Ranking DIY
  Byłeś na tym wydarzeniu? Jak się podobało? Odpowiedz w tym temacie, publikując relacje, zdjęcia, materiały. Napisz do nas, a otrzymasz punkty za relację.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9411 postów o ocenie 7061, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  TechEkspert
  Redaktor
  Podoba mi się relacja,
  widzę że klimat podobny jak rok temu.

  Czy była możliwość pozyskania sampli komponentów GaN i SiC ?

  Czy coś nowego pojawiło się na stanowisku AMITEC?

  Co pokazała firma Fujitsu i NetApp oraz Sandisk? (to dość mocne firmy na rynku IT).

  Moduły 802.11ac dostępne a o WiFi 6 coś było słychać?

  Firewalle Fortinet dla IoT to ciekawa sprawa, chętnie bym się temu przyjrzał, a być może nawet przetestował w praktyce.