Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie i dane po jednej parze przewodów (MANCHESTER)

Kubson10 01 Oct 2019 20:42 222 5
    Kubson10
    Level 4  
    Mam makietę kolejową, którą postanowiłem oprogramować. Kilka urządzeń już działa i pracuje, jednak nie mam pomysłu jak wykonać przesył danych do składów jadących po torach. Plan jest taki (szyny są metalowe i z nich jest czerpane zasilanie do silników) aby po szynach przesłać zasilanie i dane do lokomotyw. Kodowanie manchester planuje, jednak nie wiem jak odpowiednio wzmocnić sygnał i przetworzyć na przemienny około +20/-20V. W lokomotywie następowało by prostowanie napięcie oraz odbieranie z niego danych. Co proponujecie?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Kubson10
    Level 4  
    No że nie wpadłem na to, przecież to o niebo lepszy pomysł. Na końcu przepuścić przez jakiś filtr kondensatorowy i mamy czysty sygnał.
    Tylko zagadką jest czy 250mA nie zniekształci tego zbyt mocno. Wiadomo odpowiednie filtry i stabilizacje by trzeba było.
    Czyli wyglądało by to tak:
    1. Zasilanie stałe (ze 16V)
    2. Dodać do tego jakimś wzm. operacyjnym nośną 1 MHz która modulowała by sygnał z danymi
    3. Po drugiej stronie (w lokomotywie) odfiltrować zmięnną ( dane zmodulowane)
    4. Zdemodulować dane odfiltrowane.
    Kubson10
    Level 4  
    Mógłby ktoś mój tok rozumowania zaaprobowac bądź obalIć? Jestem po elektronice ale już kilka lat minęło.
    User removed account
    Level 1  
    Kubson10
    Level 4  
    WiFi nie chciałbym w to angażować gdyż jest zaplanowane do innych celów. Zależy mi na przesyle bądź po szynach( przewodowo) bądź bezprzewodowo radiowo i też z kodowaniem Manchester. Jednak myślę, że przesył przewodowy byłby lepszym rozwiązaniem z uwagi na możliwość jego realizacji bez dodatkowych zabiegów. Problemem natomiast jest odpowiednie uformowanie sygnału w taki sposób alby mocne szarpnięcia spowodowane poborem prądem rzędu 250mA, nie zakłócały sygnału i nie zniekształcały stromości zbocz.