Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogranicznik przepięć DC do Fotowoltaiki

01 Paź 2019 20:58 522 2
  • Poziom 15  
    Witajcie.
    Mam 2 pytania.

Pyt. 1.
    Budynek jednorodzinny bez instalacji odgromowej kryty dachówką ceramiczną na którym zostaną zamontowane 2 stringi po 8 paneli 310 W podłączone do inwentera 4.5 Kw.

Pytanie odnośnie zabezpieczenia strony DC.

Sugerowałem się pewnym artykułem w którym cyt.:

1. (np. instalacja fotowoltaiczna jest zainstalowana na dachu pokrytym metalową dachówką, to wówczas należy koniecznie zastosować ograniczniki typu T1+T2 ) (dawniej zwane B+C).

2. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie jest zabezpieczona instalacją odgromową lub też udało się zachować właściwe odległości pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną, to wg zaleceń normy minimum, co należy zastosować, to właśnie ograniczniki przepięć typu T2 Konstrukcja 3-modułowa typu „Y” .

Ograniczniki przepięć typu 1 (klasy B) zabezpieczają przed bezpośrednim i bliskim uderzeniem pioruna.
    Ograniczniki przepięć typu 2 (klasy C) zabezpieczają większość odbiorników elektrycznych przed przepięami komutacyjnymi i przepięciami zredukowanymi przez ograniczniki przepięć typu 1.

Falownik posiada Max. napięcie wejściowe 1000 V. ( prawdopodobnie ma także swoje także zabezpieczenie DC.)

Planuję zastosować Ogranicznik np : FOTTON OBV26PV kl.I,II (B+C) 720V DC gdzie każdy string 8x max 40.2 V wg producenta panela to max 330V.

Jeżeli zastosuję ogranicznik z T1 ,T2 do 720v na każdy string nie będzie złym rozwiązaniem ?
    Każdy z string nie przekroczy więcej niż 330 V czy dać standardowo jak widzę na 1000V 1200V ?

Falownik posiada Max. napięcie wejściowe 1000 V. ( prawdopodobnie ma także swoje także zabezpieczenie DC.)

Pyt. 2.
    Panele mają Prąd zwarciowy: 10.1 A, Prąd przy pracy max. 9.42A
    Czy jeżeli zastosował bym zabezpieczenie bezpiecznikowe DC na (+) oraz (-) z wkładkami 12A będzie wystarczające prawda ?
    Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 15  
    Inwenter będzie z dwoma wejściami . Każdy string będzie podłączony osobno (-) w falowniku jest wspólny połączony mostkiem. Czyl lepiej zastosować ogranicznik z T1 i T2 nie zaszkodzi ? Co do ogranicznika 500V owszem może być też nie przekroczy x 2 i każdy na osobny string . A co z zbezpieczeniem bezpiecznikowym czy 12 A nie za dużo a 10A może być za mało przy szczytowej chwili ? Dodam że każdy string to 8 jednakowych . paneli każdy po 310 W. Proszę wybaczyć moje pytania biorą się z chęci jak najlepszego dopasowania peryferii a następnie instalacji.