Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ogranicznik przepięć DC do Fotowoltaiki

matiplettenberg 01 Oct 2019 20:58 1449 2
    matiplettenberg
    Level 15  
    Witajcie.
    Mam 2 pytania.

Pyt. 1.
    Budynek jednorodzinny bez instalacji odgromowej kryty dachówką ceramiczną na którym zostaną zamontowane 2 stringi po 8 paneli 310 W podłączone do inwentera 4.5 Kw.

Pytanie odnośnie zabezpieczenia strony DC.

Sugerowałem się pewnym artykułem w którym cyt.:

1. (np. instalacja fotowoltaiczna jest zainstalowana na dachu pokrytym metalową dachówką, to wówczas należy koniecznie zastosować ograniczniki typu T1+T2 ) (dawniej zwane B+C).

2. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie jest zabezpieczona instalacją odgromową lub też udało się zachować właściwe odległości pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną, to wg zaleceń normy minimum, co należy zastosować, to właśnie ograniczniki przepięć typu T2 Konstrukcja 3-modułowa typu „Y” .

Ograniczniki przepięć typu 1 (klasy B) zabezpieczają przed bezpośrednim i bliskim uderzeniem pioruna.
    Ograniczniki przepięć typu 2 (klasy C) zabezpieczają większość odbiorników elektrycznych przed przepięami komutacyjnymi i przepięciami zredukowanymi przez ograniczniki przepięć typu 1.

Falownik posiada Max. napięcie wejściowe 1000 V. ( prawdopodobnie ma także swoje także zabezpieczenie DC.)

Planuję zastosować Ogranicznik np : FOTTON OBV26PV kl.I,II (B+C) 720V DC gdzie każdy string 8x max 40.2 V wg producenta panela to max 330V.

Jeżeli zastosuję ogranicznik z T1 ,T2 do 720v na każdy string nie będzie złym rozwiązaniem ?
    Każdy z string nie przekroczy więcej niż 330 V czy dać standardowo jak widzę na 1000V 1200V ?

Falownik posiada Max. napięcie wejściowe 1000 V. ( prawdopodobnie ma także swoje także zabezpieczenie DC.)

Pyt. 2.
    Panele mają Prąd zwarciowy: 10.1 A, Prąd przy pracy max. 9.42A
    Czy jeżeli zastosował bym zabezpieczenie bezpiecznikowe DC na (+) oraz (-) z wkładkami 12A będzie wystarczające prawda ?
    Pozdrawiam
    Adam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    matiplettenberg
    Level 15  
    Inwenter będzie z dwoma wejściami . Każdy string będzie podłączony osobno (-) w falowniku jest wspólny połączony mostkiem. Czyl lepiej zastosować ogranicznik z T1 i T2 nie zaszkodzi ? Co do ogranicznika 500V owszem może być też nie przekroczy x 2 i każdy na osobny string . A co z zbezpieczeniem bezpiecznikowym czy 12 A nie za dużo a 10A może być za mało przy szczytowej chwili ? Dodam że każdy string to 8 jednakowych . paneli każdy po 310 W. Proszę wybaczyć moje pytania biorą się z chęci jak najlepszego dopasowania peryferii a następnie instalacji.