Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak odbioru MUX-2 Chwaszczyno

01 Oct 2019 23:39 567 15
 • Level 4  
  Witam. Kupiłem z olx telewizor Sharp lc-32le144e i dokupiłem do niego antenę pokojową Telmor AP-136. Mam 15km do RTCN Chwaszczyno, ale niestety tv wyszukuje tylko kanały z MUX-3 oraz Polsat News. Próbowałem ręcznie nastawić na kanał MUX-2, sygnał jest mocny (pełny pasek), ale jakość "słaba". Antena skierowana na odbiornik, ruszanie nią nic nie daje. Dodam, że mieszkam na drugim piętrze, w Gdańsku, a kanały z MUX-3 działają bez zacinania. Gdzie może leżeć problem?
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Network and Internet specialist
  W antenie.

  W naszej DVB-T tylko mux-3 jest specyfikowany do częściowego odbioru wewnątrz pomieszczeń, mux-4 do odbioru mobilnego - więc je się najczęściej odbiera w pomieszczeniach bez większych problemów. A reszta mux-ów - no, cóż...

  15km to taka sobie odległość na odbiór wszystkiego w środku miasta, ale trzeba próbować. Na początek trzeba oblecieć z anteną cały pokój - może odbiór się znajdzie.

  Jak ma regulowane wzmocnienie - trzeba szukać miejsca i kręcić gałką...

  A, i szukasz miejsca dla anteny kierując się maksymalną jakością dla mux-ów, poziom sygnałów rzecz wtórna.
 • Level 31  
  Żyjemy w czasach cyfrowego przekazu a to zobowiązuje każdą ze stron. Żądamy od urządzeń nienagannego działania, odbioru i obrazu, a zatem musimy mieć świadomość, że również sprzętowo trzeba sprostać tym wymaganiom. Dla prawidłowego odbioru najlepiej by było aby anteny się "widziały" (nadawcza i odbiorcza).
  Każde inne kombinacje i rozwiązania to pogarszanie/utrudnianie całości zagadnienia a co za tym idzie, może powodować problemy.
  Antena pokojowa to rozwiązanie najgorsze z możliwych a jej stosowanie to kwintesencja utrudniania. Oczywiście, że w niektórych warunkach antena się sprawdza ale tam gdzie to możliwe należy stosować anteny zewnętrzne. One i tak nie mają "łatwo" ponieważ dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników: odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia w okół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości, charakteru samej instalacji - długości kabli, ilości rozgałęzień - liczby podłączonych odbiorników itp.
  To dlatego jest tyle rodzajów, wielkości i kształtów anten. Te cechy określają do czego i w jakich warunkach mogą być użyte.
  Ponadto każda antena jest jednocześnie filtrem i wzmacniaczem. Budowa determinuje pasmo na jakie przede wszystkim jest zaprojektowana i przeznaczona do jego odbioru.
  Nie ma anten do odbioru wszystkiego są natomiast anteny dedykowane do konkretnego pasma.
  Oczywiście te anteny również odbierają inne częstotliwości ale zdecydowanie słabiej i stopień zadowolenia zależy od lokalnych warunków jakie panują w konkretnym miejscu ich montażu. Ta sama antena w jednej lokalizacji będzie pracować poprawnie i odbierze wszystko co jest nadawane, w innej natomiast może się nie sprawdzić.
  Nie ma również anten, które będą zdolne odbierać z każdego miejsca i w każdych warunkach. Każda lokalizacja jest inna a otoczenie, miejsce montażu, charakter i topografia instalacji oraz parametry samego nadajnika, który jest w jej zasięgu (obszaru), to czynniki, które mają decydujący wpływ na dobór odpowiedniej anteny lub zestawu anten.
  Dotyczy to również anten pokojowych z tym, że dochodzą tu jeszcze czynniki dodatkowe jak rodzaj i grubość murów, kondygnacja na której znajduje się lokal, wielkość okien w pomieszczeniu i ich konstrukcja/technologia wykonania, na którą stronę są zwrócone względem nadajnika, co jest za oknem (jakie przeszkody), ilość i wielkości mebli w pokoju. Jednak znalezienie odpowiedniego miejsca w pomieszczeniu aby wszystko działało poprawnie graniczy z cudem i trzeba dużo cierpliwości. Jeśli już znajdziemy to miejsce to bardzo łatwo można zakłócić "cały układ".
  Anteny pokojowe ze względu na swe gabaryty a tym samym zysk energetyczny własny, zwykle wyposażone są we wzmacniacz co w niektórych przypadkach jest ich wadą.
  Z Chwaszczyna MUX-3 nadawany jest na kanale 48 czyli częstotliwości wyższej czyli bardziej tłumionej w środowisku. Zatem słabszy sygnał dociera do anteny i przez to jest nieprzesterowany. Może dlatego jest odbierany w tych konkretnych warunkach, chyba że przez p"przypadek" odbierany jest sygnał z doświetlenia z Jaśkowej Kopy.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 4  
  Mieszkam w bloku i z tego co wiem, nie mogę sobie zainstalować zewnętrznej anteny. Okna w bloku są skierowane na Chwaszczyno, więc optymalne miejsce na mojej anteny jest na parapecie, miałem ją w różnych miejscach i było tak samo. Myślicie, że jakiś wzmacniacz mógłby pomóc, czy nie ma szans?
 • Level 38  
  Lolo55 wrote:
  Okna w bloku są skierowane na Chwaszczyno, więc optymalne miejsce na mojej anteny jest na parapecie, miałem ją w różnych miejscach i było tak samo.

  Szyby w oknach pokryte są różnego rodzaju warstwami, które mogą mocno tłumić sygnał. Spróbuj odbioru "przez ścianę".
  Lolo55 wrote:
  Myślicie, że jakiś wzmacniacz mógłby pomóc

  Antena już ma wzmacniacz. I być może to on jest przyczyną problemu. :?:
 • Level 31  
  Mocny nadajnik blisko, antena ze wzmacniaczem. Dołożenie jeszcze jednego stopnia wzmocnienia zdecydowanie pogorszy sprawę.
  Okna na Chwaszczyno ale czy jest widoczność czy przeszkody za oknem? Drugie piętro to nie jest zbyt wysoko w mieście. Jaka to dzielnica Gdańska?
 • Network and Internet specialist
  Antena nie ma regulacji wzmocnienia wzmacniacza, a nie jestem pewien, czy zastosowanie do niej zasilacza sieciowego z regulacją coś by dało.

  A jak z odbiorem wszystkich mux-ów jak otworzysz okno?

  Chyba nie zostaje ci nic innego, jak spróbować jakąś inną antenę. Albo, spróbować zrobić sobie na próbę samemu antenkę do testów, jeśli masz trochę zdolności manualnych i chęci.

  Cokolwiek małego za oknem jest zawsze o niebo lepsze od anteny wewnętrznej.
 • Level 31  
  Dodam z aplikacji: maksymalne wzmocnienie 30dB.
  Odnośnie do stwierdzenia:
  _cheetah_ wrote:
  Cokolwiek małego za oknem jest zawsze o niebo lepsze od anteny wewnętrznej.

  to zgadzam się w 150%
 • Level 20  
  TELMOR_PL wrote:
  Jaka to dzielnica Gdańska?

  Czy przez okno widzisz nadajnik czy przesłania go przeszkoda terenowa (np. zbocze zalesionego wzgórza, inny blok itp.)?
  Jeśli tak to próbuj na sygnale odbitym.
  A może masz lepszy widok/sygnał na nadajnik elbląski?
 • Level 4  
  Mieszkam we Wrzeszczu, za oknem, po drugiej stronie ulicy jest 2-piętrowy budynek. Nadajnik w Chwaszczynie jest najbliżej, do Elbląskiego chyba nie ma szans. Otworzenie okna niestety nic nie zmienia.
 • Level 38  
  Lolo55 wrote:
  Mieszkam we Wrzeszczu
  Lolo55 wrote:
  tv wyszukuje tylko kanały z MUX-3 oraz Polsat News

  To tłumaczy dlaczego bezproblemowo odbierasz mux-3 i mux-4. "Pod nosem" masz RTON Jaśkowa Kopa, z którego nadawane są te dwa mux-y.
  Lolo55 wrote:
  po drugiej stronie ulicy jest 2-piętrowy budynek

  Na azymucie Chwaszczyna? Na jakiej wysokości jest twoja antena?
  Lolo55 wrote:
  telewizor Sharp lc-32le144e

  Te telewizory dosyć ospale reagują na zmianę sygnału. Po zmianie położenia anteny trzeba chwilkę odczekać.
 • Level 31  
  Wrzeszcz to dość rozległa dzielnica i nieco pofałdowana, o pow. ok. 10km kw. Czasami przesunięcie anteny zewnętrznej np. na balkonie czy dachu o kilka metrów robi dużą różnicę.
  Jeśli to część górna, to Chwaszczyno jest totalnie zasłonięte przez Park Krajobrazowy. Jak Kolega nie chce precyzyjniej określić lokalizacji (np. współrzędne) to może ulica?
 • Level 4  
  To Wrzeszcz dolny, ulica Leczkowa
 • Helpful post
  Level 31  
  Gdzie na Leczkowa ma Kolega widoczność na Chwaszczyno to ja nie wiem, ale nie ważne. Lokalizacja i tak nie jest zbyt fortunna do odbioru z drugiego piętra, a na stosowanie anteny pokojowej i to panelowej już na pewno. Może by jeszcze inny model np. DSP: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...e-DVB-T/DSP-860-aktywna-antena-pokojowa-DVB-T lepiej by się spisał ale to również należałoby sprawdzić. Może nie jest "piękna" ale skuteczna.
  Jeśli nie to pozostaje "zewnętrze" gdzieś przy oknie m/w coś takiego: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...-DVB-T/DIGIT-DIGITactiva-antena-pasmowa-DVB-T
  lub takiego: https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_u...elementowa_dipol_11-21-60_dvb-t_uhf_A1112.htm
 • Level 43  
  Ja bym zobaczył czy np. ta wystarczy a jeszcze lepiej ASP-4 i do niej wzmacniacz.
  Zasilacz regulowany.
  Brak odbioru MUX-2 Chwaszczyno Brak odbioru MUX-2 Chwaszczyno
 • Level 4  
  Czyli popełniłem błąd kupując wewnętrzną antenę.. No nic, spróbuję się dowiedzieć, czy mogę zainstalować sobie jakąś mniejszą antenę za oknem. Dziękuję wszystkim za pomoc i za rozjaśnienie tematu.