Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System obrazowania medycznego, działający w czasie rzeczywistym

ghost666 01 Paź 2019 23:43 312 0
 • System obrazowania medycznego, działający w czasie rzeczywistym
  Nowy artykuł w Nature Photonics, autorstwa naukowców z Uniwersytetu z Kolorado-Boulder, opisuje imponującą poprawę zdolności do kontrolowania propagacji i interakcji światła w złożonych mediach, takich jak tkanki ciała. Jest to obszar o wielu potencjalnych zastosowaniach w medycynie.

  Opublikowany artykuł zatytułowany jest "Kształtowanie fali w złożonych mediach z modulatorem 350 kHz za pomocą transformacji 1D-na-2-D". Znaleźć można go tutaj. Prace zostały przeprowadzone w laboratorium profesora Rafaela Piestuna na wydziale inżynierii elektrycznej, energetycznej i komputerowej. W skład zespołu wchodzili badacze z CU Boulder: Omer Tzang i Simon Labouesse, Eyal Niv oraz absolwent tej uczelni Sakshi Singh. Greg Myatt z Silicon Light Machines, firmy współpracującej przy tym projekcie, również współpracował z grupą.

  Kontrolowanie procesu, w którym fale świetlne przemieszczają się do i przez złożone media, takie jak krew i skóra, stanowi coraz większy obszar badań współczesnej nauki. Niestety, urządzenia do przestrzennej modulacji światła, które pozwalają na takie badania, poprzez zmianę właściwości wiązki światła w użyteczny sposób, mają ograniczoną prędkość działania. Uniemożliwia to tworzenie aplikacji działających w czasie rzeczywistym, takich jak obrazowanie żywej tkanki lub przepływów turbulentnych, które ciągle się zmieniają - w czasie rzędu milisekund.

  Aby temu zaradzić, zespół Piestuna wykorzystał technikę kontroli fali świetlnej, która jest szybsza niż jakakolwiek inna dostępna technologia - o więcej niż jeden rząd wielkości. W ten sposób naukowcy zademonstrowali rekordowo szybkie kształtowanie fali światła.

  Piestun skomentował, że osiągnięcie tego kamienia milowego wymagało fundamentalnego zrozumienia działania systemów fotonicznych i ogromnej pracy w zakresie konstrukcji optyki, a także opracowania sprzętu i oprogramowania w celu dostosowania szybkiego, jednowymiarowego urządzenia mikroelektromechanicznego (MEMS) do bieżącego zadania - modulacji światła w dwóch wymiarach.

  Zastosowania tej techniki są różnorodne, w tym wykorzystanie włókien wielomodowych jako miniaturowych endoskopów - medycznych urządzeń optycznych używanych do zaglądania do wnętrza ciała. Umożliwiając obrazowanie za pomocą włókien wielomodowych, które są cieńsze i mniej pochłaniające światło, niż istniejące endoskopy, technika ta może otworzyć medycynę na niedostępne wcześniej obszary ludzkiego ciała. Innym ciekawym zastosowaniem jest skupienie światła głębiej w tkankach skóry w celu przeprowadzania badań medycznych, powiedział Piestun.

  "Jeśli próbujesz ogniskować laser pod skórą, możesz obecnie zejść tylko na głębokość około milimetra. Chodzi o to, aby teraz pójść znacznie głębiej, a ta praca może właśnie do tego doprowadzić" podsumował badacz.

  Źródło: https://phys.org/news/2019-09-real-time-imaging-medicine.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9414 postów o ocenie 7047, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.