Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar zużycia energii (IoT / Smart Home).

02 Paź 2019 10:37 168 7
 • Poziom 36  
  Witam.

  Szukam możliwie sprawnego, niedrogiego, o małych gabarytach rozwiązania do pomiaru zużycia energii pobieranego z gniazda sieciowego (zakładam, że max prąd to 16A przy 230V AC).

  Widzę, że popularne są układy ACS758, ale te mają design, który najlepiej sprawdzi się przy prądzie minimum 50A. Wykorzystując max 16A korzystamy z mniej niż połowy dostępnego zakresu pomiarowego.

  Ponadto układ jest stosunkowo duży jak na stosowanie w miniaturowych rozwiązaniach oraz stosunkowo drogi, wymaga też dodatkowego wzmacniacza operacyjnego.

  Jakie sprawdzone rozwiązania Koledzy widują, byłoby gotowi zaproponować?
 • Użytkownik obserwowany
  Jeśli chcesz coś gotowego to można kupić w zasadzie w każdej hurtowni. Czy tobie zależy na smart to znaczy na czytaniu danych na smartfonie np? Czy może chcesz skonstruować coś takiego i w jakim celu? Czy w Polsce dostawcy energii nie proponują montażu liczników smart w mieszkaniach?

  Dodano po 2 [minuty]:

  STEROWNIK WiFi EL HOME WS-14H1 licznikiem energii
  Spojrzyj tutaj. Jedną z funkcji jest pomiar energii. nie wiem czy o to ci chodzi.
 • Poziom 36  
  Szukam małogabarytowego rozwiązania układowego, takiego, które w projektowanym urządzeniu (typu smart gniazdo) nie zajmie wiele miejsca, a dokładność pomiaru (oszacowania zużycia energii) nie odbiegnie od rozwiązań dostępnych na rynku (np. w istniejących na rynku smart gniazdach). W zasadzie mógłbym kupić pierwsze lepsze smart gniazdo z biedronki, celem rozebrania / sprawdzenia rozwiązania układowego (zapewne tam znajdę możliwie najmniejsze i wystarczająco dokładne).
 • Użytkownik obserwowany
  Oczywiście, że to dobry pomysł ale nie wszystkie maja opcje pomiaru energii. Tobie potrzebny jest raczej licznik. Typowe gniazdka smart polegają na załączaniu ich z alexy, googe czy smartfona i nie maja pomiaru.

  Dodano po 1 [minuty]:

  https://www.youtube.com/watch?v=P4GqBj-sRyc
  Nie wiem czy to ci pomoże.
 • Poziom 43  
  Wielu producentów oferuje układy scalone do mierników energii np
  https://www.analog.com/en/products/analog-to-...urpose-ad-converters/energy-metering-ics.html
  Układy te zawierają wzmacniacze, przetworniki i układy obliczające moc czynną, bierną, energię itd. odczytujesz po SPI albo innym szeregowym interfejsie. Te scalaki dysponują 16 bitowymi przetwornikami i mają niezłe dokładności, choć w swoim produkcie pewnie zrobił byś taniej bez nich bo co to za problem spróbkować prąd napięcie i policzyć co potrzeba.
  Sam pomiar prądu nic by ci nie dał, bo większość urządzeń pobiera odkształcony prąd, albo z przesunięciem fazy, albo i jedno i drugie, poza tym napięcie sieci też nie ma kształtu sinusoidalnego tylko bardziej trapezowy, dlatego wzór P=U*I*cosφ nie ma żadnego praktycznego zastosowania, no chyba że ktoś potrzebuje go znać do egzaminu :)

  Co do ACS i podobnych hallotronowych, to nie są dokładne czujniki i dynamikę mają słabą, jak chcesz dokładnie to albo bocznik, albo przekładnik, układy do liczników energii maja wzmacniacze, wiec użycie bocznika nie jest problemem, przy dużych prądach przydają się przekładniki. No jeszcze czasem spotyka się cewki Rogowskiego, choć te wymagają już kawałka elektroniki - integratora o dużym wzmocnieniu w zakresie niskich częstotliwości i małych szumach.


  bumble napisał:
  Czy w Polsce dostawcy energii nie proponują montażu liczników smart w mieszkaniach?
  Montują je masowo, ale licznik energii to własność dostawcy energii i h. ci do tego użytkowniku, jakie on ma "ficzery", one nie są dla ciebie. I lepiej żeby nie było podejrzeń żeś "kombinował" przy liczniku, bo jak "powszechnie wiadomo" odbiorcy interesują się licznikami tylko po to aby kraść energię - żyjemy w Polsce.
 • Poziom 29