Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzętowy Watchdog i monitor zasilania dla Raspberry Pi

ghost666 02 Paź 2019 10:41 447 0
 • Sprzętowy Watchdog i monitor zasilania dla Raspberry Pi
  Firma Sequent Microsystems uruchomiła zbiórkę na Kickstarterze na produkcję swojego najnowszego modułu HAT (nakładki rozszerzeń na Raspberry Pi z 40-pinowym złączem GPIO) Jest to sprzętowy Watchdog i system do zarządzania zasilaniem dla tego komputera jednopłytkowego. W ramach kampanii crowdfundingowej tego rodzaju moduł nabyć można już za 15 dolarów.

  Sprzętowe zegary nadzorujące (watchdogi) są zwykle standardowym wyposażeniem w komputerach przemysłowych, ale rzadko są obecne w komputerach jednopłytkowych dla hobbystów, takich jak chodzący pod Linuxem Raspberry Pi. Firma Sequent Microsystems, która wcześniej wprowadził na rynek takie dodatki dla Raspberry Pi, takie jak moduł automatyki domowej MegaIO-IND, teraz z powodzeniem zaprojektowała sprzętowy watchdog w postaci moduły HAT z zintegrowanym systemem nadzoru zasilania dla komputera. Moduł HAT jest dostępny na Kickstarterze do 17 października za 15 dolarów (z dostawą w styczniu 2020 roku) lub 20 dolarów (z dostawą w listopadzie 2019 roku).

  Sprzętowy Watchdog i monitor zasilania dla Raspberry Pi


  Moduł watchdoga sprawi, że każde Raspberry Pi z 40-pinowym złączem GPIO będzie mogło sprawnie działać, nawet jeżeli jego oprogramowanie ulegnie awarii i się zawiesi. Moduł zapewnia ciągłe zasilanie dla minikomputera i innych modułów HAT, oferując zarówno port micro-USB, jak i gniazdo zasilania DC. Sam moduł HAT zużywa mniej niż 5 mA.

  Raspbian oferuje systemy nadzorujące oparte na oprogramowaniu, ale może nie być wystarczająco niezawodne w przypadku zdalnych aplikacji o krytycznym znaczeniu, w których komputer pracować przez cały czas. "Programowy watchdog zresetuje Pi, ale wszelkie inteligentne urządzenia peryferyjne podłączone do portu USB mogą nadal być zablokowane" czytamy w opisie tego modułu HAT na Kickstarterze. "Tylko pełny cykl zasilania przywróci system do życia".

  Moduł HAT ma wymiary 65 mm x 20 mm. Jest również wyposażony w aplikację do zarządzania energią, która może być zaprogramowana z poziomu Pi, tak aby komputer wyłączał się i włączał w określonych godzinach. Możesz zaprogramować opóźnienie watchdoga i wskazać, jak często powinien być resetowany. Jeśli oczekiwany reset nie nadejdzie, system odcina zasilanie, czeka 10 sekund i przywraca zasilanie po ponownym uruchomieniu. Watchdog można zresetować, wysyłając polecenie przez I²C lub przełączając pin GPIO.

  Jeśli system posiada zasilanie bateryjne, ten moduł HAT pozwoli sprawdzić ich napięcie. Można zaprogramować Raspberry Pi, tak by wyłączał się, gdy poziom napięcia na ogniwach spadnie poniżej ustawionej wartości.

  Dalsze informacja

  Sprzętowy Watchdog i moduł sterowania zasilaniem dostępny jest w cenie 15 lub 20 dolarów, zależnie od tego ile jesteśmy w stanie poczekać. Do kosztów zakupu doliczyć trzeba koszt przesyłki (ta darmowa jest tylko w pakiecie za 20 dolarów i tylko na terenie USA). Więcej na temat modułu poczytać można na stronie Sequent Microsystems.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/hat-offers-hardware-watchdog-for-raspberry-pi/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9414 postów o ocenie 7047, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.