Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kondensator silnikowy, a kondensator kompensujący - różnice?

02 Paź 2019 17:56 156 4
 • Poziom 29  
  Czy są jakieś znaczące różnice w budowie obu typów kondensatorów, które uniemożliwiły by zastosowanie do kompensacji mocy biernej indukcyjnej kondensatora silnikowego?
  W planach mam skompensowane biernej od pompy ciepła, gdzie i sprężarka i wentylatory generują ww moc. Napięcie zasilania 230V, prąd 7-10A, do skompensowana ok 2kVar. Kondensator ok 50uF 450V. Nie chciał bym kupować specjalny, a zastosować już posiadane.
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • Poziom 25  
  Przez kondensator kompensujący cały czas płynie "duży" prąd, a przez silnikowy "duży" prąd płynie tylko podczas rozruchu.
  Pewnie jest też inna ich budowa.
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • Poziom 29  
  W tej sprężarce mam 2 kondensatory jeden 46uF - pracy, i 100uF - rozruchowy. Są identyczne, poza pojemnością i wielkością. Jeden pracuje cały czas wraz ze sprężarką, drugi odłączany zaraz po starcie.

  Przy bezpośrednim podpięciu L-N prąd jest większy i niby wszystko działa, nie grzeje się, ale czy na długo?
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • Moderator Elektrotechnika
  Ich budowa jest całkowicie inna twój zapewne olejowy a tam same gazowe lub żywiczne. No i normy jakie muszą spełnić. IEC 60831-1 + 2, EN 60831-1 + 2, VDE 0560-46 + 47
  Tak więc dużo większa wytrzymałość na temperaturę samego kondensatora dużo większa wytrzymałość na wzrost napięcia i prądu oraz czas w jakim się to odbywa. Wystarczy spojrzeć na katalogi producentów takich kondensatorów i tam znaleźć informacje.
 • Poziom 29  
  Kondensator silnikowy, a kondensator kompensujący - różnice?
  Wygrzebałem zdjęcie większego z nich w telefonie. Cbb60 metalizowany polipropylenowy dielektryk. U niektórych sprzedawców wprost piszą, że może pracować i jak rozruchowy i jak kompensacyjny.

  Dodano po 5 [godziny] 29 [minuty]:

  Sprawdziłem prądy tych kondensatorów. Pracy miał 3,68A, kompensacyjny 45uF 3,12A. Zapas napięcia przy 230V jest wystarczająco duży, temperatura nie rośnie. Dostanie bezpiecznik 5A i pudełko do pracy, a temat zamykam.