Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dmuchawa do liści z piły spalinowej

Sqerty 02 Oct 2019 18:50 7353 18
 • Zeszłej jesieni borykałem się z liśćmi zalegającymi na moim trawniku. Narodził się więc pomysł na budowę dmuchawy do liści.

  Dmuchawa do liści z piły spalinowej

  Pierwszym założeniem było nie niszczenie pilarki więc w grę wchodziła dokręcana przystawka dmuchawy.
  Na złomie wybrałem dmuchawę z Fiata Cinquecento ze względu na gotową obudowę.
  Dmuchawa do liści z piły spalinowej

  W miejsce silnika wstawiłem wałek osadzony na łożyskach do którego dospawałem starą zębatkę.

  Dmuchawa do liści z piły spalinowej

  Następnie zrobiłem podstawę z blachy grubości 10mm a na niej umieściłem wałek wraz z dmuchawą.  Dmuchawa do liści z piły spalinowej

  Dmuchawa do liści z piły spalinowej

  Rura z której wylatuje strumień powietrza to zwykła rura odpływowa o średnicy 50mm. Podgrzałem ją nagrzewarką i spłaszczyłem za pomocą imadła.

  Dmuchawa do liści z piły spalinowej


  Oczywiście nie obyła się bez kłopotów. Podczas pierwszej próby po wciśnięciu gazu na maxa siła odśrodkowa rozwaliła wirnik dmuchawy. Dlatego też zastosowałem ogranicznik obrotów dzięki czemu maksymalne obroty to jakieś 3000obr/min.

  Dmuchawa do liści z piły spalinowej

  Cały etap prac oraz efekt końcowy na poniższym filmiku.


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Sqerty
  Level 18  
  Offline 
  Jeśli Ci pomogłem kliknij
  Has specialization in: brak
  Sqerty wrote 415 posts with rating 293, helped 5 times. Live in city Ostrowy nad Okszą. Been with us since 2009 year.
 • #4
  elektronik999
  Level 26  
  Jak by to skomercjalizować to kupiłbym taką przystawkę do piły. Bardzo mi się podoba idea. Jeden silnik, szybka podmianka i jest dmuchawa.
 • #5
  Mark II
  Level 21  
  Chciałbym zwrócić uwagę na porządne wykonanie detali w dość ograniczonych warunkach warsztatowych.
 • #6
  *Impala*
  Level 13  
  A próbowałeś jak dmucha bezpośrednio z dmuchawy, z kwadratowego przekroju, a nie z rury od kanalizacji? tam na tym przejściu tracisz pewnie dużo mocy dmuchanej, po filmiku widać, że dmuchawa nie robi wichury jak taka normalna, twoja ma za małą średnicę wirnika, albo za małe obroty do jego średnicy i stąd słabo wieje. Fabryczne dmuchawy mają o wiele większą średnicę rury minimum chyba 100, ta twoja przy takiej średnicy dmucha jak odkurzacz przemysłowy na wyjściu, poszukaj gdzieś dmuchawy o większej średnicy, moze z aluminium jakąś przemysłówka się trafi, albo wirnik turbiny od jakiejś ciężarówki będzie git.
 • #7
  tristar0
  Level 12  
  pomysł dobry tylko po co to wszystko skoro stać mnie na kupno piły pomijajac markę a nie stać mnie na dmuchawę do liści .sorry za złośliwość ale to pachnie filmikami na pewnej stronie jak to Rosjanie że szlifierki zwanej po rosyjsku Bułgarką zrobić kosiarkę Toruniem za Uralem jest problem z zakupem kosiarki może i nie ma za co ale u nas jest tego sporo i cena dostępna. jedyny plus za wykonanie ładnie to wygląda
 • #8
  GrandMasterT
  Level 24  
  Przecież ten wentylator nawet jak się rozpadnie to raczej nikomu krzywdy nie zrobi, większe kęsy nie wylecą ani przez rurę ani przez tą kratkę. Mi by jednak było szkoda silnika piły, praca pod obciążeniem poniżej nominalnych obrotów raczej mu nie posłuży.
 • #9
  Novile
  Level 34  
  Eugen Krajczok wrote:
  Nie rozumiem, dlaczego wpisy moje i wielu innych zostały wyrzucone do kosza.
  Nie były przecież durniejsze od pozostałych.
  Nie mający co z czasem zrobić domorosły "mechanik" mający raptem 100 qm ogródka, buduje nawet dla niego niebezpieczną maszynkę (jeden wirnik już mu rozerwało).
  Bo są arognackie, niemerytoryczne i negują to, co ktoś inny osiąga swoim wysiłkiem. Kolega autor robił testy, wszytko jest spasowane i działa. Nic nie ma w tym niebezpiecznego. A myślę, iż niejeden "zawodowy" mechanik pochwali tę konstrukcję.
  tristar0 wrote:
  ten wentylator gdy się rozpadnie to rozerwie też tą niby obudowę z tandetnego plastiku .a obroty pił wahają się powyżej 10.000 obr /min to dużo za dużo dla takiego śmigiełka od malucha czy innego autka
  Kolejny wizjoner, tylko czytać nie nauczyli "Pana Wizjonera".Trzy posty o tym samym a wyraźnie autor tematu podaje w poście #1
  Sqerty wrote:
  Dlatego też zastosowałem ogranicznik obrotów dzięki czemu maksymalne obroty to jakieś 3000obr/min.

  I jeszcze taka uwaga do takich "krytykantów" wątpiących w talenty i kwalifikacje autora tematu.
  Wejdź jeden z drugim na You Tube wykorzystując link z filmiku z tego tematu i zobacz jakie autor tematu robi sam projekty i jak to wygląda. Potem pisz pierdoły o jego "domorosłym mechanikowaniu". Kolega robi takie rzeczy, z taką wprawą, że "mucha nie siada"! Tak dla informacji leni, którym się nie chce tego sprawdzić tylko potrafią mamrać, to to imadło niebieskie maszynowe ze zdjęcia też kolega sam wykonał! Podobnie wykonał prawdziwe, profesjonalne imadło ślusarskie od podstaw.Widząc jak to jest wykonywane, ruchy, technika, posługiwanie się narzędziami to widać, że ktoś ma dobre pojęcie o takich pracach ,a nie jest domorosłym partaczem.
 • #10
  elektronik999
  Level 26  
  A mi się to mega podoba. Jak byś to skomercjalizowal to bym odkupił do swojej pily
 • #11
  Novile
  Level 34  
  tristar0 wrote:
  Kolego o niku novile nit tu nie krytykuje pomysłu czy wykonania ale zastosowane materiały to jakby zbudować czołg z tektury i jechać nim postrzelać,
  I tu kolego "trzygwiazdy0" się zej...ście mylisz. Turbina jest mechaniczne zaprojektowana, bo pochodzi z auta osobowego i ma jaką tam wydajność. Samo sprzęgło jest w pile, zaś mechaniczna jego strona jest zbudowana z wałka (też odpowiednia stal, bo z turbiny w/w auta) i do tego jest nakrętka sprzęgła z oryginalnej pilarki. Nie ma tu grama sztukaterii. Wszystkie materiały jak i podzespoły są z dobrych jakościowo materiałów i przeszły biura projektowe i "salony atestowe". Więc kolego nie masz totalnie racji. Poza tym sam projekt jest do użytku osobistego autora tematu i nie udostępnia on patentu innym.
  tristar0 wrote:
  gdyby ktoś z piły zbudował kombajn do czereśni to zrobiłoby wrażenie
  Na kim? Na Tobie na pewno nie, bo tak samo byś tu zaraz to krytykował i to w każdym calu oczywiście nie mając podstaw, tak jak w tym przypadku. Myślę, że przemawia przez Ciebie zwykła zawiść i zazdrość, że ktoś potrafi tak fajnie coś wymyślić i wykonać a Ty nie potrafisz. Stąd Twoja cała "troska o bezpieczeństwo" w tym temacie.
  tristar0 wrote:
  skoro autor jest tak dobry niech zrobi atest na tą pilarko -dmuchawę jeśli ktokolwiek to zrobi to pierwszy będę bił brawo i wychwalał pod niebiosa
  W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie atesty są tak naprawę g... warte , można je zwyczajnie kupić . Chińskie produkty wszystkie mają atesty a ich jakoś jest fatalna. Ale ktoś im daje atesty. Masz kasę - masz atest, nawet na "czapkę niewidkę" dostaniesz atest jak zabulisz ile trzeba. WiĘc nie wyskakuj z takimi tekstami bo śmieszny jesteś po prostu. I jeszcze jedno, będę bronił tego projektu bo jestem starym dziadem co wie jak powinna prawdziwa dobra robota wyglądać. Uczyli mnie tego w szkole. Wiem że dzisiejsza zniewieściała "szlachta" potrafi tylko bębnić w smartfony i nie ma totalnie pojęcia o mechanice, technice a wszystkiego chcą się nauczyć z YT-uba. Tylko jest jedno ALE, kto ma na tym YT-ubie Wam pokazywać jak się fachowo wykonuje pracę? Jeszcze ze 20 lat i zginiecie jak "ciotka w Czechach" , bo nie będzie Wam komu pokazywać jak się pracuje np. palnikiem na acetylen, albo zwyczajną spawarką elektrodową transformatorową, czy podobnymi sprzętami, o których tylko może co 10-ty czytał w książkach. Dlatego trzeba doceniać tych co jeszcze dziś coś potrafią i dobrze się posługują narzędziami. Wielu się wydaje, że wszystko można zrobić "aplikacją " ale to tylko "wirtual world". Aplikacja nie zrobi Wam kawy ani nie urodzi Wam dzieci. To jednak trzeba zrobić fizycznie.

  Dodano po 7 [minuty]:

  tristar0 wrote:
  A tak dla przypomnienia w pile spalinowej jest kółko które w oryginale napędza zębatkę które regularnie trzeba smarować żeby się nie zatarło gdzie jest dostęp do tego smarowania
  Jakie kółko? Chyba coś nie tak sobie przypominasz. To jest napęd pływający, to kółko pływa po zębatce wieloklinowej. Sam kółko jest wymienne. To jest osadzone na wałku i jest też na wałku sprzęgło odśrodkowe. Nie ma tu żadnego dodatkowego smarowania. Ja tak to pamiętam. Akurat moja piła ma jeszcze napęd stały( nie ma tych kółek wymiennych) ale to żadna filozofia. Generalnie to jest "budowa cepa" taki napęd.
 • #12
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  tristar0 wrote:
  A tak dla przypomnienia w pile spalinowej jest kółko które w oryginale napędza zębatkę które regularnie trzeba smarować żeby się nie zatarło gdzie jest dostęp do tego smarowania ,no nie ma wiec zrobione urządzenie na 1 godzinę pracy bo potem zatrze się wałek wyjściowy z piły i rozleci się wał silnika ,tyle mam w tym temacie do powiedzenia ale na czas zrobienia filmiku działa

  Tak dla przypomnienia to nigdy nie widziałeś pilarki z bliska, że wypisujesz takie głupoty. Rzeczywiście bęben sprzęgła jest łożyskowany łożyskiem rolkowym, ale łożysko to w przypadku dmuchawy nie jest w żaden sposób obciążone i obraca się tylko gdy silnik pracuje na biegu jałowym, czyli przez minimalną część czasu. Więc wystarczy nasmarować przy montażu przystawki i to wystarczy. Chyba, że maszyna pracuje po 8 godzin dziennie przez cały rok, to wypadałoby nasmarować raz na miesiąc. Użytkowałem zawodowo wiele pilarek, które przepracowały kilkanaście tys godzin i w żadnej, absolutnie żadnej nie zatarło się to łożysko. Nawet w żadnej nie musiałem go wymieniać, bo praktycznie się nie zużywa. Dlatego następnym razem dwa razy się zastanów zanim napiszesz kolejne głupoty.
 • #13
  wojtek1234321
  Level 35  
  Grzegorz_madera wrote:
  Chyba, że maszyna pracuje po 8 godzin dziennie przez cały rok, to wypadałoby nasmarować raz na miesiąc. Użytkowałem zawodowo wiele pilarek, które przepracowały kilkanaście tys godzin i w żadnej, absolutnie żadnej nie zatarło się to łożysko. Nawet w żadnej nie musiałem go wymieniać, bo praktycznie się nie zużywa. Dlatego następnym razem dwa razy się zastanów zanim napiszesz kolejne głupoty.

  Tak a'propo tego smarowania. Nie wiem czy we wszystkich współczesnych pilarka brak jest możliwości smarowania tego łożyska, bo praktycznie to rzeczywiście jest prawie niepotrzebne, wystarczy smarowanie przu montażu i podczas pracy smarowanie "resztkami" oleju który smaruje łańcuch. Były jednak pilarki które miały kanał we wale do smarowania tego łożyska, miała tak np. pilarka Husqvqrna 257, którą miałem zaszczyt pracować.
 • #15
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Moderated By tmf:


  Przypominam, że w dziale DIY dyskutujemy o prezentowanym projekcie, odnosząc się z szacunkiem do autora, a wszelkie argumenty za i przeciw powinny być merytoryczne. Osoby niestosujące się do powyższych zasad zostaną odpowiednio nagrodzone.

 • #16
  tristar0
  Level 12  
  tak sumując wszystkie odpowiedzi posiadam piłę Husqvqrna od paru lat , nie przemawia przeze mnie żadna zazdrość poza tym żaden to pomysł na wykonanie skoro takie konstrukcje od lat 70 były już robione . jest to powtarzanie czegoś na co już dawno ktoś wpadł , niczego nowego nie wnosi do tematu
 • #17
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  tristar0 wrote:
  jest to powtarzanie czegoś na co już dawno ktoś wpadł , niczego nowego nie wnosi do tematu

  DIY to nie dział innowacji - jak sama nazwa wskazuje "zrób to sam" - czyli prezentujemy autorskie konstrukcje, także urządzeń istniejących, ale wykonanych we własnym zakresie.
 • #18
  michal_rybka
  Level 32  
  Bardzo fajne, pomysłowe i starannie wykonane
  Jedyna uwaga, to jak bym ja już miał robić taką maszynkę, to wykorzystał bym metalową dmuchawę np od pieca C.O.
  coś takiego:
  allegro.pl/oferta/wentylator-pieca-gazowego-dmuchawa-8023895068

  lub najlepiej jakąś dmuchawę przemysłową (zwykle firmy Papst, są bardzo solidne, z odzysku występują np w starych wywoływarkach klisz RTG)

  nie trzeba by ograniczać obrotów, więc będzie mocniejszy podmuch, no i nie roztrzaska sie jak spadnie
 • #19
  kulysaw
  Level 14  
  Bardzo fajny projekt i świetne wykonanie. Gratuluję.
  Martwiłbym się jedynie pompką oleju bo napisałeś, że zlewasz olej a pompa bez oleju może się zatrzeć. Może warto to przemyśleć i jakoś rozwiązać ten problem zanim padnie ci pompka?