Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tłumienie pola elektromagnetycznego z nadajników radiowo - telewizyjnych.

rufus111 04 Paź 2019 10:50 1566 52
    _kli_
    Poziom 35  
    rufus111 napisał:
    a mieszkam 600m od nadajnika
    rufus111 napisał:
    Słyszałem plotki że najgorsze promieniowanie jest od 200m do 1000m.

Wygląda na to, że istnieje raport który zawiera analizę rozkładu pól elektromagnetycznych w otoczeniu budowanego masztu Łódź-Dąbrowa. Poniższe symulacje dotyczą masztu o wys. 210 m.
    Cytat:
    Wynika z niego, że natężenie pola elektromagnetycznego będzie miało wartości większe od dopuszczalnych na wysokości 88 m nad powierzchnią terenu. Zasięg tego pola wynosi 961 m w poziomie.

http://counas.p9.pl/maszt-osrodka-nadawczego-lodz-dabrowa-w-gminie-nowosolna/
    Zatem porada kol. @_cheetah_ jest zasadna ...
    _cheetah_ napisał:
    powinieneś skontaktować się z Emitelem, bo to pewnie ich obiekt jest, celem uzyskania wyjaśnień, jak to z tymi mocami u ciebie na podwórku będzie. Oni powinni mieć symulacje natężenia pola w zależności od (przewidywanych) anten
    rufus111
    Poziom 14  
    Ale tak jak już wcześniej pisałem nie będzie masztu 210m bo Emitel przegrał w sądzie. Teraz dostali pozwolenie na nad budowę do wysokości 90m i założenie anten GSM. Tak mają w pozwoleniu na budowę. Tylko nieoficjalnie w rozmowie telefonicznej dowiedziałem się że szykują ten maszt dla DVB-t2.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy ta siatka ze wzrostem częstotliwości ma coraz gorsze parametry tłumiące, nawiązuje do wypowiedzi _cheetah_ Odnośnie LTE w paśmie 800 i 700 MHz ?
    zworys
    Poziom 38  
    rufus111 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy ta siatka ze wzrostem częstotliwości ma coraz gorsze parametry tłumiące,

Tu liczy się wielkość oczek i długość padającej fali. Im krótsza fala tym oczka powinny być mniejsze.
    rufus111
    Poziom 14  
    Oczko ma teoretycznie 5 mm
    _cheetah_
    Poziom 38  
    rufus111 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy ta siatka ze wzrostem częstotliwości ma coraz gorsze parametry tłumiące, nawiązuje do wypowiedzi _cheetah_ Odnośnie LTE w paśmie 800 i 700 MHz ?

To zależy od wielu czynników, z których wielkość oczka jest jednym z ważniejszych. Nie znając dokładnie i sposobu produkcji materiału to można tylko gdybać.

Nie pozostaje nic innego, jak wierzyć w słowo pisane, czyli w to, co znajduje się na ich stronie. Firma wygląda bardzo wiarygodnie, choćby jak patrzę na parametry ich anten.

Tak więc, ja bym uwierzył w ich słowo pisane 20dB_shielding_tissue_Aaronia, gdzie, jak sami napisali "Screening efficiency low-frequency, electric fields
    : 99,5% to 99,95% (only with grounding!)
    ". Czyli wytłumia niskie częstotliwości radiowe ze skutecznością do 99,5%, ale z uziemieniem.

I, jak dalej piszą na swojej stronie (wytłuszczenia moje):
    "
    Examples for possible radiating sources within frequency range (100MHz - 10GHz) which can be screened:

Radio & TV
    TETRA
    ISM434
    LTE800
    ISM868
    GSM900
    GSM1800
    GSM1900
    DECT
    UMTS
    WLAN
    Microwave
    Bluetooth
    WiFi
    LTE2.6
    WiMAX
    5GHz WLAN
    PAR Radar
    etc.
    "
    klamocik
    Poziom 27  
    A może nie wytłumiać tylko wykorzystać, zatapiać dipole odpowiednio połączone i ze ściany masz 200W darmowej energi na zasilanie bajerów, a wytłumienie nastąpi jakby automatycznie.
    Rezystor240
    Poziom 38  
    klamocik napisał:
    masz 200W darmowej energi

Nie opowiadaj głupot, bo jeszcze Cię ktoś posłucha i uwierzy. Powstanie kolejne free energii.
    brofran
    Poziom 38  
    klamocik napisał:
    A może nie wytłumiać tylko wykorzystać, zatapiać dipole odpowiednio połączone i ze ściany masz 200W darmowej energi
    Zapomniałeś przecinka postawić :D
    Może 0,2 W by się dało , jeżeli pod nadajnikiem jakimś mieszkasz.
    TvWidget
    Poziom 33  
    rufus111 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy ta siatka ze wzrostem częstotliwości ma coraz gorsze parametry tłumiące [...] ?

Istotny jest stosunek wielkości oczek siatki w do długości fali.
    To podobnie jak z łowieniem ryb przy użyciu sieci.
    Wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie jednak tłumienie ścian. Nie ma więc sensu stosowanie zbyt drobnej siatki.
    Najwięcej energii i tak przenika przez okna. W domu zapewne bez problemu możesz używać telefonu komórkowego. W piwnicy często nie jest to możliwe. To jest właśnie skutek obecności lub braku otworów okiennych.
    zworys
    Poziom 38  
    Kolego autorze - bez specjalnych szyb i stolarki okiennej te 20 dB pozostanie marzeniem. Żeby ekranowanie było skuteczne musi być szczelne. Inaczej poprawi tylko Twoje samopoczucie bo coś zrobiłeś.
    rufus111
    Poziom 14  
    ok, wszystko rozumiem. Ale jeśli zrobię szczelny dach, ściany oraz podłogę to fale będą się dostawały tylko przez okna ( które i tak w jakiś tam sposób tłumią ). Również mógłbym powiedzieć po co ocieplać budynek jak i tak okna mają najgorszy współczynnik ciepła.
    zworys
    Poziom 38  
    rufus111 napisał:
    ( które i tak w jakiś tam sposób tłumią

Zwykła szyba niestety tłumi niewiele. Dalej - dach z blachodachówki połączony standardowo tylko blachowkrętami też nie będzie szczelny ale większym problemem będzie przestrzeń między dachem a ścianą, nie ekranowana. Z falami radiowymi jest jak ze światłem - jest szpara to dostaje się do pomieszczenia. Siatka musiałaby być jakoś wywinięta na podbitkę i połączona z dachem żeby zapewnić jako taką szczelność. Jeśli już decydujesz się na wydatek warto to zrobić dobrze żeby ten wydatek miał sens.
    rufus111
    Poziom 14  
    Jest to dom parterowy, i poddasze jest nieużytkowe. Jeszcze raz podkreślam, nie chce zrobić bunkru gdzie nie dostanie się kompletnie nic, chcę tylko ograniczyć wpływ i tyle.
    Rezystor240
    Poziom 38  
    rufus111 napisał:
    nie chce zrobić bunkru gdzie nie dostanie się kompletnie nic, chcę tylko ograniczyć wpływ i tyle.

To tak jakbyś wybudował tamę, ale tylko na pół rzeki....
    Albo po całości albo w ogóle, w innych przypadkach to nie ma sensu.
    rufus111
    Poziom 14  
    To tak jakbys napisal, budujemy dom pasywny albo w ogóle. Czasem nalezy isc na kompromisy.
    _cheetah_
    Poziom 38  
    Jak by nie patrzył - zawsze będzie mniej pola wewnątrz budynku. A to, że przez obszar okien (albo drzwi) będzie coś extra 'wciekało ' - mówi się trudno. A jak się okno otworzy, to dopiero będzie... ;)

Jeśli okna plastikowe, to i tak w ramach i ościeżnicach są elementy metalowe, a nowoczesne panele (szyby) potrafią bardziej tlumić niż ściana ceglana czy z pustaków. W poście #18 podałem link do tabelki z tłumieniami materiałów budowlanych, w tym i szyb. Oczy na wierzch wychodzą, o ile to prawda.

To nie ma być klatka Faradaya, a zmniejszenie pola wewnątrz, więc wygląda, że idziesz w dobrą stronę. Tylko ja zaekranowałbym części domu, które 'widzą' maszt. Od boków i tyłu za dużo nie wleci, a może miałbyś szansę na normalne używanie komórek.
    rufus111
    Poziom 14  
    Wystarczy mi ograniczyc wplyw pola, nie zalezy mi zeby bylo 0V/m
    Rezystor240
    Poziom 38  
    rufus111 napisał:
    Czasem nalezy isc na kompromisy.

Człowieku w technice w,cz nie ma kompromisów. Albo działa albo nie. W Twym przypadku działać nie będzie. Tyle w tym temacie.
    rufus111
    Poziom 14  
    Rezystor240 napisał:
    rufus111 napisał:
    Czasem nalezy isc na kompromisy.

Człowieku w technice w,cz nie ma kompromisów. Albo działa albo nie. W Twym przypadku działać nie będzie. Tyle w tym temacie.

No to z twojej wypowiedzi wychodzi ze bedzie 0V/m albo 7V/m nic pośrodku zakladajac ze na dworzu bedzie 7V/m.
    No chyba tak nie jest.

Co do rozmowy telefonicznej w budynku moze nie bedzie az tak zle. Na dzialce mam postawiony domek holenderski. Obity jest caly blacha lacznie z dachem. 4G tylko przy oknie. Ale rozmowa 3G jak i w 2G bez problemu.
    Rezystor240
    Poziom 38  
    rufus111 napisał:
    Obity jest caly blacha lacznie z dachem. 4G tylko przy oknie. Ale rozmowa 3G jak i w 2G bez problemu.

A spód, podłoga?

Pamiętaj w,cz jest jak woda. Jak nie jest szczelne to wpłynie bez oporów.
    Więc albo całość albo w cale. Mówiłeś o siatce jako ekranie, coś mi się wydaje, że przez siatkę woda przepłynie :wink:
    _cheetah_
    Poziom 38  
    rufus111 napisał:

Co do rozmowy telefonicznej w budynku moze nie bedzie az tak zle. Na dzialce mam postawiony domek holenderski. Obity jest caly blacha lacznie z dachem. 4G tylko przy oknie. Ale rozmowa 3G jak i w 2G bez problemu.

A uziemiona ta blacha na domku jest? Bo to może robić dużą różnicę.
    Pamiętaj, że wymóg producenta jest aby ich siatkę uziemiać.

Rób swoje.

EDIT:
    Jeszcze przypomniała mi się w międzyczasie farba EMI (chyba tak to się nazywa), która ogranicza przenikanie do pomieszczenia emisji elektromagnetycznych. Nie stosowałem tego, ale wbrew sceptykom i prześmiewcom wypróbowałem kiedyś farbę termiczną z tej firmy, czyli ograniczającą ubytek ciepła z pomieszczenia na drodze wypromieniowywania. I powiem tak - jestem pod wrażeniem działania takiej farby.
    Więc możliwe, że i te farby EMI też w jakimś tam stopniu ograniczają fale radiowe - może mógłbyś mieć dodatkowy stopień ochrony... ;)