Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tłumienie pola elektromagnetycznego z nadajników radiowo - telewizyjnych.

rufus111 02 Paź 2019 21:12 1575 52
    rufus111
    Poziom 14  
    Witam wszystkich. Mam taką nietypową sprawę.
    Chciałem założyć na elewację metalową siatkę ze stali nierdzewnej, która w specyfikacji ma teoretycznie tłumienie 20dB.
    Chciałem dowiedzieć się ile teoretycznie spadnie w domu pole elektromagnetyczne, które na zewnątrz budynku wynosi ok 7V/m. wypromieniowane z anten radiowo – telewizyjnych.
    Gdzieś w necie przeczytałem że 3dB jest to połowa napięcia, i teraz nie wiem czy to się tyczy tylko napięcia w sprzęcie grającym ( końcówki mocy ) czy jest to ogólna zasada.
    Czy mam się rozumieć że 7V/m dla 20dB liczy się następująco:
    7V/m : 2 ( czyli 3 dB )=3,5V/m
    3,5V/m: 2 ( czyli kolejne 3 dB )= 1,75V/m
    1,75V/m : 2 ( kolejne 3 dB )= 0,875V/m
    0,875V/m : 2 ( 3 dB) = 0,43V/m
    0,43V/m : 2 ( 3dB ) = 0,22V/m
    0,22V/m :2 (3dB ) = wynik końcowy=> 0,11V/m
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Słabo to widzę, żeby pogadać przez komórkę, trzeba będzie na dwór wychodzić :) W lato to pikuś, a w zimę?
    M
    ak44
    Poziom 25  
    Tłumienie 20 dB to spadek mocy 100 razy. Chyba, że ten ekran tłumi RTV, a komórki mniej.
    rufus111
    Poziom 14  
    Ma to być siatka założona na elewacji ( tak zwana klatka faradaja ).
    ak44
    Poziom 25  
    Czyli komórki, internet mobilny, radio przenośne mogą przestać działać.
    rufus111
    Poziom 14  
    nie no już bez przesady. wystarczy mi siatka.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    TvWidget
    Poziom 33  
    W pierwszej kolejności musisz zabezpieczyć okna. Ściany nawet nie pokryte siatką znacznie silniej tłumią sygnały w.cz. niż cienka szyba.
    drucik14
    Poziom 7  
    Przyjedź na Śląsk. Tutaj Niemcy postawili eksperymentalnie stalowe domy. Przewidzieli że takie będzie promieniowanie za 60 lat?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Adamcyn
    Poziom 35  
    rufus111 napisał:
    pole elektromagnetyczne, które na zewnątrz budynku wynosi ok 7V/m. wypromieniowane z anten radiowo – telewizyjnych.

Sporo - czym mierzyłeś?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    rufus111
    Poziom 14  
    Zmirzonej wartosci nie mam, poniewaz budowa masztu radio telewizyjnego rozpoczela sie na ktorym maja byc zalozone nadajniki o mocy po 100kw. Normy mowia o 7 v/m dlatego taka wartosc przyjolem. Niestety zyjemy w polsce i zdaje sobie sprawevze moze byc to i 10v/m. Jestem tuz przed ociepleniem nowo postawionego budynku takze jeszcze mam szanse taka siatke zalozyc, dmuchac na zimne.
    ak44
    Poziom 25  
    To załóż siatkę tylko z tej strony od nadajnika.

Ty będziesz spokojny, a komórki będą działać.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    rufus111 napisał:
    Zmirzonej wartosci nie mam, poniewaz budowa masztu radio telewizyjnego rozpoczela sie na ktorym maja byc zalozone nadajniki o mocy po 100kw.

Jak daleko od Ciebie?
    _cheetah_
    Poziom 38  
    Wygląda, że 20 dB tłumienia mocy sygnału (100x) (czyli przejście sygnału przez siatkę) to 10dB mniejsze natężenie pola (10x). Czyli, w pomieszczeniu byłoby 0,7V/m. Tak mi wyszło.

Doszłoby jeszcze tłumienie ścian / okien / etc

Popatrz tam --> Link

Edit:
    a tam są podane tłumienia materiałów budowlanych, etc.--> Link
    _kli_
    Poziom 36  
    rufus111 napisał:
    budowa masztu radio telewizyjnego rozpoczela sie na ktorym maja byc zalozone nadajniki o mocy po 100kw

A gdzie powstaje ten maszt?
    Adamcyn
    Poziom 35  
    rufus111 napisał:
    Normy mowia o 7 v/m dlatego taka wartosc przyjolem

Takie wartości to tylko blisko anteny nadajnika.
    Dalej to już znacznie mniej.

Pomiary 0,1 MHz do 3,0 GHz w załączniku:
    zworys
    Poziom 38  
    Jak mówią zawsze najciemniej jest pod latarnią, anteny takiego nadajnika nie są skierowane w ziemię tylko horyzontalnie więc ty będziesz miał tylko promieniowanie listków bocznych , w profesjonalnych antenach niewielkie. To nie jest nadajnik Warszawa I promieniujący całą wysokością masztu. Poza tym koledzy powyżej mają rację, siatka stłumi tylko fale EM do pewnej częstotliwości, powyżej będzie "przeźroczysta". Trzeba byłoby kalkulować wielkość oczek do przewidywanej największej częstotliwości ( najkrótszej fali ). Ponadto żeby to zdało egzamin to siatka powinna być położona także na suficie i połączona ze ścianami bez szczelin. Podpowiem ci kolego coś lepszego - są specjalne tapety dające przy właściwym położeniu tłumienie całego spektrum ponad 20dB.
    rufus111
    Poziom 14  
    Sam maszt mnie nie przeraża bo aktualnie są tam nadajniki czterech operatorów GSM, aktualna wysokość to 30m . Przeraża mnie moc jaką zamierzają założyć. Jeśli to będą anteny z EC4 w Łodzi to są 3 MUX-y po 100KW, DAB i pewnie jeszcze 8 MUX.
    Maszt budują w miejscowości Dąbrowa w gminie Nowosolna na granicy z Łodzią.
    Ja mieszkam 600m od nadajnika. Słyszałem o tym parasolu ochronnym ale nigdy tym problemem się nie interesowałem i nie mam pojęcia czy akurat będę się pod nim znajdował. Słyszałem plotki że najgorsze promieniowanie jest od 200m do 1000m.
    Siatkę która mnie zainteresowała to http://ap-flyer.pl/wp-content/uploads/20dB_A20001.pdf
    Chciałem założyć siatkę na elewację żeby nie bawić się w każdym pokoju z malowaniem specjalnymi farbami czy też tapetami.
    Dach mam pokryty blacho-dachówką podłączoną do odgomówki także jest wystarczająco zabezpieczony. Jeśli chodzi o podłogi również wydaje mi się że jest sama w sobie dobrze zabezpieczona, w końcu ziemia dobrze tłumi.
    Czy wydaje wam się że ta siatka A2000+ będzie nadawało się do tłumienia częstotliwości telewizyjnych i radiowych ?
    I od razu mówię nie chce zjechać do 0V/m, chodzi mi o ograniczenie tego pola elektromagnetycznego. A mam bardzo mało czasu do podjęcia, bo facet z ociepleniem wchodzi za 2 tygodnie.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    ak44
    Poziom 25  
    Moc promieniowania maleje z kwadratem odległości. Podejrzewam, że komórka przy uchu (ok 6 cm od mózgu) generuje większe pole niż nadajnik oddalony o 10000 razy dalej niż komorka.
    _cheetah_
    Poziom 38  
    Siatka wygląda nieźle - pasmo TV też tłumi. Co prawda piszą, że dla RF nie wymaga uziemienia, ale możliwe, że z uziemieniem byłaby skuteczniejsza.

W sumie, to powinieneś skontaktować się z Emitelem, bo to pewnie ich obiekt jest, celem uzyskania wyjaśnień, jak to z tymi mocami u ciebie na podwórku będzie. Oni powinni mieć symulacje natężenia pola w zależności od (przewidywanych) anten.

Można powiedzieć, "że ktoś musi cierpieć, aby ktoś oglądać mógł...", więc jeśli normy zostałyby przekroczone na twoim podwórku przy pracy obiektu, to ktoś ci powinien zapłacić za izolację pomieszczeń... zbieraj więc faktury...

No i okna będą ważne, choć z tego linku, co wrzuciłem wyżej, wygląda, jakby miały potężne tłumienia. Tyle, że przy standardowych panelowych to zwykle pokojówki odbierają pomimo ich rzeczywiście znacznych tłumień, więc coś się nie zgadza, albo są specjalne wykonania okien.

www.aaronia.com.
    rufus111
    Poziom 14  
    Emitel chciał wcześniej wybudować maszt o wysokości zdaje się że ok 210m i założyć oficjalnie nadajniki telewizyjne, przegrał w sądzie i sprawa uciułała na 2 lata. Tak przynajmniej nam się tylko wydawało. Emitel po cichu dalej działał wystąpił o nadbudowę masztu do 90m, w celu zamontowania wyżej anten telefoni komórkowej. Dowiedzieliśmy się dopiero jak ruszyły prace rozbudowy masztu. Raz jedyny udało mi się telefonicznie dowiedzieć u jakiegoś pracownika Emitel że szykują maszt pod nowe nadajniki telewizji w nowym systemie DVB-T2. Później nabrali wody w usta i nawet odmówili spotkania z Wójtem Nowosolnej. Okazuje się że jak wybudują maszt teoretycznie dla telefoni komórkowej bez protestów itp. tłumacząc się że przecież te nadajniki już tam istnieją, oni tylko podnoszą wysokość. Później bez problemu założą to co będą chcieli. Taką politykę ma spółka P4, występują o możliwość wybudowania masztu z nadajnikiem o bardzo małej mocy, a później zmieniają anteny na dużo większe moc ( można poczytać w necie jak spółka P4 przegrała już nie jedną sprawę w sądzie ).
    Także niestety na tą chwilę nic nie jestem w stanie się dowiedzieć, bo oficjalnie budują maszt dla telefoni komórkowej :(
    Pan.Kropa
    Poziom 20  
    rufus111 napisał:
    bo facet z ociepleniem wchodzi za 2 tygodnie.
    Ciekawe co on powie jak zobaczy na ścianach założoną metalową siatkę? Styropian klei się na placki z kleju a jak będzie założona siatka to ciekawe czy da się wtedy kleić na te placki? Wiem że po przyklejeniu styropianu i jego zakołkowaniu daje się siatkę wzmacniającą z jakiegoś tworzywa. Więc może zamiast siatki z tworzywa dać tą siatkę którą chcesz założyć na ściany?
    _cheetah_
    Poziom 38  
    No jak tak, to faktycznie "kaplica". Ale wszystkie dokumenty zbieraj, pisz oficjalne zapytania do emitela i urzędów (z potwierdzeniami odbioru), kto wie, może kiedyś coś się zmieni i w sądach będzie łatwiej o odszkodowania, jeśli faktycznie "przegną".

A co "urzędy państwowe" na takie praktyki?
    rufus111
    Poziom 14  
    Nie chce się wypowiadać na temat sądów bo jeszcze mnie zamkną, ale wójt, starosta wydal negatywną opinię. Sąd pierwszej instancji to podtrzymał. W warszawie wszystko poległo ( też jest ciekawy artykuł o tamtym sądzie ). A co najśmieszniejsze mieszkam w parku krajobrazowym gdzie nie wolno budować domów powyżej 8m, nie wolno stawiać masztów, nadajników nawet anteny do CB. Ale Emitel może sobie bez problemu wybudować maszcik 90m.

Dodano po 2 [minuty]:

Już rozmawiałem z wykonawcą ocieplenia mojego budynku, mówił że pierwszy raz z czymś takim się spotyka ale założymy to jako siatkę zbrojącą, na ocieplenie pod tynkiem. Teoretycznie się nadaje.
    _cheetah_
    Poziom 38  
    Wiesz, hipotetyczne nadajniki DVB-T(2) o dużej mocy to jedno, ale nadajniki LTE to może być przyszłościowo też problem. One docelowo będą nadawać w pasmach 800 i 700 MHz (więc, de facto, telewizyjnych), a ich anteny skierowane są horyzontalnie, więc możesz mieć, paradoksalnie, więcej mocy na podwórku od LTE niż od TV. Jak się teraz patrzy w analizatory, to LTE w paśmie 800 potrafi mieć większe poziomy od DVB-T. A kiedyś tam, może prędzej niż później, LTE może w ogóle zagościć w całym paśmie TV, śmigając pomiędzy kanałami DVB-T(2)... już AI się o to postara...

Główne ograniczenie trzeba by mieć na kierunku do anten, boki i tył domu to już masz naturalne osłabienie sygnału.