Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smeg SI800MF - Przepalony przełącznik funkcji

03 Paź 2019 09:15 234 8
 • Poziom 9  
  Dzień dobry,
  Mam problem z piekarnikiem marki Smeg. Po zdiagnozowaniu przepalonego jednego ze styków przełącznika funkcji wymieniłem na nowy. Oryginalny przełącznik jest o numerze 3073/18 niestety producent już go nie produkuje, a w jego miejsce jest 4073/14, który zainstalowałem. Niestety po pewnym czasie nowy również się przepalił (ten sam styk). Moje pytanie brzmi: czym to może być spowodowane?

  Sprawdziłem grzałki mają opór 65Ω, 28Ω, 40Ω, a więc są sprawne. Termostat również sprawdziłem i też jest sprawny. Obstawiam, że to może być wina uszkodzonego termostatu zabezpieczającego (ten, który mierzy temperaturę na obudowie) lub uszkodzonego przewodu do przełącznika lub uszkodzona izolacja tuż przy konektorze.

  Czy jest możliwe żeby wentylator chłodzący tak mocno przeciążał ten styk? Jak sprawdzić ten wentylator? Czy posiada ktoś schemat podłączenia przełącznika 4073/18? możliwe, że łączy on inaczej przewody i niestety tego nie sprawdziłem przed wymianą. Dodam jeszcze że piekarnik ma już kilkanaście lat. W załączeniu zdjęcia przełączników (starego i nowego) oraz wentylatora.
  Smeg SI800MF - Przepalony przełącznik funkcji Smeg SI800MF - Przepalony przełącznik funkcji Smeg SI800MF - Przepalony przełącznik funkcji
 • Pomocny post
  Moderator - Na Wesoło HydePark
  Uszkodzona izolacja na przewodzie świadczy o słabym styku między konektorem a przewodem, lub konektorem a złączem przełącznika. Odciąć przewód kilka cm dalej i zaprasować nowy konektor.
  Ślady na obudowie wentylatora to nie okopcenie, tylko pozostałości oparów z piekarnika.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za szybką odpowiedź.

  Oczywiście poprawię kabel wraz z konektorem. Pytanie czy tylko to było powodem uszkodzenia styku. Może ktoś z Państwa wie jaki maksymalny prąd może przez taki styk przełącznik płynąć? Wtedy bym zmierzył prąd po wymianie na nowy przełącznik.

  PS.
  Jakie przewody używa się do połączeń w piekarniku i czy są to zwykłe przewody kabelkowe o odpowiedniej średnicy? Czy nie muszą mieć zwiększonej odporności na temperaturę?
 • Pomocny post
  Moderator - Na Wesoło HydePark
  roborobert napisał:
  Może ktoś z Państwa wie jaki maksymalny prąd może przez taki styk przełącznik płynąć?

  Masz to napisane na obudowie przełącznika:

  Smeg SI800MF - Przepalony przełącznik funkcji
 • Specjalista AGD
  roborobert napisał:
  Oczywiście poprawię kabel wraz z konektorem. Pytanie czy tylko to było powodem uszkodzenia styku.
  Tak.
 • Poziom 9  
  Dobry wieczór,
  Wymieniłem przełącznik na nowy plus zarobiłem na nowo kabelek z konektorem. Zmierzyłem również prąd przepływający przez ten styk i wynosi 16,5 A w najgorszym przypadku (załączona grzałka góra i dół). Obawiam się, że przełącznik ponownie może tego nie wytrzymać i znowu się stopi. Zaobserwowałem również chyba nieprawidłowe działanie termostatu - przy nastawieniu temp. na 100°C wyłącza się dopiero przy 150°C. Muszę jeszcze dokładniej sprawdzić, ale dopiero w weekend będę miał chwilę żeby tam ponownie zajrzeć.
 • Specjalista AGD
  roborobert napisał:
  Zaobserwowałem również chyba nieprawidłowe działanie termostatu - przy nastawieniu temp. na 100 stopni wyłącza się dopiero przy 150 stopniach.
  Jeżeli dobrze zmierzone, to termostat do wymiany.
 • Poziom 9  
  Zmierzyłem jeszcze raz temperaturę i termostat działa poprawnie. Czy ktoś z Państwa posiada schemat podłączenia przełącznika wyboru funkcji (starego przełącznika niestety nie posiadam)?
 • Poziom 9  
  Witam
  Niestety piekarnik podziałał tylko dwa tygodnie i znowu upalił się styk przełącznika (tym razem inny) oraz styk zegara. Ma ktoś pomysł co może być przyczyną?
  Smeg SI800MF - Przepalony przełącznik funkcji Smeg SI800MF - Przepalony przełącznik funkcji