Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki piec gazowy do nowego domu?

03 Paź 2019 10:41 1029 44
  • Poziom 29  
    Witam, chcę do końca roku zamontować piec gazowy, nie mam jeszcze firmy która mi to wykona ani konkretnego wybranego pieca. Dlatego chcę, żeby ktoś mi doradził w wyborze. Dom parterowy z poddaszem użytkowym (dom w jeżynach 3), na dole około 81m2 i na górze podobnie. Na dole mam 2 pokoje o łącznej powierzchni okolo 25 m2 i tam mam zamontowane 2 grzejniki dwu płytowe o wymiarach 600/800. Kolejny grzejnik w spiżarni 600/400, jeden w salonie trzy płytowy 300/ 800 i drabinka w łazience, reszta to podłogówka 5 obwodów po około 60m (salon, kuchnia, wiatrołap, łazienka i korytarz. Na górze będzie 4 grzejniki (jeszcze nie wiem jakie wymiary), drabinka i podłogowe w łazience z tym, że góra będzie dopiero za kilka lat wykańczana. Na razie interesuje mnie dół. Więc myślałem nad jakimś kondensacyjnym dwu funkcyjny np. Vaillant, do tego zbiornik około 150l na ciepłą wodę z dwoma wężownicami, żeby w przyszłości założyć pompę ciepła. Jakie jeszcze inne piece mogę brać pod uwagę?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Zacznij od serwisu.
    Sprawdź jaki serwis masz w miarę blisko i czy ma dobrą opinię.

Kocioł z zasobnikiem to kocioł jednofunkcyjny i takiego potrzebujesz.
    Zasobnik z dwiema wężownicami dopiero pow. 200l Górna wężownica podgrzewa tylko 40% zasobnika.
    Z zasobnika 150 l miałbyś więc tylko 60 l do grzania kotle gazowym, a to trochę za mało.

Pompa ciepła do CWU jest z reguły zespolona z zasobnikiem, a jeśli zamontujesz pompę na wszystko to i tak podłączysz zamiast kotła i druga wężownica jest zbędna. Co innego solary.
  • Poziom 33  
    Jeśli wężownica ma być wykorzystywana do pompy ciepła, to musi być bardzo duża. Do pomp ciepła są dedykowane wymienniki właśnie z wężownicami o dużo większej powierzchni wymiany ciepła niż do kotłów czy "solarów".
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 29  
    Mieszkam na wsi i i najbliższy serwis to około 50 km czy to Vaillant czy buderus czy junkers dlatego szukam pieca niezawodnego i ekonomicznego jestem w tym zielony i nie chce żeby ktoś mi wcisnoł co bądź a później będę miał same problemy i duże spalanie gazu . Pytałem kilku losowych chydraulików po budowach na których pracowałem i każdy proponuje co innego jeden vailanta inny buderus a jeszcze inny bosch . Dlatego już zglupialem i nie wiem czym się kierować (oprucz serwisu) przy wyborze ,nie wiem jaka moc minimalna jaka maksymalna i czy jedno funkcyjny czy dwu . Mam na parterze 2 rozdzielacze , jeden do ogrzewania podłogowego i drugi grzejniki ,trzeci rozdzielacz na piętrze wszystko zasilane oddzielnymi rurami pex 25 .
  • Pomocny post
    50 km do najbliższego serwisu?
    W którą stronę od niska mieszkasz?

Koło Niska jest z 10 serwisów Vaillanta

Jeśli chodzi parametry to:

moc min. jak najniższa
    moc. max dobrana do budynku (ok. 14-16 kW)
    Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem

polecane firmy to:
    Viessmann
    Buderus
    Vaillant
    Junkers/Bosch
    Immergas

Ja osobiście polecałbym Buderusa GB072-14 + RC310 + S120
    dodatkowo moduł MM100 do sterowania podłogówką.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam. Skoro kolega piracik naświetlił temat pobliskich serwisów to ja osobiście polecam Immergas o konkretnie : exa 24 komfort 100. Kocioł + 100 litrowy zasobnik a do tego czujnik pogodowy oraz sterownik systemowy CAR. Kocioł mało awaryjny, łatwy w obsłudze, części zamienne tańsze niżeli w ''junkersie (nie żebym negował)" jak dla mnie marka oraz ten model sprawdzony, zamontowałem ich mase no i serwisuje co rok. Wdzięczne kotły moim zdaniem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    A czemu piec jedno funkcyjny a nie dwu w jaki sposób ma być podłączone 2 rozdzielacze od grzejników i jeden od podłogowego i bojler z cieplą wodą czy przy jedno funkcyjnym nie będzie potrzebne jakieś sprzęgło hydrauliczne . Myślałem że w moim przypadku piec dwu funkcyjny jedna na podłogowe a druga na grzejniki i ciepłą wodę
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Piec 2f to nie na dwa obiegi. |Działa w ten sposób że jego jedna funkcja to grzanie CO a druga przepływowe grzanie CWU. Bez zasobnika - gdy odkręcasz ciepłą wode w kranie załącza się kocioł na grzanie wody. Ma to oczywiście określoną sprawność/wydajność. Nie zalecane do wielu i oddalonych od kotła punktów poboru, wanien, deszczownic.
    Kocioł 1f potrzebuje zasobnika, działa tak jak grzanie "tradycyjne" z kotła węglowego. gdy temp w zasoniku spadnie poniżej zadanej przełącza się zawór 3d na obieg CWU i grzeje zasobnik
    Do Twojej instalacji będzie potrzebne sprzęgło, osobna pompa na obieg grzejników i osobna pompa + mieszacz 3d (najlepiej z siłownikiem do sterowania pogodowego) na obieg podłogówki. Oczywiście dedykowana automatyka do tego
  • Poziom 29  
    Ok to już teraz wiem o co w tym chodzi teraz pozostaje wybór pieca . Nie wiem czy inwestować w Vaillanta czy tańszy imergaz . Nie chciałbym takiej sytuacji że teraz wydam mniej na kupno pieca a później się okaże że firmowy zużywa mniej gazu o 1/3 i jednak warto dopłacić i kupić firmowy .
  • Pomocny post
    rafcio_21 napisał:
    później się okaże że firmowy zużywa mniej gazu o 1/3

Różnicy aż takiej pomiędzy Vaillantem, a Immergasem nie będzie.
    Tutaj moim zdaniem przewagi trzeba szukać w dostępności serwisu.
    Może się wydawać, że się uczepiłem ale jak będzie -20 na zewnątrz, a serwis powie, że oni do tej usterki przyjadą za 3 dni bo mają daleko..., a znam wiele takich przypadków.

Ważne aby instalacja podłogowa była sterowana automatyką kotła.
  • Poziom 29  
    piracik napisał:
    rafcio_21 napisał:
    później się okaże że firmowy zużywa mniej gazu o 1/3

Różnicy aż takiej pomiędzy Vaillantem, a Immergasem nie będzie.
    Tutaj moim zdaniem przewagi trzeba szukać w dostępności serwisu.
    Może się wydawać, że się uczepiłem ale jak będzie -20 na zewnątrz, a serwis powie, że oni do tej usterki przyjadą za 3 dni bo mają daleko..., a znam wiele takich przypadków.

Ważne aby instalacja podłogowa była sterowana automatyką kotła.

Cały wieczór szukam na internecie jak piec kupić i mam tylko mętlik w głowie przeglądałem immergaz junkers vaillant i nie mam pojęcia który wybrać . Cena różna parametry też a wiadomo nie jest to 100zl żeby w razie złej decyzji kupić za rok inny. Dlatego założyłem temat żeby ktoś przedstawił jakieś konkretne zestawy i może wspólnymi siłami podejmę właściwą decyzję . Na pewno gdybym przy tym pracował to bym miał jakieś doświadczenie.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    rafcio_21 napisał:
    Na pewno gdybym przy tym pracował to bym miał jakieś doświadczenie.

Ja przy tym pracuję już ponad 10 lat. Serwisuję różne marki.
    Po gwarancji wszystkie tutaj wymienione i z mojego doświadczenia i wiedzy o tych urządzeniach polecam Ci: zacznij od dobrego serwisu.

Co z tego, że polecimy Ci najlepszy kocioł z najlepszym rozwiązaniem jak będziesz się bujał z nim przy najmniejszej awarii lub przeglądzie bo nikt do Ciebie nie będzie chciał przyjechać.

U mnie w regionie tak jest z Viessmannem
    Co z tego, że kocioł górna półka jak nie ma serwisu?

Wyszukaj serwisy, poczytaj opinie i wytypuj trzy marki, które w Twoim przypadku będą podstawą dyskusji.
  • Poziom 33  
    Używam wyłącznie pieca od polskich dystrybutorów ....TERMET-ponad 20 lat. ...2 piec w eksploatacji /7 rok ECO kondensat .Niski koszt eksploatacji / eco ok 500 zł przez ten okres, serwis na miejscu. Koszt miesięczny zużycia gazu w miesiącach zimowych przy największych mrozach= grzanie,gotowani,mycie nie przekracza 700 zł. Przegląd coroczny od 150 zł do 300 zł z materiałami eksploatacyjnymi......stara instalacja grzejniki żeliwne .największa sprawność. Zużywam miej gazu niż sąsiedzi którzy mówią że mają w instalacji ok 100 l. Czujka ustawiona na temperaturę w domu ......noc/dzień jednakowa temperatura 23 C . Koszty materiałów eksploatacyjnych,pieca są dużo mniejsze mniejsze niż renomowanych firm. Grzejniki żeliwne mają większą sprawność niż obecne wynalazki. Wada że jest dwu funkcyjny i straty na wodzie ciepłej do mycia. Jak będę zmieniał na następny to na jednofunkcyjny z zasobnikiem 80 l.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    rafcio_21 napisał:
    Cały wieczór szukam na internecie jak piec kupić i mam tylko mętlik w głowie przeglądałem immergaz junkers vaillant i nie mam pojęcia który wybrać .

już wcześniej kolega piracik napisał Ci cenne wskazówki:
    piracik napisał:
    moc min. jak najniższa
    moc. max dobrana do budynku (ok. 14-16 kW)
    Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem

i tego się trzymaj, bo są to uniwersalne zasady niezależnie od marki jaką finalnie wybierzesz.

Nawet dostałeś propozycję kompletnego zestawu:
    piracik napisał:
    Ja osobiście polecałbym Buderusa GB072-14 + RC310 + S120
    dodatkowo moduł MM100 do sterowania podłogówką.

Teraz szukaj coś podobnego z niską mocą minimalną.
    Dla kotłów 1-funkcyjnych najniższa moc minimalna to poziom 2-3kW, z kolei dla kotłów 2-funkcyjnych najmniejsza moc minimalna to poziom 3-4kW.
    Mając tę wiedzę nie daj sobie wcisnąć kotłów z mocą minimalną na poziomie np. 6-7kW, bo potem możesz mieć niepotrzebne problemy z taktowaniem kotła.

Ogólnie wybór konkretnego modelu kotła nie jest prosty, bo im większy wybór tym gorzej dla tego kto wybiera ;-) U Ciebie jak pisał piracik dostępność serwisu jest kluczowa, bo potem ktoś Ci wyskoczy z kwotą 200zł za sam dojazd + towar + robocizna, a na dodatek będziesz czekał 2 tygodnie na wizytę albo serwisant Ciebie zignoruje, bo lokalnie pod nosem będzie miał wystarczającą ilość klientów, aby zarobić bez tracenia połowy dnia.
  • Poziom 29  
    BUCKS napisał:
    Ogólnie wybór konkretnego modelu kotła nie jest prosty, bo im większy wybór tym gorzej dla tego kto wybiera U Ciebie jak pisał piracik dostępność serwisu jest kluczowa, bo potem ktoś Ci wyskoczy z kwotą 200zł za sam dojazd + towar + robocizna, a na dodatek będziesz czekał 2 tygodnie na wizytę albo serwisant Ciebie zignoruje, bo lokalnie pod nosem będzie miał wystarczającą ilość klientów, aby zarobić bez tracenia połowy dnia.

O to właśnie chodzi ta wiedza która pozyskałem jest bardzo cenna i będę się tego napewno trzymał jeszcze brakuje mi wiedzy które konkretnie modele jakie mają wady i zalety . Początkowo myślałem nad vaillantem kilka osób jak np pytałem o imergas mówili że to niższa półka i nie warto a teraz mam mieszane uczucia i biorę go pod uwagę myśle tez o junkers . Ceny też się znacznie różnią i narazie jeszcze nie wiem z czego to wynika . Chciałbym się zmieścić z uzbrojeniem kotłowni w 10 tyś.
    rafcio_21 napisał:
    Chciałbym się zmieścić z uzbrojeniem kotłowni w 10 tyś.

Więc nic z wymienionych.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kup termet silver 20kW za 2900 +1300 na zbiornik. Rury kominowe przeciętnie 700 zł, przez ścianę mniej.
    Zachodnie kotły mają większy wybór modułów zewnętrznych, są ładniej wykonane, złącza na płycie zamiast nacisków śrubowych. Ale kogo to obchodzi od.strony użytkownika. Ma grzać i tyle, bez żadnych dorabianych teorii i lepszej wydajności , czy super ossczędnościach. Kocioł tani w zakupie , w serwisie i eksploatacji. To jest oszczędność. Sam mam taki i wiele ich zamontowałem i nie widzę sensu przepłacać za te same graty w vaillancie i czy buderusie
    Tak wszyscy przeżywają ten serwis , czyżby tak się psuły te super zachodnie kotły?
    Zamontowałem termety wj rodzinie , najstarszy crystal ponad 5 i 2 silvery od 2 pracują beż żadnych problemów.
    U jednego klienta w goldzie padła elektronika po burzy , koszt z wymianą 700 zł a u innego w starym junkersie 1300.... Do silver płyta kosztuje 300 zł, zapytaj serwisamta ile do buderusa czy Viessmann,a
  • Poziom 29  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Kup termet silver 20kW za 2900 +1300 na zbiornik. Rury kominowe przeciętnie 700 zł, przez ścianę mniej.
    Zachodnie kotły mają większy wybór modułów zewnętrznych, są ładniej wykonane, złącza na płycie zamiast nacisków śrubowych. Ale kogo to obchodzi od.strony użytkownika. Ma grzać i tyle, bez żadnych dorabianych teorii i lepszej wydajności , czy super ossczędnościach. Kocioł tani w zakupie , w serwisie i eksploatacji. To jest oszczędność. Sam mam taki i wiele ich zamontowałem i nie widzę sensu przepłacać za te same graty w vaillancie i czy buderusie
    Tak wszyscy przeżywają ten serwis , czyżby tak się psuły te super zachodnie kotły?
    Zamontowałem termety wj rodzinie , najstarszy crystal ponad 5 i 2 silvery od 2 pracują beż żadnych problemów.
    U jednego klienta padła elektronika po burzy , koszt z wymianą 700 zł a u innego w starym junkersie 1300....

Dodano po 7 [minuty]:

Zachodnie kotły mają większy wybór modułów zewnętrznych, są ładniej wykonane, złącza na płycie zamiast nacisków śrubowych. Ale kogo to obchodzi od.strony użytkownika. Kocioł tani w serwisie i eksploatacji. Sam mam taki i wiele ich zamontowałem i ie widzę sensu przepłacać za te same graty w vaillancie i czy buderusie
    U jednego klienta padła elektronika po burzy , koszt z wymianą 700 zł a u innego w starym junkersie 1300....

Z tego co się dowiedziałem juz na forum to wystarczy mi kolo 14 kw na pewno będzie też potrzebny zawór sterowany 3 lub 4 drożny żeby sterować oddzielnie graniem wody i ogrzewaniem domu do tego pewnie sprzęgło hydrauliczne gdyż posiadam 2 rozdzielacze od grzejników i jeden od podłogowego . Nie wiem czy taki najprostszy piec to obsłuży . Co do serwisu też troch mnie to przeraża jak każdy mi tu pisze żeby byl blisko w razie czego , myślałem ze jak kupie powiedzmy piec za 6tys to będzie bez awaryjny w porównaniu z takim za 2.5 tys . A teraz to nie wiem co o tym myśleć . Najbardziej chodzi mi o bezawaryjność i o ekonomicznośc wiadomo że napewno z raz do roku trzeba robić przegląd czy wszystko ok ale nie chce żeby wzywać serwis co 2-3 miesiące bo coś nie działa .
    rafcio_21 napisał:
    wiadomo że napewno z raz do roku trzeba robić przegląd
    BUCKS napisał:
    U Ciebie jak pisał piracik dostępność serwisu jest kluczowa, bo potem ktoś Ci wyskoczy z kwotą 200zł za sam dojazd
  • Poziom 39  
    rafcio_21 napisał:
    myślałem ze jak kupie powiedzmy piec za 6tys to będzie bez awaryjny w porównaniu z takim za 2.5 tys . A teraz to nie wiem co o tym myśleć

Psują się wszystke, to loteria, przeglądy musisz robić w każdym kotle. zachodnie kotły są dużo droższe w częściach jak i za robociznę. Dojazd to i tak ktoś musi dojechać , czy to będzie kocioł x czy y, bo od Ciebie jest daleko do dużego miasta. Serwis termeta masz w Stalowej Woli, 30 km od Ciebie.
    A tak pół żartem pół seria, za 6 tys kup 2 termety, jak jeden padnie włącz drugi i nie martw się jak szybko przyjedzie serwis.
  • Poziom 29  
    Chyba kupie immergaz tylko jeszcze nie wiem który model bo jest kilka jest jakaś seria tt plus i podobno pracuje z 2 obwodami grzewczymi niezależnie , nie potrzebne by było w takim wypadku sprzęgło i nie wiem czy też bez mieszacza podlogówki by się obyło . Czy dobrze to rozumuję. Nie wiem też jak to wychodzi cenowo .

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie odnośnie sprzęgła hydraulicznego a mianowicie czy lepiej kupić np immergaz exa 24 komfort 100. Kocioł + 100 litrowy zasobnik + zestaw pogodowy i do tego niezależne sprzęgło coś jak na allegro z pompami grundfos czy nowszy model immergaz 24 tt komfort plus z dedykowanym sprzęgłem nie wiem jakie tam są pompki czy elektroniczne czy zwykłe . Glownie chodzi o to czy to dedykowane sprzegło komunikuje się z piecem i parametry 2 obiegów będą widoczne na panelu pokojowym i można z panelu sterować pracą pomp . I czy kupując pierwsza opcje pompy z niededykowanego sprzęgła można wpiąć do pieca żeby nimi sterować czy nie ma takiej opcji .
  • Poziom 22  
    Jak masz tylko podłogówkę to owszem - mieszacz zbędny bo sterujesz temperaturą wody ręcznie na panelu kotła lub robi to "pogodówka" wg krzywej. Ale Ty piszesz, że masz układ mieszany więc jak chcesz mieć niższą temperaturę na podłogę, jak na grzejniki ustawisz załóżmy 50-55 stopni C ?
    Te "dwa obwody niezależne" to pewnie nic innego jak wyprowadzone z kotła 4 rurki: 2 na c.o. i 2 na c.w.u.
    To samo realizuje zewnętrzny zawór przełączający.

https://thermagen.pl/dla-uzytkownika/znajdz-dystrybutora-instalatora-serwis/
    A kocioł ACV już przerabiałeś.
    https://www.acv.com/pl/customer/distributors?search=je%C5%BCowe
    Więc jak chcesz niezawodny kocioł to proszę.
  • Poziom 29  
    Prof. SpecMiernik napisał:
    Jak masz tylko podłogówkę to owszem - mieszacz zbędny bo sterujesz temperaturą wody ręcznie na panelu kotła lub robi to "pogodówka" wg krzywej. Ale Ty piszesz, że masz układ mieszany więc jak chcesz mieć niższą temperaturę na podłogę, jak na grzejniki ustawisz załóżmy 50-55 stopni C ?
    Te "dwa obwody niezależne" to pewnie nic innego jak wyprowadzone z kotła 4 rurki: 2 na c.o. i 2 na c.w.u.
    To samo realizuje zewnętrzny zawór przełączający.

A kocioł ACV już przerabiałeś.

Acv przerabiałem ale nie dokońca efekt jak chciałem tzn odpala pali grzeje ale raz na 7 razy odpala nieprawidłowo plomień jest czasami w palniku a nie nad palnikiem dlatego nie ma opcji żeby zostawić go bez nadzoru jak działałem na budowie to go odpalałem i pilnowałem jak nie odpalił prawidłowo to na off i spowrotem na on i juz było ok . Myślę że to sprawa ciśnienia gazu ale nie mam przyrządu żeby ustawić prawidłoweo i się z nim nie bawię cel osiągnąłem 2 tygodnie ponad co dzień grzałem a teraz pora na normalny piec docelowy a ten na złom .
    Grupy mieszające na wypasie i auratony 2006?
    Nie znam się na immergasie ale jakoś dziwnie wygląda ta oferta
    My jak dajemy grupy mieszające dajemy sterowanie "gadające z kotłem", a nie prymitywne auratony typu włącz/wyłącz

Sterowanie gadajace z kotłem daje to, że obniża temperaturę na podłogę czy grzejniki jeszcze zanim temperatura pomieszczenia zostanie osiągnięta.

Zasobnik nie oryginalny
    Sterowanie zwykłym Auratonem

W tej cenie jakoś mało atrakcyjnie to wygląda.

No i dlaczego 24kW?
    Planujesz rozbudować dom o drugie tyle powierzchni?