Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy 8-pinowy mikrokontroler STM32

ghost666 03 Paź 2019 12:29 1104 6
 • Pierwszy 8-pinowy mikrokontroler STM32
  Pod koniec ubiegłego roku firma STMicro zaprezentowała, jak twierdzi, pierwszy mikrokontroler na rynku wykonany w technologii 90 nm - STM32G0. Jest to układ z rdzeniem ARM Cortex-M0+ o taktowaniu zegarem o częstotliwości 64 MHz.

  W momencie prezentacji pierwszego układu, rodzina ta obejmowała elementy dostępne w obudowach mających 24, 32, 48 i 64 pinów. Pojawiły się jednakże wówczas zapowiedzi wprowadzenia do produkcji mikrokontrolerów STM32G0 z 8 i 100 pinami. Teraz firma właśnie poinformowała o dostępności pierwszych 8-pinowych mikrokontrolerów STM32 dzięki czterem nowym układom. Dostępne są one w obudowie SO8N i posiadają do 8 KB pamięci RAM i do 32 KB pamięci Flash.

  8-pinowe STM32 (STM32G0) wykorzystują proces 90 nm. Dzięki niemu i prostszej konstrukcji nowe mikrokontrolery są najbardziej odpowiednie do zastosowań w systemach energooszczędnych, podlegających limitom pojemności baterii, przepisom dotyczącym ekoprojektowania lub oczekiwaniom rynkowym, takim jak ocena energetyczna urządzenia.

  8-pinowe mikrokontrolery STM32 już dostępne

  STM32G030J6 jest częścią linii ekonomicznych układów STM32G0 z pamięcią Flash do 32 KB i do 8 KB pamięci RAM. Układy te mają 6 pinów GPIO, na których oprócz zwykłych linii cyfrowych znaleźć można interfejsy szeregowe, takie jak SPI, UART czy I²C.

  Pierwszy 8-pinowy mikrokontroler STM32


  Cztery nowe urządzenia z rodziny STM32G0 zapewniają unikalną kombinację 8-pinowej ekonomicznej obudowy z procesorem z rdzeniem ARM Cortex-M0+, który przy taktowaniu zegarem o częstotliwości 64 MHz zapewnia 59 DMIPS. Mikrokontroler posiadać może, do 8 KB pamięci RAM i 32 KB pamięci Flash na chipie. System wyposażono w wydajne urządzenia peryferyjne, w tym m. in. ADC o prędkości 2,5 MSPS, zegar o wysokiej rozdzielczości i szybki interfejs SPI. Dzięki elastycznemu mapowaniu styków I/O i wewnętrznym funkcjom MCU, projektanci mogą ulepszyć funkcjonalność swojego produktu końcowego bez konieczności zwiększania powierzchni płytki drukowanej czy innych kosztów związanych z produkcją urządzenia. Dodatkowo, stabilność wewnętrznego oscylatora, który pracuje z dokładnością do ±1% w szerokim zakresie temperatur i napięć zasilania, również pozwala na zaoszczędzenie kosztów, eliminując konieczność instalacji zewnętrznego oscylatora.

  Pierwszy 8-pinowy mikrokontroler STM32


  Korzystając ze sprawdzonych funkcji projektowych o niskim poborze mocy z rodziny mikrontrolerów STM32, 8-pinowe układy STM32G0 są gotowe do przejęcia zadania w energooszczędnych aplikacjach, gdzie korzystnym może być zmniejszenie rozmiaru systemu, dzięki zastosowaniu mniejszego elementu. Nowe mikrokontroler z rodziny STM32G0 są teraz dostępne w obudowie SO8N o wymiarach 6 mm x 4,9 mm i cenie od 0,31 dolara przy zakupie 1000 sztuk. Oprócz samych układów STM wypuścił także na rynek zestaw ewaluacyjny Discovery STM32G0316-DISCO, dostępny za 9,90 dolarów, który ułatwia życie programistów dzięki przystępnej cenie i możliwości szybkiego i łatwego prototypowania systemów.

  Nowe mikrokontrolery ułatwiają także przyszłą skalowalność dzięki różnym funkcjom dostępnym w serii STM32G0, która oferuje układy do 100 pinów, do 512 kB pamięci Flash i 133 kB pamięci RAM, a także wyposażone w dodatkowe, wysokowydajne urządzenia peryferyjne (analogowe i cyfrowe) oraz funkcje ochrony cybernetycznej.

  W opisywanej linii mikrokontrolerów, układy STM32G031J6, STM32G031J4 i STM32G041J6 są również dostępne w obudowach SO8N, oferując dodatkowe funkcje, w tym sprzętowo przyspieszony algorytm AES, bezpieczną strefę pamięci umożliwiającą bezpieczny rozruch lub aktualizację oprogramowania układowego, dodatkowe timery i unikalny, 96-bitowy identyfikator urządzenia zapisany w nim na stałe.

  Pierwszy 8-pinowy mikrokontroler STM32
  Zestaw deweloperski Discovery STM32G0316-DISCO z 8-pinowym mikrokontrolerem STM

  Zabawę z tymi nowymi układami można łatwo i tanio rozpocząć, dzięki kosztującyemi 9,90 dolara zestawowi deweloperskiemu, wypoażonemu w 8-pinowy mikrokontroler STM32. Dzięki zestawowi rozwojowemu STM32G0316-DISCO, testować można kompaktowe układy STM32. Płytka ma następujące kluczowe funkcje:

  * MCU - STMicro STM32G031J6 MCU oparty na rdzeniu ARM Cortex-M0+ z 32 KB pamięci Flash i 8 KB pamięci SRAM, w obudowie SO8
  * Różne - 1x dioda LED użytkownika, 1x przycisk resetowania, dostępny także jako GPIO
  * Wyłamywalny moduł SO8 na DIL8 (po lewej)
  * Gniazdo DIL8 ułatwiające programowanie MCU STM32 (środek)
  * USB - 1x port micro USB z wbudowanym programatorem ST-LINK
  * Debugowanie - wbudowany debuger / programator ST-LINK / V2-1 z wirtualnym portem COM i portem do debugowania

  Płytka jest obsługiwana przez wolne i darmowe biblioteki do oprogramowania i przykłady dostępne w STM32Cube, a sam mikrokontroler obsługuje również różne zintegrowane środowiska programistyczne (IDE) innych firm, takie jak IAR, Keil czy inne IDE oparte na GCC.

  Więcej informacji, w tym linki do zakupu i dokumentację, znaleźć można na stronach nowej rodziny układów.

  Źródła:
  https://www.cnx-software.com/2019/09/23/stmicro-launches-the-first-8-pin-stm32-microcontrollers/
  https://www.st.com/content/st_com/en/about/media-center/press-item.html/n4188.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9415 postów o ocenie 7062, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway
 • #2
  piotr_go
  Poziom 28  
  Nie bardzo wiem po co to.
  Są STMy w TSSOP14, wymiary praktycznie identyczne.
  Gdyby to chociaż zrobili w DIP8 albo DCU8...
  Scalak z kryptografią więc możliwość wyjęcia z podstawki i wymiany mogła by się do czegoś przydać.
 • PCBway
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  piotr_go napisał:
  Nie bardzo wiem po co to.
  Są STMy w TSSOP14, wymiary praktycznie identyczne.
  Gdyby to chociaż zrobili w DIP8 albo DCU8...
  Scalak z kryptografią więc możliwość wyjęcia z podstawki i wymiany mogła by się do czegoś przydać.


  Ja myślę, że mają w zanadrzu jakieś mniejsze obudowy do nich - WLCSP? Może jakieś BGA? To by było coś.
 • #4
  piotr_go
  Poziom 28  
  BGA to już wymaga dokładniejszego sprzętu do montażu i droższej pcb, takich ARMów jest poza tym sporo.
  DCU8 jest chyba najmniejszą obudową z nóżkami, choć nie wiem czy ma to sens. QFN itp. będą miały podobne wymagania co do montażu, a można zrobić nieco mniejszy scalak.
  TSSOP jest chyba optymalną obudową. Wymagania PCB żadne, lutuje się łatwo. Moje ulubione obudowy :).
 • #6
  Myrek1
  Poziom 23  
  Nie rozumiem tej obudowy, jej zastosowanie nie ma najmniejszego sensu. Ani ze względu na rozmiar (bo jest duży), anie na ilość wyprowadzeń. Do IoT się nie bardzo nadaje własnie ze względu na rozmiar i tylko 6 użytecznych GPIO (w tym reset i BOOT, więc może być mniej).
  Mają już sensowna obudowę VFQFPN36. Ale jak chcieli coś małego mogli zastosować np. bardzo malutką i względnie bezproblemową w lutowaniu QFN24/VQFN24. Chyba, że ograniczeniem jest wielkość krzemu, ale przy tym procesie raczej nie. Jeśli nawet tak to zostaje wspomniana VFQFPN36.
 • #7
  fotomh-s
  Poziom 21  
  Nie rozumiem całego tego parcia na szkło MCU 8 pinowych. O ile 8 bit 8 pin ma jeszcze jakiś sens to po co komu konkretny 32 bit po amputacjach?
  To tak jakby odrestaurować Concorde'a tylko po to aby nim latać na trasie Warszawa-Kraków...