Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bulgotanie z syfonu pod zlewem

03 Paź 2019 14:06 315 14
  • Poziom 5  
    Witam,

od niedawna mieszkam w nowym mieszkaniu i niestety mam problem ze zlewem. W niektórych momentach pracy zmywarki (pobierania wody jak się domyślam) słychać głośne "bulgotanie" z syfonu.

Na pierwszym zdjęciu widać podłączenie, tak jak to było zrobione przez instalatora. Zacząłem kombinować i zamontowałem napowietrzacz tak jak na drugim zdjęciu przez dodatnie trójnika, przedłużki i samego napowietrzacza. Niestety nie pomogło i bulgotanie od zmywarki nadal jest tak jak było.

Jestem laikiem stąd moje pytanie, czy coś robię źle, czy może napowietrzacz jest może źle zamontowany. Skręciłem pokrywkę napowietrzacz do końca, w środku jest gumowa "zatyczka", jednak sprawdzałem latarką i wygląda jakby z momencie bulgotania zatyczka się nie podnosiła, a chyba chodzi właśnie o to, żeby podciśnienie z rur podnosiło zatyczkę i wtedy do instalacji dostawało się powietrze? Jeśli tak faktycznie ma być to dlaczego napowietrzacz nie działa prawidłowo?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i podpowiedzi.

Bulgotanie z syfonu pod zlewem Bulgotanie z syfonu pod zlewem
  • Użytkownik obserwowany
    Tez zawór działa odwrotnie. Zapobiega wytwarzaniu się podciśnienia i zasysaniu wody z syfonu, zostawianie go pustym i wtedy wydostaje się nieprzyjemny zapach. Czyli jak spuszczasz wodę gdzieś, i w instalacji wytwarza się podciśnienie jego zadaniem jest wtedy otworzyć się umożliwiając zassanie powietrza a nie wody z syfonu. Ja mam tak podłączona pralkę i też słychać bulgotanie jak spuszcza wodę. Ten odgłos prawdopodobnie to nie bulgotanie tylko tak się wydaje, ponieważ w pralce czy zmywarce jest pompa membranowa to może taki odgłos sie wydobywać. Jeśli to tylko przy pracy zmywarki nie przejmowałbym się tym. U mnie czasem nawet piane widać po praniu w zlewie. Taki urok. Można podłączyć zmywarkę za syfon zlewowy robiąc syfon na przewodzie zmywarki żeby nie śmierdziało i powinno byc dobrze.
  • Poziom 36  
    Bulgotanie bierze się z przytkanych rur. Woda nie spływa po ściance, tylko całym przekrojem rury, zasysając za sobą powietrze, które jest wciągane przez syfon. Coś, jak spuszczanie wina wężem. Jedyna rada - spirala.
  • Poziom 5  
    bumble napisał:
    Taki urok. Można podłączyć zmywarkę za syfon zlewowy robiąc syfon na przewodzie zmywarki żeby nie śmierdziało i powinno byc dobrze.

Teoretycznie można z tym żyć, bo denerwujące się tylko odgłosy, żadnych nieprzyjemnych zapachów nie ma. Spróbuję podłączyć zmywarkę za syfonem zlewowym.

balonika3 napisał:
    Bulgotanie bierze się z przytkanych rur. Woda nie spływa po ściance, tylko całym przekrojem rury, zasysając za sobą powietrze, które jest wciągane przez syfon. Coś, jak spuszczanie wina wężem. Jedyna rada - spirala.

Ale chyba to bulgotanie byłoby zawsze, także przy spuszczaniu wody ze zlewu, a jest tylko przy zmywarce. Dodatkowo to nowe budownictwo, więc na spirale chyba jeszcze za wcześnie.
  • Poziom 36  
    qerten napisał:
    Ale chyba to bulgotanie byłoby zawsze, także przy spuszczaniu wody ze zlewu
    To fakt. Więc jednak nie to
  • Użytkownik obserwowany
    Przełożenie odpływu za syfon powinno zadziałać. Syfon powinien tłumić to.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Przełożenie odpływu za syfon spowoduje smród kanalizacji w zmywarce. Zagięcie węża to nie syfon.
    Bulgotanie to powodowane jest tylko przepływem z duża prędkością.
    Po prostu nie wszytko nadąża przepłynąć przez syfon.
    Wyczyszczenie syfonu może trochę pomóc.
    Po za tym, strumień ze zmywarki wpada wprost na lustro wody w syfonie. To też będzie powodowało hałas.
    Podejście z boku mogłoby być lepsze.

Czemu nie przekręcisz tego trójnika w stronę syfonu, a syfony w stronę trójnika? Miałbyś dużo krótszy odcinek białej rury i prosty.
  • Użytkownik obserwowany
    piracik napisał:
    Przełożenie odpływu za syfon spowoduje smród kanalizacji w zmywarce.

Bzdura. Czytaj dokładnie co napisałem.
    bumble napisał:
    robiąc syfon na przewodzie zmywarki żeby nie śmierdziało

piracik napisał:
    Podejście z boku mogłoby być lepsze.

U mnie jest z boku i też słychać bulgotanie. Ale każdy przypadek jest inny. Zresztą te z boku są pod kątem na pewno.
    piracik napisał:
    Czemu nie przekręcisz tego trójnika w stronę syfonu, a syfony w stronę trójnika? Miałbyś dużo krótszy odcinek białej rury i prosty.

Być może za mało miejsca by połączyć ze sobą dwa sztywne kawałki.
    bumble napisał:
    Bzdura. Czytaj dokładnie co napisałem.

O widzisz. A Ty przeczytałeś co ja napisałem?
    Zaginanie węża to nie syfon. Prędkość przepływu jest na tyle duża, że z takiego zagięcia wypluje wodę i będzie śmierdziało.
    Chyba, że chodziło Ci o dołożenie dodatkowego syfonu, ale z Twojego tekstu nie wynikało nic takiego.
  • Użytkownik obserwowany
    Nie chodziło mi o zaginanie węża ale to tez powinno zdać egzamin. Na pewno zdałoby egzamin na wolnym przepływie, a tu nie wiem. Można spróbować jak o tym mowa. Na początek po prostu bym przełożył i sprawdził co z bulgotaniem. A czy w zmywarce za pompa nie ma zaworu zwrotnego? Takiej gumki?
  • Poziom 31  
    A jak by zastosować na tym nowym odcinku rury fi 50 dodając trójnik - coś takiego?
    Bulgotanie z syfonu pod zlewem
    Tak byłoby OK, chociaż zwykły syfon byłby lepszy.

bumble napisał:
    A czy w zmywarce za pompa nie ma zaworu zwrotnego? Takiej gumki?

Nie ważne czy jest czy nie ma. Do zmywarki i innych podobnych mających kontakt z żywnością zalecana jest przerwa na odpływie. Syfon to zapewnia.

Jeśli coś miałoby wrócić to przeleje się do zlewu. Nie wytworzy ciśnienia na odpływ zmywarki.
  • Poziom 5  
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi, problem udało się rozwiązać.

Faktycznie problem był z byt dużą ilością wody na odpływie zmywarki. Zdemontowałem syfon i jeszcze myślałem, że mój instalator dał ciała, robiąc jedynie niewielkie dziurki w syfonie miejscu mocowania odpływu ze zmywarki/przelewu - tak jak na zdjęciu. Ściąłem górne warstwy tych rurek i zamontowałem na nowo, jednak to nie dało żadnego efektu jeśli chodzi o bulgotanie.

Wychodzi więc na to, że to producent syfonu (zlew jest od Berga i syfon przyszedł w komplecie) zrobił złe podłączenie. Po pierwsze woda leci od góry (na co wskazał piracik). Po drugie wystająca rurka w syfonie do podłączenia rury od zmywarki powinna być szersza od rury zmywarkowej, tak żeby to rura od zmywarki była wkładana do środka i nie zmniejszała się średnica przepływu. Tutaj, co widać na moich wcześniejszych zdjęciach, końcówkę rury od zmywarki nakłada się na miejsce do przyłączenia w syfonie, a nie wkłada się jej do środka (jak rura od zmywarki ma 25 mm średnicy w środku, to po podłączeniu woda i tak płynie przez wąskie gardło na pewnie +/- 20 mm).

Dodałem więc dodatkowy trójnik i syfon. Poszedłem w lewą stronę, bowiem po prawej jest wężyk i ciężarek od wyciąganej baterii (jakby ciężarek oparł się na syfonie to bateria nie chciałaby się chować). Było tam naprawdę mało miejsca, więc musiałem maksymalnie skrócić poziomą rurkę między trójnikiem i syfonem i zamiast normalnego kolanka redukcyjnego 50/25 zastosowałem redukcję gumową 50/25, dlatego na koniec usztywniłem to jeszcze wszystko taśmą. Opisuje dokładnie, może się komuś w przyszłości to przyda. ;)

Wszystko gra, nic nie bulgocze i nie kapie.

Dzięki i pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Czyli odpływ poszedł za syfon zlewu jak pisałem i jest teraz dobrze. Fajnie.
  • Poziom 31  
    Zrobiłeś mniej więcej coś podobnego co proponowałem, tylko zastosowałeś zwykły syfon a nie moją propozycję.