Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Malowanie stalowych nóg pod stolik

gsmfon 03 Oct 2019 14:17 4254 13
lampy.pl
 • #1
  gsmfon
  Level 8  
  Witam, jak prawidłowo pomalować stalowe nogi pod stolik do salonu - styl indriustialny. Czy można sprajem czyfarba i wałek? Jaką farbę wybrać?
 • lampy.pl
 • #2
  Włodzimierz Wojtiuk
  Level 32  
  gsmfon wrote:
  styl indriustialny


  Zlecić malowanie proszkowe!
 • #3
  gsmfon
  Level 8  
  Problem z transportem, do sedana tego nie wsadzę
 • lampy.pl
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  teskot
  Level 34  
  Więcej niż połowa sukcesu to odpowiednie przygotowanie powierzchni. Te nogi to z jakiś rur/kształtowników; spawane jakoś czy skręcane? Stalowe w całości czy np. mają stopy/ślizgacze z tworzywa sztucznego? Może zamieść zdjęcia.
  Ogólnie malować można na wiele sposobów. Malowanie natryskowe wymaga dużo wprawy, żeby nie zrobić zacieków. Malowanie wałkiem nieco łatwiejsze. W każdym przypadku niezmiernie ważny jest dobór gęstości farby.
  Pytanie dodatkowe: powierzchnia ma być gładka czy z jakąś fakturą? Lakier matowy czy błyszczący?
 • #6
  gsmfon
  Level 8  
  Nogi połączone pod blatem spawane i spawy szlifowane. Mam możliwość przywieźć kompresor z pistoletem lub jak pisałem sprey. Dlatego pytam co będzie wytrzymałe i dobrze by wyglądało dla oka.
  Kolor najlepiej matowy lub półmat
 • #7
  teskot
  Level 34  
  Dla laika raczej spray. Masz odpowiednią gęstość farby i mniej roboty z przygotowaniem.
  Było to już pomalowane czy jest zupełnie surowe? Stal zwykła czy nierdzewna? Są ślady korozji?
 • #8
  gsmfon
  Level 8  
  Stał zwykła, surowa. Przed malowaniem zostanie wyczyszczona i odtluszczona. Aktualnie brak ognisk korozji.
 • #9
  kortyleski
  Level 43  
  Niestety ale wałkiem to sobie można drzwi do komórki na olejno wymalować. Jeszcze zależy co kto lubi w salonie, potworka czy mebel. Szpraj się nie nadaje, szybko się powyciera choćby od nogawek czy szmatki to mycia. Proszkowo też bym tego nie robił, wychodzi dość topornie chyba że malarz ma naprawdę pojęcie o robocie.

  Jak bym miał ja to robić to piaskowanie, natychmiast podkład epoksydowy do metalu. Póżniej przeszlifowanie i doszpachlowanie spawów i nierówności. Przeszlifowanie, szpachla natryskowa, dopieszczanie matą ścierną o gradacji 400, 600. Lakier samochodowy dwuskładnikowy, jest wytrzymały. Za kilka dni papier 2000 i polerka. Roboty w h... ale efekt cacy.
 • #10
  teskot
  Level 34  
  No to czyszczenie mechaniczne (zwróć uwagę na ewentualne resztki żużla/tlenków w obrębie spawów) na początek. Zmatowienie powierzchni jeśli jest idealnie gładka też nie zaszkodzi. Następnie mycie: po szlifowaniu ważne jest usunięcie resztek materiału ściernego. Nie jestem co prawda żadnym lakiernikiem, ale parę rzeczy (w tym aut) z lepszym bądź gorszym skutkiem pomalowałem. Zauważyłem, że ważne jest częste wymienianie czyściwa (czy to będą ręczniki papierowe, czy ścierki-czyste!). Do odtłuszczania nadaje się benzyna ekstrakcyjna lub aceton.
  W kwestii podkładów nie mam wielkiej wiedzy, ale kiedyś powszechna była tzw. minia. Nie wiem, czy obecnie dostępna bo zdaje się, że zawierała związki ołowiu. Tworzyła jednak idealnie matową powierzchnię, której trzymały się niemal wszystkie lakiery. Ważne, żeby rozpuszczalnik lakieru dekoracyjnego nie rozpuszczał farby podkładowej. Tych wad pozbawione są lakiery syntetyczne, ale są trudniejsze w użyciu.
  Podpowiem, że utwardzanie niemal wszystkich lakierów w podwyższonej temperaturze poprawia efekt końcowy. Najlepsze są do tego promienniki podczerwieni, a ostatecznie zwykłe żarówki wolframowe dużej mocy, których światło zostanie skierowane na lakierowany element.
  Tyle mogę podpowiedzieć z własnych doświadczeń. Powodzenia.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  palmus
  Level 33  
  Podkład epoksydowy, spray farba szary lub antracyt matowa.Kilka cienkich warstw, będzie cacy.
  Sprawdziłem.