Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Malowanie stalowych nóg pod stolik

03 Paź 2019 14:17 186 13
 • Poziom 8  
  Witam, jak prawidłowo pomalować stalowe nogi pod stolik do salonu - styl indriustialny. Czy można sprajem czyfarba i wałek? Jaką farbę wybrać?
 • Poziom 30  
  gsmfon napisał:
  styl indriustialny


  Zlecić malowanie proszkowe!
 • Poziom 8  
  Problem z transportem, do sedana tego nie wsadzę
 • Poziom 38  
  Z moich doświadczeń w malowaniu wynika, że aby było gładko i "profi" to zdecydowanie proszkowo, jak kolega wyżej sugerował.

  Druga opcja to spray - potrafi wyjść ładnie, ale raz, powierzchnia malowana powinna być gładziudka, a dwa trzeba to robić w czystym powietrzu, bo wszystkie pyłki, drobinki kurzu i co tam jeszcze w powietrzu jest potrafią się osadzać i psuć efekt finalny. Ja malowałem takimi ogólnodostępnymi sprayami, akrylowymi i nitro. Wychodziło nieźle, ale wytrzymałość mechaniczna tych warstw - taka sobie. Ale może ktoś podrzuci jakieś profesjonalne spraye. A, i dobrze mi wyszedł lakier samochodowy... ;)

  Oczywiście - wiele cienkich warstw i trochę wprawy w machaniu sprayem.

  Wałkiem malowałem takie blaciki z mdf-u robione "na chwilę" - malowałem takim wynalazkiem "Farba do wszystkiego" od V33. Wyszło nieźle, z tym, że dałem akrylowy (?) podkład wypełniający, po którym pracowicie wygładzałem powierzchnie drobnoziarnistym papierem ściernym (całkiem, jak przy samochodzie) - choć sam mdf wydaje się gładki - a, jedna nie. Blaciki z podkładem wyszły bardzo dobrze - prawie udają lakier, te bez podkładu wypełniającego - tak sobie.

  Znaczy się - podstawa to przygotowanie powierzchni i odpowiedni do materiału i farby podkład.
 • Poziom 32  
  Więcej niż połowa sukcesu to odpowiednie przygotowanie powierzchni. Te nogi to z jakiś rur/kształtowników; spawane jakoś czy skręcane? Stalowe w całości czy np. mają stopy/ślizgacze z tworzywa sztucznego? Może zamieść zdjęcia.
  Ogólnie malować można na wiele sposobów. Malowanie natryskowe wymaga dużo wprawy, żeby nie zrobić zacieków. Malowanie wałkiem nieco łatwiejsze. W każdym przypadku niezmiernie ważny jest dobór gęstości farby.
  Pytanie dodatkowe: powierzchnia ma być gładka czy z jakąś fakturą? Lakier matowy czy błyszczący?
 • Poziom 8  
  Nogi połączone pod blatem spawane i spawy szlifowane. Mam możliwość przywieźć kompresor z pistoletem lub jak pisałem sprey. Dlatego pytam co będzie wytrzymałe i dobrze by wyglądało dla oka.
  Kolor najlepiej matowy lub półmat
 • Poziom 32  
  Dla laika raczej spray. Masz odpowiednią gęstość farby i mniej roboty z przygotowaniem.
  Było to już pomalowane czy jest zupełnie surowe? Stal zwykła czy nierdzewna? Są ślady korozji?
 • Poziom 8  
  Stał zwykła, surowa. Przed malowaniem zostanie wyczyszczona i odtluszczona. Aktualnie brak ognisk korozji.
 • Poziom 42  
  Niestety ale wałkiem to sobie można drzwi do komórki na olejno wymalować. Jeszcze zależy co kto lubi w salonie, potworka czy mebel. Szpraj się nie nadaje, szybko się powyciera choćby od nogawek czy szmatki to mycia. Proszkowo też bym tego nie robił, wychodzi dość topornie chyba że malarz ma naprawdę pojęcie o robocie.

  Jak bym miał ja to robić to piaskowanie, natychmiast podkład epoksydowy do metalu. Póżniej przeszlifowanie i doszpachlowanie spawów i nierówności. Przeszlifowanie, szpachla natryskowa, dopieszczanie matą ścierną o gradacji 400, 600. Lakier samochodowy dwuskładnikowy, jest wytrzymały. Za kilka dni papier 2000 i polerka. Roboty w h... ale efekt cacy.
 • Poziom 32  
  No to czyszczenie mechaniczne (zwróć uwagę na ewentualne resztki żużla/tlenków w obrębie spawów) na początek. Zmatowienie powierzchni jeśli jest idealnie gładka też nie zaszkodzi. Następnie mycie: po szlifowaniu ważne jest usunięcie resztek materiału ściernego. Nie jestem co prawda żadnym lakiernikiem, ale parę rzeczy (w tym aut) z lepszym bądź gorszym skutkiem pomalowałem. Zauważyłem, że ważne jest częste wymienianie czyściwa (czy to będą ręczniki papierowe, czy ścierki-czyste!). Do odtłuszczania nadaje się benzyna ekstrakcyjna lub aceton.
  W kwestii podkładów nie mam wielkiej wiedzy, ale kiedyś powszechna była tzw. minia. Nie wiem, czy obecnie dostępna bo zdaje się, że zawierała związki ołowiu. Tworzyła jednak idealnie matową powierzchnię, której trzymały się niemal wszystkie lakiery. Ważne, żeby rozpuszczalnik lakieru dekoracyjnego nie rozpuszczał farby podkładowej. Tych wad pozbawione są lakiery syntetyczne, ale są trudniejsze w użyciu.
  Podpowiem, że utwardzanie niemal wszystkich lakierów w podwyższonej temperaturze poprawia efekt końcowy. Najlepsze są do tego promienniki podczerwieni, a ostatecznie zwykłe żarówki wolframowe dużej mocy, których światło zostanie skierowane na lakierowany element.
  Tyle mogę podpowiedzieć z własnych doświadczeń. Powodzenia.
 • Poziom 34  
  Zrób podkład epoksydowy. Kupisz lakier z utwardzaczem w sklepie motoryzacyjnym.
  Z pistolety nakładać mało i cienko bo bardzo dobrze kryje.
  Szlif gąbką i lakier właściwy na to.
 • Poziom 14  
  W takich warunkach najlepsza farba z efektem młotkowym. Maskuje większość wad powierzchni nie wymaga specjalnych zabiegów opisanych powyżej. Może być Hammerite z utwardzaczem. Matujesz, odtłuszczasz, nakładasz kilka warstw. Nie trzeba przewodu doktorskiego otwierać w celu pomalowania jednej rzeczy...

  Malowanie stalowych nóg pod stolik
 • Poziom 23  
  Podkład epoksydowy, spray farba szary lub antracyt matowa.Kilka cienkich warstw, będzie cacy.
  Sprawdziłem.
 • Poziom 34  
  dobrzealenietanio napisał:
  W takich warunkach najlepsza farba z efektem młotkowym....Może być Hammerite z utwardzaczem.
  Malowanie stalowych nóg pod stolik


  To nie Hamermerite czarny... Wypróbowałem czarnego i na niem nie ma praktycznie efektu młotkowego. Inne kolory dość wyraźnie wychodzą ale prze czarnym nie ma efektu.