Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Orientuje się ktoś w prostej przekładni do napędu kół oraz wałka napędu na 1kw?

03 Paź 2019 17:10 396 18
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie
    Zapytam, bo może ktoś bardziej się orientuje w dostęnych w Polsce możliwościach przerobienia jakies przekładni do napędu kół oraz wałka mocy ?

Chodzi o mały rolniczo-ogrodniczy pojazd jednoosiowy o małej mocy 1 kw do 2 kw..
    Tak aby miec "zapas" w terenie na pobór mocy z agregatu prądotwórczego.

Pytam bo chodzi o prostotę konstrukcji i małą możliwie wagę aby nie kopało się to w glinie.

Mam jak narazie taką przekładnie jak na zdjęciu, ale jak z niej wyjść na dodatkowy wałek mocy, aby działał z napędem, bez napędu oraz łącznie?

Czy może lepiej dać dwa silniki? Koszty będą korzystniejsze?

pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje

Podobne urządzenia ale o większej mocy z 9 kw https://www.youtube.com/watch?v=o3O7VTHuHs8

https://www.youtube.com/watch?v=M0uAcA6ZvD4

https://www.youtube.com/watch?v=EJGvYYP_wz0
  • Poziom 43  
    Pokaż co masz, te ramo i koła.

Dodano po 6 [minuty]:

A jak nic nie masz do zainteresuj się dyfrem z e36 lub podobne i dodaj tylko koła na ramie pomocniczej i masz wąski pojazd z mechanizmem różnicowym.
  • Poziom 12  
    Dzieki, dawno już tym się interesuję
    ale chodzi o mega lekki sprzęt, bo im ciężej tym będzie grzązł w trudnym terenie, podjeździe, błocie, etc

Wiadomo jak to w terenie..

Myślałem o czymś raczej takim to gokart na 4 kw https://obrazki.elektroda.pl/9834474200_1523479122.jpeg

Coś tam jest jak dwa silniki jakby jeden był "w zapasie" na jakims sprzegle to mega super..

Podłączenie takiego silnika chyba na 2 kw do przekładni i łańcuch na osie, prosty i lekki ale tracę możliwość dania wałka odbioru mocy..

Reszta z tego danych https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3422440.html

Skrzynie kosiarek też są chyba bez wałka odbioru mocy https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/350x250c/04...-dolnoslaskie-cieszkow-sprzedam-511394350.jpg

EDIT Chyba żeby dać z góry drugi silnik do wałaka odbiru mocy.. ale nie wiem co z ogólnym kosztem mocy..
  • Poziom 12  
    Już pisałem zobacz na filmiki z YouTube

- bo spalinowe są słabe konstrukcyjnie, do tego słabe silniki
    - jedyna alternatywa to coś jak silnik od malucha, ze wstecznym biegiem
    - ale wtedy ciężar i praca w podmokłym terenie, nie polecam
    - elektryczne są silne i lekkie, ale na tyle aby miec mozliwosc podpiecia pod agregat w trudnym terenie
  • Poziom 43  
    qr napisał:
    - bo spalinowe są słabe konstrukcyjnie, do tego słabe silniki

Kolego mylisz się, baterię cie zjedzą 12v 190Ah wazy 42kg tyle co silnik malucha , który kupisz za 150 zł ze skrzynią.
    I masz 22KM i 40Nm.

Dodano po 59 [sekundy]:

qr napisał:
    elektryczne są silne i lekkie,

Silnik 100kW spalinowy jest lżejszy od 100kW elektrycznego i tak w całym przedziale mocy.
  • Poziom 12  
    Ale nie potrzebuje dużej mocy, np. do napędu kopaczki rotacyjnej niewielkiej wielkości - mniej wiecej krzesła.. czy innych tego typu rzeczy..

Jakby była dobra przekładnia do wałka odbioru mocy i kół to wystarczy nawet mniej niż 1 kW oczywiście w zależności od masy pojazdu, a wtedy wystarczy zwykły agregat to tego (przy mniej niz 1 kw) w terenie

Silnik spalinowy, bo sprawdzałem prawie wszystkie dostępne i tak siadają na etapie skrzyni biegów z wałkiem odbioru mocy.. ciężko to przeszkoczyć

Masz standarowo skrzynie z ciągniczka dzika, co mega wazy, a jej jakość to porażka, jak pisza wałek atakujący, luzy itd

Nawet jakby to wszystko przejść jakimś cudem, to jak sobie wyobrażasz operowanie mega precyzyjne silnikiem spalinowym ze skrzynią jak z malucha czy czegoś takiego, do tego ręczne sprzęgło..

Kiedyś mialem mega prosty silnik od roweru taki chinski ze wszystkim i sprzegłem, żeby rozpęd nabrać rowerkiem i trzymać sprzegło to był wyczyn..

Żeby rozłączyć naped spalinowy od rowerowego to była zabawa..

A silnik strzelił po roku i dobierz sobie do niego pierscienie jak nic nie pasuje, nie ma tego problemu z maluchem ale wady pozostają

** Z elektrycznym w zasadzie oprócz mega trudnego problemu doboru mocy i typu silnika do reszty w zasadzie jest tylko problem przekładni do wałka odbioru mocy, albo drugi silnik

Ale koszty są straszne..

Po drugie nawet jak to nie wypali to można dać trójzaczep do zwykłego ciągnika i zasilanie, ładowanie już wtedy akumulatora z ciągnika.. plus jakieś dodatkowe napędy z ciągnika..

Masz dwa w jednym, zobacz na You Tuba..

EDIT tutaj jest taka maszynka z silnikiem chyba WSK zobacz jak chodzi w terenie nie do sterowania, a sprzegło jeszcze w miarę.. z takim od malucha to padniesz po godzinie
  • Poziom 42  
    qr napisał:
    zobacz na You Tuba..

To jest wyznacznik laika a nie konstruktora. Silnik o mocy 1kW to ja do hulajnogi kupiłem.
  • Poziom 12  
    ten link wyzej https://www.youtube.com/watch?v=ppUGqP5obFE

Wlasnie widzisz ciezko byc konstruktorem jak nie pokazuja podstawowych danych, jakies ali czy inni..

Musisz do czegos sie odniesc..

A z tą moca musi być na tyle dobra żeby pchała z przekładniami ale nie za duza na agregat lub zasilanie akumulatora z ciagnika czy terenówki jakies
  • Poziom 43  
    qr napisał:
    Musisz do czegos sie odniesc..

Mam ogrodową glebogryzarkę GY160 hondy tam robi i mocy na styk jest .

Masz punk odniesienia.

Oranie 1 skibą normalną to ponad 20KM.
  • Poziom 12  
    Wiem, mam kilka ciągników, glebozgryzarek itd
    Nie chodzi o oranie, do tego mam lepsze rzeczy..

Chodzi przede wszystkim o pielegnacje i ochronę przed chwastami
    oraz co naważniejsze bardziej mechaniczny zbiór róznych warzyw..

W Twojej glebozgryzarce masz tylko pewnie wyorywacz.. do ziemniaków i innych okopowych

Tylko nic się nie różni od kopaczki do zwykłego ursusa c 330, straty nie byłyby przy nim duże

Manewry na polu takim ciągnikiem przy zbiorze, to jakbyć chciał czołgiem w błocie i spadku terenu, górkach
    chciał mijać rząd porozrzucanych butelek, a ustawienie obrotów z wałka na maszynę wiekszość warzyw rozwali zanim to ustawisz.

Do tego jeszcze chwasty i inne koszmary.

I jeszcze jazda jak w takim małym ciągniczku 20 km to z 90 procent na sprzegle.. zeby tym sterować a i tak musisz pchać i męczyć się recznie z dość cięzkim sprzetem..

To sie nadaje ale w okreslonych warunkach, a raz masz suszę, raz deszcz.. itd

A tak masz elektryczny, który ma co prawda masz rację teoretycznie przewagę nad spalinowym, prostota, waga, duże obroty i moment obr. już na starcie itd

Warunek to tylko mega dobrze dobrany silnik do przekładni i jakieś mechnizmy proste i skuteczne do przenoszena napędu..

I jeden bardzo duży plus, zawsze mozesz to zaczepic do ursusa c-330 chcociaz wole 360 jest mocniejszy jak się np. zakopie, itd

Nic sie nie traci na tym tak czy siak

Mam tylko sensowną taką przekładnie, na pewno jakies są jeszcze.. Orientuje się ktoś w prostej przekładni do napędu kół oraz wałka napędu na 1kw?
  • Poziom 43  
    qr napisał:
    W Twojej glebozgryzarce masz tylko pewnie wyorywacz.. do ziemniaków i innych okopowych

NIe mam tylko glebogryzarkę.

OK a jakie chcesz zasilanie silnik i baterię . Bo przekąłdnię to ci znajdę bez problemu do tego.
  • Poziom 12  
    To znajdź jak możesz,bo szukam od tygodni w tym internecie (nie będę już wpisywał inwektyw co jest dostęne)

Musi mieć wyjście nie wiem czy przez łańcuch czy co na napęd koła i napęd wałka odbioru mocy, ale żeby działał tylko napęd, tylko wałek lub razem..

I to jest ten haczyk,nie może być za duża, jak do jakieś "zabawki czy czegoś" bo zaczynam na mniejszej mocy tę zabawę od tego 1 kw..

Jak będzie lipa to dwa silniki elektryczne :-( ale to podważa sens ekonomiczny tego..

** Widzisz jak to przejde to mogę myśleć skąd brać energię, zakładam na wstepie jak najlżejszą wagę i moc..

Potem jak to przeliczę to zobaczę dopiero po odniesieniu się do obrotów i momentu obrotowego maszyny, skad zasilanie

Fajnie by było z agregatu :-) ale to marzenie, jak nie to z ciągnika stacjonarnego, albo jego wałka odbioru mocy, albo akumulator i alternatorem i napędem od ciągnika, agregatu itd

Dlatego moc silnika nie może być duża, a cała zabawa jest z przełozeniem i własnie możliwosciami owej przekładni lub możliwościami sterowania elektrycznego

I tego nie mogę przeskoczyć, bo nie mam dostępu do tych częsci..
  • Poziom 43  
    qr napisał:
    Musi mieć wyjście nie wiem czy przez łańcuch czy co na napęd koła i napęd wałka odbioru mocy, ale żeby działał tylko napęd, tylko wałek lub razem..

To na wejściu przekładni musisz umieścić 2 sprzęgła kłowe najlepiej i je załączać wg potrzeby jazda albo wom. WOM nie ma potrzeby żeby był częścią przekładni jazdy.
  • Poziom 12  
    dzięki, ale w jakim sprzecie tego szukać? kosiarki, odnśnieżarki, zamiatarki.. nie piszą zazwyczaj jaka jest tam budowa.. Trzeba szukać po zdjęciach..
    Chociaż tam chyba nie ma regulowanych sprzęgieł.. Chyba że od jakiegoś małego kombajnu zbożowego, ale sprawdzałem już
  • Poziom 43  
    qr napisał:
    Chociaż tam chyba nie ma regulowanych sprzęgieł..

W mojej glebogryzarce są właśnie sprzęgła, skrzynia biegów i blokada mechanizmu różnicowego, Takiego czegoś szukaj.
  • Poziom 42  
    Jak już elektryka to praktycznie nie są potrzebne skomplikowane przekładnie. Dwa silniki na napęd, jeden jako wom. Zamiast przekładni masz kable i regulatory. Ewentualnie silnik spalinowy i hydraulika jak w wózkach widłowych.

Dodano po 3 [minuty]:

Link co pokazałeś to quad z silnikiem o mocy koło 60kW...
  • Poziom 12  
    Z tym quadem tak,ale tam były dwa chyba silniki podłączone pod ten mechanizm napędowy w jednym z końcowych zdjęć

kortyleski chyba nie przejdzie mimo zalet tutaj dobrze dobranych silników, bo lepiej sprzęgło miec - dla lepszej pracy w terenie, a to górka a to chwasty i po co i jak się bawić regulatorami i tracić moc na sprzęcie dajesz sprzegło na napęd i sprzęgło na wałek mocy i jak w tym Youtube z US :-)

Tylko gdzie znaleźć coś na próbę chociaż, bo wyjdzie dużo problemów innych na pewno..

Jedyne co znam to kombajny zbożowe i przekładnie bezstopniowe, ale to nie te rozmiary..

Już chyba z miesiąc przeglądałem wszystkie oferowanie w necie zamiatarki czy odsnieżarki..

ps. kortyleski jaki silnik polecasz, szeregowy D1-D2 ?

Jest jakiś patent aby je zweryfikować jak nie ma oznaczeń i tabliczek a sprzedający nie wie co ma?

A co myślicie o tym mechanizmie jak z mojego zdjęcia z tymi dwoma łańcuchami..?
  • Poziom 12  
    Mam chyba silnik i przekładnia oraz sprzęgło od tokarki elektrycznej by poszło.. Tylko musi być cierne i sterowalne mechanicznie..

Coś takiego ale ze sprzęgłem .. ten mechanizm facet sam zrobił.. https://www.youtube.com/watch?v=9hEO1oiNlk8