Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa klasa cyfrowych układów scalonych! - "OIL"

piotrb0101 03 Paź 2019 19:04 6642 37
    piotrb0101
    Poziom 2  
    Nowa klasa cyfrowych układów scalonych! - "OIL" Witam!, chciałbym zaprezentować wam w pełni autorski projekt który jest nową technologią wykonania bramek logicznych, które można umieszczać w układach scalonych min.

Podobny projekt nie istnieje nigdzie na internecie, także można powiedzieć że jestem pierwszym człowiekiem który taką technologie opracował.
    Przedstawię jeszcze czym jest technologia wykonania, każdy zna pojęcia typu TTL, CMOS to są właśnie "technologie wykonywania", TTL jest skrótem np. od TRANSISTOR-TRANSISTOR-LOGIC czyli logika tranzystorowa. Moja logika opiera się o OIL, czyli OPTOISOLATOR LOGIC.

W czym może się przydać mój projekt?, przy budowie wszelakich bramek logicznych, zastosowanie w procesorach, pamięciach EEPROM/RAM itp, nie jest to pewna informacja ale moja technologia jest szybsza od krzemu jeżeli chodzi o częstotliwość przełączania, transoptory (bo one opierają się o mój projekt) składają się z diody nadawczej np. LED IR oraz z fotodiody/fotorezystora. Diody półprzewodnikowe LED składają się z arsenku galu który potrafi uzyskiwać częstotliwości nawet powyżej 250GHz!. To dość szybko, w porównaniu z krzemem.

Do rzeczy, jak działa sama technologia?. Jest to proste, zauważyłem że transoptory można wykorzystać do przełączania sygnałów ale także ich zamiany. Transoptory mają jeszcze jeden plus! zabezpieczają każdą "bramkę" w układzie scalonym galwanicznie, co pomaga w zabezpieczaniu układu przeciw zwarciu/wysokiemu napięciu/itp.

Transoptory są także proste w wykonywaniu, oraz są tańsze od tranzystorów które znajdują się w waszych procesorach w komputerze, można je wykonać w warunkach domowych w zaledwie 2 minuty.

Chciałbym żeby pozostało że ja jestem twórcą projektu, bo tak faktycznie jest. Dobrze jest mieć fajny projekcik na głowie.

Poniżej schematy bramek logicznych z wykorzystaniem technologii OIL. Zapraszam także do składania pytań, odpowiem na każde! Nowa klasa cyfrowych układów scalonych! - "OIL" Nowa klasa cyfrowych układów scalonych! - "OIL" Nowa klasa cyfrowych układów scalonych! - "OIL" Nowa klasa cyfrowych układów scalonych! - "OIL"

(W bramce NOT można zastosować kolejny transoptor aby zamienić sygnał, by na wejściu do bramki był ładunek dodatni)

Dodano po 22 [minuty]:

Chce dodać że transoptory posiada na pewno każdy w swoim warsztacie, znajdziecie nawet takich kilka w zasilaczach do telefonów/ATX. Zapraszam do eksperymentowania.

Moderowany przez tmf:

3.1.17. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

• Relpol przekaźniki
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    To teraz zrób z tych OIL działający system, żeby wyświetlił "Hello World! OIL"
    piotrb0101
    Poziom 2  
    HD-VIDEO napisał:
    To teraz zrób z tych OIL działający system, żeby wyświetlił "Hello World! OIL"

Systemu to nie zrobię, ale można zrobić prosty kalkulator, a jeżeli się postarasz to nawet swój własny procesor. Może niedługo podejmę się pracy nad takim prostym kalkulatorem z wykorzystaniem OIL. 1 bitowy pełny sumator składa się z 2 bramek XOR, 2 bramek AND oraz 1 bramki OR (której nie trzeba implementować transoptorami). Z moich obliczeń wynika że taki sumator będzie się składał z około 46 transoptorów. A więc 46*4=184 transoptorów.

184 transoptorów może nam pozwolić na stworzenie układu który potrafi dodawać w systemie binarnym (4 BITOWY!!!)

Jak widać, można zrobić prawie wszystko, transoptory są w zasięgu ręki. Znajdziecie je nawet na śmietniku, można także wykonać samodzielnie w domu biorąc po prostu diodę LED, owijając ją razem z fotorezystorem oraz szczelnie zamykając tak aby do środka nie dostawało się światło, w mniej niż 2 minuty mamy swój transoptor z którego możemy wykonać bardzo dużo logicznych układzików. Nic tylko robić!, widziałem programowalne procesory z tranzystorów zrobione w DOMU, a więc nikt mi nie powie że nie można zrobić programowalnego procesora z transoptorów który można w dodatku programować instrukcjami maszynowymi! :D

Dodano po 1 [minuty]:

Marian B napisał:
    Kolega umieścił opis swojego wynalazku w nie właściwym dziale. Na Elektrodzie jest specjalny dział dla "nawiedzonych wynalazców". Nazwa działu, "Hyde Park".

Dziękuje za poprawę Marianie, jak przenieść temat do innego działu?
    Pozdrawiam
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    piotrb0101 napisał:
    Jak widać, można zrobić prawie wszystko

Na razie nic nie widać, pokaż że da się zrobić - na razie to teoria.

Na teraz - to te bramki też nie działają.
  • Relpol przekaźniki
    piotrb0101
    Poziom 2  
    HD-VIDEO napisał:
    piotrb0101 napisał:
    Jak widać, można zrobić prawie wszystko

Na razie nic nie widać, pokaż że da się zrobić - na razie to teoria.

Na teraz - to te bramki też nie działają.

Bramki działają, testowane. Na razie nie mam żadnej kamery żeby to zarejestrować. Można wykorzystać tutaj technologię NAND LOGIC lub NOR LOGIC i zrobić każdą bramkę. To nie jest żadna teoria, to normalna rzecz która działa.
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    Opisz zasadę działania tej bramki, z napięciami oraz poziomami logicznymi jakie tam wystąpią:
    Janusz_kk
    Poziom 23  
    piotrb0101 napisał:
    Diody półprzewodnikowe LED składają się z arsenku galu który potrafi uzyskiwać częstotliwości nawet powyżej 250GHz!.

Noo tu pojechałeś po bandzie, bo owszem arsenek galu to potrafi ale to nie to samo co transoptor gdzie jego fototranzystor potrzebuje trochę czasu aby się przełączyć, zwykłym to zajmuje kilka us, szybkim kilka-kilkadziesiąt ns, ale to nadal daleko do dziesiątek czy setek gigaherców.
    MikeC
    Poziom 24  
    Wg tych schematów w bramce NOR i NOT przyciskami robisz zwarcie na baterii ....
    Janusz_kk
    Poziom 23  
    piotrb0101 napisał:
    Bramki działają, testowane

A jak się mają zwierane baterie ;)
    TechEkspert
    Redaktor
    Dla mnie eksperymenty są wartościowe i ciekawe, tylko trzeba rozróżniać eksperyment od finalnego projektu,
    więc nawet jeżeli coś nie wyjdzie i się "spali" - to jest to wartość poznawcza ;)
    szymon122
    Poziom 38  
    Jeśli już tak bardzo chcesz tej izolacji galwanicznej to zamiast optoizolatorów użyj przekaźników :)
    Zadziała na pewno, pierwsze komputery tak działały.

Jak na razie ten pomysł to jedna wielka pomyłka, chociażby bramka NOT. Zwieranie baterii i te sprawy.
    TechEkspert
    Redaktor
    Niektóre przekaźnikowe komputery zachowały się do dzisiaj: https://www.youtube.com/watch?v=2QBcnSMF7c8
    znacznie wolniejsze, ale izolacja zapewniona.
    tronics
    Poziom 37  
    Biorąc pod uwagę, że prąd wejściowy to rzędy mA na jeden bit to tak średnio to widzę ;)
    Janusz_kk
    Poziom 23  
    Dokładnie, tam trzeba dać jeszcze tranzystor wzmacniający.
    Piottr242
    Poziom 20  
    Mnie to wygląda na kolejną prowokację i trollowanie. Przecież te "bramki" nie mają nawet wejść tylko przełączniki zwierne.
    prosiak_wej
    Poziom 28  
    Mam wrażenie, że transoptorowe procesory działają w transoptorowych komputerach na... płaskiej Ziemi, zasilane darmową energią pola magnetycznego pędzącego ku górze dyskowi ziemskiemu :D

Kurde, usłyszałem głośny trzask - chyba część moich komórek mózgowych rzuciła się z przepaści, albo... z krawędzi dysku :D
    zgierzman
    Poziom 21  
    Piottr242 napisał:
    Mnie to wygląda na kolejną prowokację i trollowanie. Przecież te "bramki" nie mają nawet wejść tylko przełączniki zwierne.

Może to któryś z Wielkich Nieobecnych? R-MIK, albo Piotrus_999...?
    Mark II
    Poziom 21  
    Nie wiem, co tym myśleć. Tzn. wiem, tylko nie bardzo wypada o tym pisać.

A wystarczyło zajrzeć do kart katalogowych elementów przywołanych w artykule.
    Dla tego ze zdjęcia częstotliwość graniczna to 80 kHz, natomiast dla użytego na schemacie czasy narastania zboczy podawane są w milisekundach, kontekst sugeruje użycie głównie we wzmacniaczach gitarowych.
    Piottr242
    Poziom 20  
    zgierzman napisał:

Ja bym jednak zdecydowanie stawiał na innego trolla. Tamci przynajmniej są, jakby nie było, specjalistami w swojej dziedzinie i wiedzą o czym mówią. Tu mamy próbę nie wiem czego, chyba ośmieszenia forum, a w tym przoduje zdecydowanie jeden użyszkodnik....
    zgierzman
    Poziom 21  
    Piottr242 napisał:
    zgierzman napisał:

Ja bym jednak zdecydowanie stawiał na innego trolla. Tamci przynajmniej są, jakby nie było, specjalistami w swojej dziedzinie i wiedzą o czym mówią. Tu mamy próbę nie wiem czego, chyba ośmieszenia forum, a w tym przoduje zdecydowanie jeden użyszkodnik....

Możliwe. Tych dwóch specjalistów wymieniłem, bo mi jako pierwsi przyszli na myśl. A nie śledzę na tyle pilnie aktywności elektrodowych trolli, żeby skojarzyć to z kimś innym.
    khoam
    Poziom 34  
    piotrb0101 napisał:
    Moja logika opiera się o OIL, czyli OPTOISOLATOR LOGIC.

Nie zastanawiałeś się nad użyciem transoptorów dwukierunkowych (bidirectional optocouplers)? Mógłbyś wtedy zastosować logikę trójwartościową i w ten sposób uczcić pamięć wybitnego polskiego matematyka, Jana Łukasiewicza. Taka logika opierałaby się wtedy na TOILET, czyli THREE-VALUED OPTOISOLATOR LOGIC EXTRA-TERRESTIAL.
    robig
    Poziom 20  
    Niech jeszcze napisze, po co zwiera źródło zasilania w tej bramce...
    HD-VIDEO napisał:
    Opisz zasadę działania tej bramki, z napięciami oraz poziomami logicznymi jakie tam wystąpią:

A w sumie już kolega MikeC to zauważył :)
    piotrb0101
    Poziom 2  
    Janusz_kk napisał:
    piotrb0101 napisał:
    Diody półprzewodnikowe LED składają się z arsenku galu który potrafi uzyskiwać częstotliwości nawet powyżej 250GHz!.

Noo tu pojechałeś po bandzie, bo owszem arsenek galu to potrafi ale to nie to samo co transoptor gdzie jego fototranzystor potrzebuje trochę czasu aby się przełączyć, zwykłym to zajmuje kilka us, szybkim kilka-kilkadziesiąt ns, ale to nadal daleko do dziesiątek czy setek gigaherców.

Na schematach i w poście nie znajdują się fototranzystory tylko fotodiody/fotorezystory.

Dodano po 1 [minuty]:

robig napisał:
    Niech jeszcze napisze, po co zwiera źródło zasilania w tej bramce...
    HD-VIDEO napisał:

A w sumie już kolega MikeC to zauważył :)

Jest to tak zwany klucz transoptorowy który robi negację, przecież chyba każdy wie że istnieją klucze tranzystorowe.

Dodano po 1 [minuty]:

I każdy kto ma wątpliwości z zwieraniem biegunów, można zastosować diody prostownicze do min. zablokowania kierunków, ale nie jest to wymagane.

Dodano po 1 [minuty]:

Piottr242 napisał:

To są klucze które znajdują się normalnie w tranzystorach, transoptory pozwalają również na zamianę sygnałów.

Dodano po 1 [minuty]:

MikeC napisał:
    Wg tych schematów w bramce NOR i NOT przyciskami robisz zwarcie na baterii ....

To jest klucz transoptorowy, znajduje się również w tranzystorach.

Dodano po 3 [minuty]:

Napięciami mogą być niskie jak i duże napięcia, trzeba zabezpieczać transoptor oraz diodę led która jest wyjściem, czym zabezpieczyć? oczywiście rezystorem.
    Układ będzie działać bez problemu na 3.3V

Dodano po 1 [minuty]:

Sam układ z schematów należy zabezpieczyć, ale również zależy to od transoptora oraz led.
    Januszcz22
    Poziom 15  
    Czy tylko ja widzę że na tych schematach wcale nie ma izolacji galwanicznej?!?
    Armadon
    Poziom 12  
    Nie no to przełom jest.
    Ja tu właśnie szukam jak zrobić izolację w USB2.0 przy pełnej prędkości i jakoś nie mogę znaleźć nic co by zapewniało izolację galwaniczną przy 480mbps a tu proszę! Gotowe rozwiązanie prosto pod nos!

A tak na serio to 1 kwietnia był dawno. Do kolejnego też jest trochę czasu.
    SylwekK
    Poziom 30  
    Kiedy miałem 6-7 lat i byłem na etapie poznawania każdego urządzenia od środka (najczęściej młotkiem i śrubokrętem) wymyśliłem małą krajzegę do papieru z koła zębatego od budzika napędzanego silnikiem na baterie. Ojciec wtedy sprowadził mnie na ziemię dość szybko słowami, że papier jednak wygodniej, szybciej i dokładniej jest ciąć nożyczkami...
    Taka analogia mi się nasunęła :)
    jarrod
    Poziom 19  
    Urzekło mnie zwieranie baterii do masy...
    nobanmeplease
    Poziom 15  
    Pomysł ciekawy, lecz wymgałby on bardzo wydajnych photorezystorów aby kilkadziesiąt gigaherców było realne.
    Proponuję zerknąć w specyfikację wkładek światłowodowych do sieci GPONowych.
    Pomysł raczej nie bedzie zbyt tani nawet jeżeli mowa o stworzeniu 8mio bitowego procesora na architekturze MIPS lub RISCV