Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łącznik żaluzjowy trójpozycyjny Kontakt Simon seria Basic

03 Paź 2019 22:45 303 11
  • Poziom 3  
    Dzień dobry,

Chciałbym prosić Was o pomoc i poradę. Dom w budowie, instalacje rozprowadzone przez sprawdzonego i dokładnego do bólu elektryka, jestem na etapie montażu wszystkich punktów elektrycznych, w tym przycisków od rolet zewnętrznych.
    Montowany osprzęt to seria Basic od Kontakt Simon, przycisk dla rolet to:
    BMZW1K.01/11 Łącznik żaluzjowy pojedynczy trójpozycyjny (1-0-2) (moduł) 10A 250V, szybkozłącza, biały
    (nie wklejam linku do strony producenta, by przypadkiem nie złamać Regulaminu).
    O ile z łącznikami oświetleniowymi czy gniazdami nie ma żadnego problemu, o tyle przy roletach przechodzenie z pozycji '0' na '1' czy '2' lub z powrotem kończy się co najmniej mocnymi błyskami, a często też głośnymi strzałami (film poniżej, przepraszam za kręcenie w pionie).

Od rolet idzie linka 0,75mm2 - upewniałem się u producenta i może być ona jak najbardziej chwytana szybkozłączką w łączniku. Poza tym sprawdzałem to też wczepiając w łącznik drut wcześniej połączony z linką - efekt ten sam, nadal strzela.
    Od razu dopowiem - linkę skracałem możliwie jak najmocniej, by mieć pewność, że nigdzie się w środku nie odgina. Niewiele to dało. Wiem też rzecz jasna, by nie przechodzić od razu z położenia '1' na '2'. Strzały są zawsze przy przejściu 'z' lub 'na' pozycję '0'.
    Producent przysłał nowe opakowanie z łącznikami, problem ten sam.
    Producent rolet (Krispol) zadeklarował następujące dane rolety:
    Pobór 121W
    Natężenie 0,53A
    Zasilanie 230V/ 50Hz
    i zasugerował wypróbowanie łączników innego producenta. Powyższe dane dotyczą prądu przy ciągłej pracy, nie otrzymałem od nich informacji o prądzie rozruchowym w momencie załączania rolety.

No to teraz pytania:
    1. Co jest grane?! :)
    2. Czy to możliwe, by prąd rozruchowy był aż o tyle większy, że łącznik nie daje rady? Naturalnie ani producent łączników, ani producent rolet nie spotkał się do tej pory z taką sytuacją... a pewne jest, że w niejednym domu mamy połączenie rolet Krispolowych z tymi właśnie łącznikami Simona.
    3. Czy możliwe, że elektryk coś skopał i mamy takie efekty?
    4. Czy macie jakiś pomysł co zrobić, by sytuację wyprostować?

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
    Dzięki i pozdrawiam. Wojtek
  • Poziom 3  
    Formalnie rzecz biorąc to jest kołyskowy, co potwierdza zresztą producent na stronie ze specyfikacją (kontakt-simon.com.pl/pl/Katalog/951/325/13788,BMZW1K-01-11.html#product).
    Próbowałem ze zwykłym łącznikiem pojedynczym tyko zamykać lub tylko otwierać. Były małe błyski, strzał się nie pojawił, ale to niestety o niczym jeszcze nie świadczy - przy tych żaluzjowych czasem też są takie dobre momenty, że kilkanaście razy nie dzieje się zupełnie nic, po czym nagle znowu strzela.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    No to jeszcze raz - na ten łącznik który zainstalowałeś załóż tą plastikową, białą plakietkę ( przycisk)która jest w komplecie i sprawdź czy problem nadal będzie występował.
  • Poziom 3  
    O tym nie pomyślałem, dzięki, jutro spróbuję! Mówisz, że mogę przyciągać gromy? ;)
    Gwoli ścisłości - prąd mnie nie kopie, bezpieczniki nie wyskakują, a roleta działa normalnie pomimo tych strzałów.
    Jak oglądam ten filmik to widzę, że kiedy przełączasz w pozycję górną to ten z lewej pozostaje w pozycji dolnej. Kiedy założysz plakietkę to te kołyski będą sprzężone. Nie będzie wtedy możliwe aby jeden pozostał w dolnym położeniu a drugi się przełączył.
  • Poziom 3  
    Rozumiem, ale ten drugi jest kompletnie luźny - on w ogóle nie przeskakuje, chodzi płynnie i ma tylko trzymać samą kołyskę.
    Jeżeli rzeczywiście jest luźny i nie styka niczego to mój pomysł niczego nie zmieni. Nie miałem w rękach tego łącznika a na filmie nie widać jego szczegółów konstrukcyjnych. Wg mnie (tak sobie wyobrażam jego konstrukcję) jeden styk zwiera w położeniu górnym a drugi dolnym. A w pozycji środkowej jeden i drugi są rozwarte.
  • Poziom 3  
    Będę dziś na budowie, to zrobię zdjęcie schematu z opakowania. Ale na pewno ten jeden styk jest kompletnie luźny i pod nim żadnych blaszek w łączniku nie ma. Styka wyłącznie ten jeden, który wciskam.

Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

Łącznik żaluzjowy trójpozycyjny Kontakt Simon seria Basic
    Ten jeden styk jest całkowicie luźny. Ale dziś co innego zauważyłem. Jak duży wpływ na takie strzały może mieć temperatura i wilgotność powietrza? Dziś od rana ekipa na budowie, chata się wietrzy i poza kilkoma małymi błyskami to strzału żadnego nie miałem na żadnej rolecie. Trochę daje do myślenia...
  • Poziom 3  
    Tak jest. Nie ma reguły, ale zawsze ma to związek z pozycją neutralną. Czasem przy włączaniu, czasem przy wyłączaniu, ale nigdy nie robię z podnoszenia od razu na opuszczanie. A czasem mogę kilkanaście razy pod rząd otwierać/zamykać i nic.
  • Poziom 10  
    @salad86 Czy udało Ci się rozwiązać problem ? Mam dokładnie to samo z przełącznikiem żaluzjowym co Ty. Muszę podpytać znajomego, bo on ma przełączniki Le...da i tam powrót to pozycji 0 jest automatyczny. Mam na myśli, że musisz trzymać przycisk do dołu lub góry, kiedy uruchamiasz roletę.