Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zamiennik termostatu pokojowego - HomeMatic

03 Paź 2019 22:52 333 9
  • Poziom 14  
    Witam,

mam na mieszkaniu (w dwóch pokojach) termostaty grzejnikowe HomeMatic IP.
    Jak w pokojach zostanie uzyskana temperatura (jaka jest ustawiona na termostanie grzejnikowym) to termostat wyłącza grzanie na grzejniku. A piec dalej grzeje.

W kuchni (gdzie się gotuje i z tego powodu wietrzy) mam termostat pokojowy który steruje piecem.
    Jest nim zabytkowy Windhager RAM 382f-20
    A tak wygląda:

Jaki zamiennik termostatu pokojowego - HomeMatic Jaki zamiennik termostatu pokojowego - HomeMatic Jaki zamiennik termostatu pokojowego - HomeMatic Jaki zamiennik termostatu pokojowego - HomeMatic

Chciałbym go czymś zastąpić. Najlepiej czymś uniwersalnym (aby w przypadku zmiany mieszkania móc go wymontować i zastosować na nowym mieszkaniu), oraz aby współpracował z termostatami HomeMatic
    Termostat nie ma żadnego wyświetlacza zadanej temperatury, dodatkowo brak komunikacji z innymi termostatami. Więc często gdy temperatura w pokojach jest ok, piec grzeje tylko rury - chciałbym tego uniknąć.

Dlatego proszę o rady, czym zastąpić ten stary termostat, jak ulepszyć system grzania mieszkania?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    Masz centralę (CCU2/CCU3) czy punkt dostępowy (HMIP-HAP) ?

[edyta]
    Przy tak małej ilości elementów HomeMatic zapewne masz HMIP-HAP. Punkt dostępowy umożliwia tylko konfigurację urządzeń oraz tworzenie połączeń bezpośrednich. Nie ma możliwości tworzenia scenariuszy ani pisania skryptów. Mając takie, ubogie możliwości nie uruchomisz niczego sensownego co by sterowało kotłem gazowym.

Gdybyś miał choćby CCU2 albo CCU3 mógłbyś w miejsce obecnego sterownika podłączyć przekaźnik sterowany z HomeMatic za pomocą np. takiego scenariusza -> http://www.homematic.com.pl/homematic-i-centralne-ogrzewanie.html lub jego rozwiniętą formą jak tu -> http://www.homematic.com.pl/inny-sposob-sterowania-piecem-co.html
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Bardzo dziękuje za odpowiedź i te linki.

Sprawa wygląda tak że na daną chwilę mam tylko 3 głowice na grzejnikach (model: 140280).

Chce aby system dało się robudowywać (więc chce coś przyszłościowego/uniwesalnego kupić).
    Pytanie, co najlepiej do tego dokupić (pewnie CCU3) ?

To jest akturat piec na olej opałowy (nie gazowy), ale to nie powinno sprawiać dużej różnicy.

Co do tego przekaźnika, jak najpiej wpiąć się w "moją" instalację ? Bo autor tekstu piszę o jakiejś zworce przy piecu (a ja nie wiem czy coś takiego mam).
  • Poziom 36  
    Caporeira napisał:
    ...

To zależy ale jeśli chcesz coś rozwojowego to CCU2 może być za słabe, choć sądzę, że ogrzewanie, oświetlenie i kilka innych, drobnych elementów CCU2 uciągnie (używałem CCU2 ze dwa lata). Obecnie posiadam RasberryPi + moduł radiowy i jak mam okazję oglądać pracę na CCU3 u znajomych to Raspberry jest dużo lepsze.

Caporeira napisał:
    ...
    To jest akturat piec na olej opałowy (nie gazowy), ale to nie powinno sprawiać dużej różnicy.

Sterownik z linku to zwykły włącznik ON/OFF. W kotłach gazowych występują zazwyczaj dwie formy komunikacji - producenta, realizowana po jakimś eBUS oraz właśnie zwora ON/OFF, za pomocą której można podłączyć regulatory innych producentów. Nie wiem jak jest u CIebie - nie wiem czy to sterownik ON/OFF i nie wiem czy Twój kocioł posiada takie wejście ale możnaby to jakoś sprawdzić.

Caporeira napisał:
    ...
    Co do tego przekaźnika, jak najpiej wpiąć się w "moją" instalację ? Bo autor tekstu piszę że o jakiejś zworce przy piecu (a ja nie wiem czy coś takiego mam).

O tym napisałem we wcześniejszym akapicie. Czy da się wpiąć "w Twoją" jeszcze nie wiem. Postaram się trochę poszukać informacji na temat tego sterownika.

Podaj markę i model kotła.

Może inni koledzy coś podpowiedzą.
  • Poziom 14  
    Erbit napisał:
    Caporeira napisał:
    ...

To zależy ale jeśli chcesz coś rozwojowego to CCU2 może być za słabe, choć sądzę, że ogrzewanie, oświetlenie i kilka innych, drobnych elementów CCU2 uciągnie (używałem CCU2 ze dwa lata). Obecnie posiadam RasberryPi + moduł radiowy i jak mam okazję oglądać pracę na CCU3 u znajomych to Raspberry jest dużo lepsze.

Wole coś rozwojowego. Dziś mam tylko 3 głowice, able będę chciał stopniowo go rozbudowywać.
    Mam Raspberry Pi 2, obecnie się kurzu - wkurzało mnie że częstio padały karty SD. A chce mieć jakiś mało zawodny system.
    Erbit napisał:
    Caporeira napisał:
    ...

Sterownik z linku to zwykły włącznik ON/OFF. W kotłach gazowych występują zazwyczaj dwie formy komunikacji - producenta, realizowana po jakimś eBUS oraz właśnie zwora ON/OFF, za pomocą której można podłączyć regulatory innych producentów. Nie wiem jak jest u CIebie - nie wiem czy to sterownik ON/OFF i nie wiem czy Twój kocioł posiada takie wejście ale możnaby to jakoś sprawdzić.

Caporeira napisał:
    ...
    Co do tego przekaźnika, jak najpiej wpiąć się w "moją" instalację ? Bo autor tekstu piszę że o jakiejś zworce przy piecu (a ja nie wiem czy coś takiego mam).

O tym napisałem we wcześniejszym akapicie. Czy da się wpiąć "w Twoją" jeszcze nie wiem. Postaram się trochę poszukać informacji na temat tego sterownika.

Podaj markę i model kotła.

Może inni koledzy coś podpowiedzą.

Kocioł to jakiś zabytek, więc nie wiem czy znajdzie coś na jego temat w necie :(
    Kocioł marki: Windhager
    Typ: OEN 12/II

Jaki zamiennik termostatu pokojowego - HomeMatic
  • Poziom 36  
    Caporeira napisał:
    ...
    Wole coś rozwojowego. ...
    Mam Raspberry Pi 2,...

Ile pamięci w tym RPI2 ?
    To chyba nie uda się na RPI2.
  • Poziom 14  
    RPI 2 ma 1 GB RAM.
    Ale jeśli trzeba (będzie to jedno z lepszych rozwiązań) to mogę i RPI 4 kupić.

Teraz, w takim razie, pod znakiem zapytania stoi sterowanie piecem.
  • Poziom 36  
    Poczytaj sobie -> https://raspberrymatic.de/de/home/

Moduł radiowy (RPI-RF-MOD) można kupić w elv.de ewentualnie ten sam moduł znajduje się w CCU3, więc kupić dziś CCU3 (na Allegro musisz dać 250-300 zł w licytacji) a jak będzie potrzeby rozebrać CCU3 i wymienić znajdujące się w nim Raspberry na mocniejszą jednostkę.

[edyta]
    Jeśli pójdziesz drogą zakupu CCU3 to zalecam wymienić w nim kartę SD.

[edyat2]
    W razie czego w sprawie HM możesz liczyć na moją pomoc także poza forum o ile będzie to konieczne,
  • Poziom 14  
    ok, obraz jest tak pod RPi2 jak i również pod RPi4, ale moduł już tylko pod RPi3 ?
    Wiec zostaje jedynie kupić RPi3 + ten moduł ?

Co do pieca, napisałem do producenta, zobaczę czy się czegoś od niego dowiem.
  • Poziom 36  
    Caporeira napisał:
    ...
    Wiec zostaje jedynie kupić RPi3 + ten moduł ?
    ...

Kup CCU3, wymień kartę SD i to wystarczy na kilka lat. Na takim układzie (tylko z mocniejszym RPI3 niż to z CCU3) działa u mnie ponad 140 elementów HM + HMIP.

Moduł radiowy możesz kupić tylko w Niemczech. W Elv.de kosztuje 40 EUR + 20 EUR wysyłka.

Tak to wygląda w CCU3 -> https://technikkram.net/2018/09/ccu3-analyse-der-hardware

Nim jednak kupisz trzeba ustalić czy da się wpiąć do Twojego kotła. Jak dasz radę zrób zdjęcie wszystkich przyłączy elektrycznych (zaciski).

[edyta]
    W 2015 pisałeś o dokumentacji od tego kotła. Udostępnij ją.

Dodano po 11 [godziny] 56 [minuty]:

Tak wiec.. jak dla mnie jasne i czytelne jest działanie przekaźnika R2. R2 załącza grzanie. Tą funkcję da się zrealizować w taki sposób jak na blogu.

Trochę wątpliwości mam co do R1 ale z opisu wynika, że R1 w przypadku gdy żądana temperatura jest większa od rzeczywistej o 1-1,5 stopnia to R1 załącza większą moc kotła (może np. dodatkowe palniki albo jakiś wentylator, który dostarcza więcej powietrza do paleniska).

Jeśli pomylimy się w logice działania R1 lub w jego podłączeniu to w najgorszym wypadku zamiast zwiększyć moc zmniejszymy ją albo odwrotnie, zamiast zmniejszyć, zwiększymy.

jak dla mnie wszystko jest już jasne. Muszę tylko zastanowić się jak ubrać w funkcjonalność ten R1 - być może trzeba będzie zrobić to doświadczalnie.

Możesz przystępować do zakupów ;)