Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019

ghost666 04 Oct 2019 14:50 6042 18
Optex
  • Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem różnych układów, ścigających się o pozycję najpopularniejszej platformy mikrokontrolerów typu open source to musisz sprawdzić opisane poniżej najlepsze alternatywy dla modułów Arduino. Dowiedz się, dlaczego zasługują na Twoją uwagę i wykorzystaj je przy kolejnym projekcie.

    Świat mikrokontrolerów

    Arduino to platforma mikrokontrolerowa dla hobbystów i edukatorów. Jest to w dużej mierze spowodowane bardzo dużym wsparciem społeczności twórców i dostępnymi zasobami. Niemniej jednak nie jest tak, że nie ma tam innych graczy oprócz ekosystemu modułów Arduino.

    Poniższe moduły są alternatywami Arduino. Wszystkie są skierowane do hobbystów i/lub programistów systemów wbudowanych. Mają one ułatwiać tworzenie systemów opartych o mikrokontrolery, jak i naukę programowania na te platformy. Warto zauważyć, że większość tych płytek ma różne odmiany, tak jak Arduino, które również warto sprawdzić.

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    Teensy 3.6

    Rodzina płytek Teensy została opracowana przez PJRC w ciągu ostatnich kilku lat. Początkowo moduły Teensy zostały stworzone, obiecując m. in. nieco więcej mocy w mniejszej obudowie; jak dotąd producent spełniał tę obietnicę. Najlepsze Teensy wydane do tej pory to Teensy 3.6. Ten mały modulik ma 32-bitowy procesor z rdzeniem ARM, 52 linii wejść i wyjść, DAC, ADC, czytnik kart SD i wiele innych funkcji.

    Choć możliwości tej płytki są imponujące, nie byłoby jej na tej liście, gdyby nie była dostępna dla hobbystów. PJRC zapewnia dodatek do oprogramowania Teensyduino zapewniający prawie pełną zgodność z programami z ekosystemu Arduino. W ten sposób Teensy korzysta z zasobów już istniejących, podobnie jak inne prezentowane moduły.

    Specyfikacja: ARM Cortex M4F z zegarem do 180 MHz, 256 kB RAM, pamięć flash 1 MB, EEPROM 4K

    Główne zalety: Teensyduino dla Arduino IDE, czytnik kart SD

    Cena: ok. 30 dolarów w PJRC

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    Launchpad MSP430

    Moduły Launchpad to seria płytek rozwojowych firmy Texas Instruments. Chociaż ten prezentowany moduł może nie być najmocniejszy na liście, ma kilka unikalnych funkcji, które wyróżniają go z konkurencji. Oprócz tego, tego że jest wyposażony w układ MSP430 firmy TI, zapewnia on także zgodność z oprogramowaniem i sprzętem TI. Ma to postać pakietów przypominających i narzędzi programistycznych online.

    Dla tych, którzy chcą przejść z programowania Arduino do drobiazgowości programowania klasycznych mikrokontrolerów, Launchpad jest doskonałym rozwiązaniem. Pozwala na debugowanie etc, ale jeśli wydaje się to zbyt daleko od twojej strefy komfortu, istnieje IDE podobne do Arduino o nazwie Energia, zapewniające bardziej przyjazne dla użytkownika podejście.

    Specyfikacja: 24-MHz MSP430, 32 kB pamięci RAM, 4 kB pamięci RAM

    Główne zalety: Technologia Energy Trace pozwalająca zredukować pobieraną moc, IDE Energia, 2 wbudowane przyciski i diody LED, kompatybilny z modułami rozszerzeń Booster Pack

    Cena: ok. 13 dolarów u producenta

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    Netduino N3 Wi-Fi

    Innym rodzajem alternatywy dla Arduino od firmy Wilderness Labs, jest Netduino N3. Moduł ten wykorzystuje .NET MicroFramework i Netduino.Foundation Framework, co oznacza, że jest programowany w języku wyższego poziomu - C#. Może to spodobać się tym, którzy nie chcą zajmować się językami programowania niższymi poziomami.

    Ta płyta została zaprojektowana z myślą o urządzeniach bezprzewodowych z wbudowanym Wi-Fi. Kolejną godną uwagi cechą Netduino jest ustawienie pinów - zostało ono zaprojektowane tak, aby zapewnić zgodności z shieldami tarczami Arduino. Wszystko to jasno wskazuje, że Netduino może spodobać się tym, którzy już znają platformę .NET i chcieliby zaprogramować swoją płytkę za pomocą Microsoft Visual Studio i tym podobnych, a jednocześnie móc korzystać z modułów rozszerzeń z bogatego ekosystemu Arduino.

    Specyfikacja: 168 MHz, 164+ kB RAM, pamięć Flash 1408 kB

    Funkcje: .NET MicroFramework, biblioteki Netduino.Fundation, Wi-Fi, czytnik kart SD, 22 GPIO

    Cena: ok. 50 dolarów

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    Particle Photon

    Particle Photon to idealna płytka do projektu IoT. Photon ma wbudowany układ Wi-Fi Cypress i oferuje bezpłatną łączność z Device Cloud i wszystkimi jego funkcjami. Particle zapewnia nawet obsługę JavaScript i mobilne SDK wraz z internetowym i lokalnym IDE.

    Dzięki wsparciu, przewodnikom i narzędziom zapewnianym przez Particle, Photon stanowi dobrą alternatywę dla Arduino. Jest świetny dla początkujących lub średnio zaawansowanych hobbystów, którzy szukają odpowiedniej platformy do prostego projektu IoT.

    Specyfikacja: ARM Cortex-M3 taktowany 120 MHz, 128 kB RAM, 1 MB pamięci Flash

    Funkcje: Device Cloud, SDK dla urządzeń mobilnych i ParticleJS, 18 GPIO, mnóstwo referencji i przewodników

    Cena: ok. 19,00 dolarów.

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    SparkFun Thing Plus

    SparkFun wykorzystał ESP32 aby skonstruować swoją... Rzecz. Rzecz jak w Internecie rzeczy. ESP32 jest z pewnością doskonałym wyborem dla ich modułu IoT. Ma wbudowane Wi-Fi, Bluetooth i Bluetooth Low Energy. Dodano nawet możliwość podłączenia ogniwa Li-Po, aby dodatkowo dopełnić jego bezprzewodowy charakter.

    Thing Plus może także pochwalić się imponującymi specyfikacjami i ładnym zestawem czujników. Oczywiście dobra alternatywa dla Arduino nie byłaby odpowiednia bez łatwego sposobu programowania, a co może być łatwiejsze niż kompatybilność Thing Plus z Arduino IDE.

    Dane techniczne: 240 MHz, 520 kB SRAM, 16 MB pamięci Flash

    Funkcje: Wi-Fi, Bluetooth, BLE, ładowarka Li-Po, czujnik Halla, pojemnościowy czujnik dotykowy, czujnik temperatury

    Cena: ok. 21 dolarów w sklepie SparkFun

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    Adafruit Feather Huzzah

    Huzzah to moduł z linii Adafruita Feather. Ma to być mała płytka, która może być wykorzystana w kolejnym kompaktowym projekcie IoT. Moduł ma wbudowane Wi-Fi, ładowarkę Li-Po i zapewnia kompatybilność z Arduino. Dodatkowo, jako ESP8266, może być używany z NodeMCU Lua.

    Warto zauważyć, że moduł ten wydaje się mniejszą wersją Thing Plus. Jest tak, ponieważ ESP32 jest zasadniczo następcą układu ESP8266. Ta płytka istnieje jednak wystarczająco długo na rynku, aby pozyskać dużą społeczność użytkowników. To sprawia, że jest ona dostępna bardzo dla hobbystów, którzy mogą chcieć wykorzystać zbiorowe doświadczenia takiej społeczności.

    Specyfikacja: 80 MHz, 50 kB RAM, 4-MB pamięci Flash

    Funkcje: Wi-Fi, ładowarka do LiPo, kompatybilność z Arduino i NodeMCU Lua, 9 linii GPIO.

    Cena: około 17 dolarów w sklepie Adafruit.

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    BeagleBoard PocketBeagle

    PocketBeagle to najmniejszy z BeagleBoardów. Ten mały modulik uruchamia Linuksa od razu po wyjęciu z pudełka i można go zaprogramować za pomocą przeglądarki internetowej.

    W rzeczywistości jest to raczej komputer niż alternatywa dla Arduino. Jest najczęściej opisywany jako jeden z komputerów jednopłytkowych. Powodem, dla którego pojawia się na tej liście, jest to, że ma ona na celu być płytką edukacyjną dla wszystkich osób zainteresowanych systemami wbudowanymi i rzeczywiście sprawdza się w tej roli.

    Na pokładzie modułu znajduje się SoC Sitara AM3358 z rdzeniem ARM Cortex-A8. Układy ten ma dwie PRU (programowalne jednostki czasu rzeczywistego), które są zasadniczo mikrokontrolerami podłączonymi do głównego procesora. Są to, zgodnie z ich FAQ producenta, "idealne do działania przewidywalnego z niskimi opóźnieniami; procesor ARM jest z kolei dobry do zastosowań wymagających pod względem przepustowości".

    PocketBeagle to najlepsza mała maszyna, idealna do małych projektów, które wymagają zasobów prawdziwego komputera.

    Specyfikacja: Cortex-A8 1 GHz, 512 MB pamięci RAM

    Cechy: Obsługiwane w systemie Linux, złącze SD, 2 PRU, 72 piny GPIO, łatwo programowalne przez przeglądarkę

    Cena: ok. 35 dolarów

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    SparkFun RedBoard Artemis

    RedBoard Artemis to ulepszone podejście SparkFun do projektu Arduino Uno. Ma tę samą obudowę, ale uzupełnia oryginalną konstrukcję o moduł Bluetooth. Płytka posiada 24 linie GPIO, 21 linii PWM i znacznie silniejsze specyfikacje niż oryginał.

    SparkFun rozpoznaje ogromną wartość platformy Arduino i dlatego dostosował tę płytkę do środowiska Arduino IDE. Ponadto wyprowadzone jest złącze JTAG dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą poprawnie debugować swój mikrokontroler.

    Ta stosunkowo nowa płytka rozwojowa jest również w stanie obsługiwać modele TensorFlow, przenosząc ją do Arduino IDE. To ekscytująca alternatywa do testowania i rozwijania systemów uczenia maszynowego.

    Dane techniczne: 48 MHz (96 MHz turbo), 384 kB RAM, 1 MB pamięci flash

    Funkcje: kompatybilność z Arduino IDE, Bluetooth, 24 GPIO

    Cena: ok. 20 dolarów w sklepie SparkFun

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    STM32F3 Discovery

    STM32F3 to tylko jedna z różnych płytek uruchomieniowych Discovery firmy ST Microelectronic, którą warto sprawdzić. Ten moduł jednak jest wyposażony w 3-osiowy żyroskop i akcelerometr, trójwymiarowy czujnik magnetyczny, 10 diod LED i kilka innych ciekawych funkcji.

    Chociaż ta alternatywa dla Arduino nie ma kompatybilności z ekosystemem i IDE Arduino, którą wszyscy znamy i kochamy, to ST zapewnia narzędzia developerskie, które pomogą zacząć przygodę z tymi układami. Obecnie ekosystem STM32Cube zawiera generator kodu inicjującego i kompletne środowisko deweloperskie.

    Ta płytka jest dla tych, którzy chcą czegoś innego i nie boją się nurkować w ekosystemie STM.

    Specyfikacja: 48 kB RAM, pamięć flash 256 kB

    Cechy: 3-osiowy żyroskop/akcelerometr, czujnik magnetyczny 3D, 10 diod LED, 2 przyciski, czujnik ruchu

    Cena: ok. 16 dolarów

    Najlepsze alternatywy dla Arduino na rok 2019
    Silicon Labs Wonder Gecko

    Płyta firmy Silicon Labs oparta jest na mikrokontrolerze EFM32. Chociaż jest to droższa płytka niż inne, ma wiele imponujących funkcji na pokładzie. Obejmują one wyświetlacz LCD, suwak dotykowy, czujnik światła otoczenia i super kondensator o pojemności 0,03 F do zasilania.

    Wonder Gecko jest bardziej nastawiony na prace rozwojowe i profesjonalnych elektroników, ale wciąż ma sporo odnośników i przewodników, które są dostępne dla amatorów. Silicon Labs zapewnia także studio Simplicity. Jeśli cena nie stanowi większego problemu, ta płytka i jej odmiany stanowią dobrą alternatywę dla modułów Arduino.

    Dane techniczne: 48-MHz Cortex M4, 32 kB RAM, pamięć Flash 256 kB

    Funkcje: Zintegrowany debugger, system monitorowania energii, różne czujniki, LCD, Studio Simplicity

    Cena: ok. 100 dolarów

    Źródło: https://all3dp.com/2/best-arduino-alternatives/

    Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11696 posts with rating 9876, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Optex
  • #2
    kilioo
    Level 11  
    Co za porównanie, autor chyba zapomniał o parametrach Arduino. Fajnie jakby było zestawienie wszystkich modeli, porównanie w tabeli. Tak profesjonalnie a nie 3 słowa o każdym, 0 przykładów...
  • #3
    Janusz_kk
    Level 36  
    Masz plusa za to tłumaczenie, jest to coś konkretnego, przydatnego i stanowi fajny przegląd konstrukcji.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Nie widziałem jeszcze tej odpowiedzi ale odpowiem teraz.

    Kilio, taki przegląd jest wbrew pozorom bardzo przydatny, masz najważniejsze cechy podane łącznie z ceną i gdzie można kupić,
    ktoś kogo dany moduł zainteresuje, to resztę sobie doczyta, a tutaj szczegóły by mocno rozwlekły artykuł i go zaciemniły.
    Poza tym wszystkie te modele biją na głowę Arduino w podstawowej wersji, więc po co o tym wspominać?
  • #4
    Mkrasuski
    Level 21  
    Janusz_kk wrote:
    wszystkie te modele biją na głowę arduino w podstawowej wersji


    Z wyłączeniem zaprezentowanego tutaj MSP430 od TI - ten ze zdjęcia to najsłabszy z serii.
    Spośród Launchpad MSP430 znacznie ciekawsze i bardziej 'wypasione' są:
    MSP430FR2476 LaunchPad™ (64kB FRAM i 8kB RAM) - ok. 15$
    MSP430FR2355 LaunchPad™ (32kB FRAM 4kB RAM i rozbudowane moduły analogowe) - ok. 13$
    MSP430FR2433 LaunchPad™ (16kB FRAM i 4kB RAM) - 10$ ale b. często do dostania w promocji za 4,3$
  • Optex
  • #5
    RaStro
    Level 13  
    Hm... dziwi użycie w tym kontekście płytki discovery natomiast brakuje informacji o serii NUCLEO, które to jest w pewnym zakresie kompatybilne z shieldami arduino i chyba nawet jest jakiś moduł do arduino IDE. To takie moje spostrzeżenie jeżeli chodzi o STM32.
  • #6
    ptero
    Level 22  
    A Cypress PSOC ???
  • #7
    Urgon
    Level 38  
    AVE...

    Autor (nie tłumacz) pominął kompletnie alternatywne wersje przedstawionych płytek i inne platformy. ESP32 w stylu Huzzah występuje na ebaju za mniej jak 5 dolców. Podobnie jak klony NodeMCU ESP8266, modele z STM32 za dolca do dwóch czy klony Arduino. "Oficjalne" płytki są zawsze kilka razy droższe od alternatyw z Chin...

    A ponadto uważam, że Arduino jako platforma to zło...
  • #8
    khoam
    Level 42  
    Ani słowa o Wemos, TTGO, DevKitC czy płytkach z RISC.
    Ten "przegląd" alternatyw to takie podglądanie przez dziurkę do klucza w drzwiach do sklepu pełnego zabawek.

    Urgon wrote:
    A ponadto uważam, że Arduino jako platforma to zło...

    Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę.
  • #10
    khoam
    Level 42  
    weteranPL wrote:
    Ta platforma jest zgodna z programem Arduino oczywiście jest drogi tyle wiem.

    Cechami wyróżniającymi tej "platformy" są: kształt płytki, cena "kolekcjonerska" za ESP8266 i fakt, że już nie sprzedawana.
  • #11
    _jta_
    Electronics specialist
    Z założenia miało być 10. Pytanie, według jakiego kryterium miały być najlepsze -

    1. Teensy 3.6 - $30, PJRC
    2. Launchpad MSP430 - $13, TI
    3. Netduino N3 Wi-Fi - $50, Amazon
    4. Particle Photon - $19, Amazon.de
    5. SparkFun Thing Plus - $21, SparkFun
    6. Adafruit Feather Huzzah - $17, Adafruit
    7. BeagleBoard PocketBeagle - $35, Amazon
    8. SparkFun RedBoard Artemis - $20, SparkFun
    9. STM32F3 Discovery - $16, ST
    10. Silicon Labs Wonder Gecko - $100, Silicon Labs

    A klon Arduino Nano z USB na AliExpress od $1.77 (np. DEXIANG Store; u innych $2.15 z wlutowanymi goldpinami, $2.39 jeszcze z kablem USB - takie najniższe ceny znalazłem na szybko) - jak ktoś chce tani moduł i nie ma większych wymagań, to taki klon. Bez USB jest nieco taniej. Moduł TZT STM32F103C8T6 ("blue pill") od $1.45 (goldpiny do wlutowania) - ciut taniej od klonu Arduino.

    Oczywiście, te z listy "10" mają większe możliwości - ale nie zawsze są potrzebne. Nie jest dla mnie jasne: może to jest 10 najlepszych (pod jakimś względem), jakie pojawiły się w tym roku? To by oznaczało, że coś lepszego, co było wcześniej, nie mogło pojawić się na tej liście.
  • #12
    Anonymous
    Level 1  
  • #13
    khoam
    Level 42  
    _jta_ wrote:
    Oczywiście, te z listy "10" mają większe możliwości

    A spoza tej listy nawet są takie o jeszcze większych możliwościach np. Teensy 4.0, HiFive1 czy Maixduino.
  • #14
    kilioo
    Level 11  
    Janusz_kk jest to artykuł napisany tylko po to aby nabić sobie publikacji na elektrodzie.
    Niestety nic nie wnosi. Porównanie zostało zrobione pod jakim względem?
    Skąd tytuł, że to są najlepsze alternatywy na rok 2019, jak nie przedstawiono żadnego rozwiązania które pojawiło się w tym roku?
    Sajgon i tyle.
  • #15
    Urgon
    Level 38  
    AVE...

    To jest tłumaczenie artykułu z jakiejś strony o drukowaniu 3D dla amerykańskich amatorów. Stąd cała masa płytek ze stron, które zapewniają szybką wysyłkę na terenie USA. Cena dla amerykańskiego klienta przy jego zarobkach ma drugorzędne znaczenie. Najlepszą alternatywą dla Arduino zaś jest wszystko, co nie działa jak Arduino i nie używa tego <ciach> IDE...

    Moderated:

    Post raportowany.
    3.1.6. Rozpowszechnianie treści sprzecznych z zasadami współżycia społecznego oraz dobrymi obyczajami
    Czy nie można w inny dosadny aczkolwiek kulturalny sposób napisać tego samego?

  • #16
    khoam
    Level 42  
    Urgon wrote:
    A ponadto uważam, że Arduino jako platforma to zło...

    Urgon wrote:
    Najlepszą alternatywą dla Arduino zaś jest wszystko, co nie działa jak Arduino i nie używa tego <ciach> IDE...


    Tego typu teksty przypominają mi hejty Microsoftu sprzed kilku lat wobec systemów linuksowych. Tam też padały oskarżenia o to, że "Linux to rak" i generalnie źródło wszelkiego zła. Najlepiej przejść nad takimi rzeczami do porządku dziennego. Ten kto lubi i chce używać rozwiązania Arduino, nie powinien brać pod uwagę tego typu opinii, pochodzą one w dużej mierze od osób kompletnie niezorientowanych w tych rozwiązaniach. Arduino to przede wszystkim platforma dla hobbystów, a lubi się to, co się chce lubić, a nie to co nakazują różnej maści "specjaliści" od porządku świata.
  • #17
    Urgon
    Level 38  
    AVE...

    Oto moje wyjaśnienie, dlaczego nie lubię tego IDE:
    1. To nawet nie jest prawdziwe IDE, tylko trochę rozbudowany Notepad. Inaczej pisząc nie ma wielu funkcji, które są standardem od lat w innych IDE.
    2. Domyślny schemat kolorów, który rani oczy.
    3. Brak autkokończenia kodu.
    4. Czasami nawet kolorowanie składni nie działa.
    5. Brak debuggera.
    6. Koncept, wg. którego jeden projekt = jeden plik. Uczy to bardzo złego nawyku programistycznego.
    Na szczęście są alternatywy, i to o wiele lepsze.

    Arduino jako platforma ma jeden wielki problem: biblioteki, które są zwyczajnie złe, powolne, złe, przeładowane zbędnym kodem i złe. Dokumentacja nie uczy też innych metod dostępu do peryferiów, niż przez te biblioteki. Twórcy Arduino chcąc uczynić je jak najprostszym stworzyli nową wersję COBOLa. Jeśli Arduino uczy tylko programowania Arduino. Ktoś w ten sposób wyedukowany po zetknięciu z "dorosłym" IDE i konfiguracją rejestrów mikrokontrolera dozna szoku kulturowego. I albo się nauczy nowych, dobrych nawyków, albo będzie skazany na klepanie kodu w Arduino IDE...

    @khoam
    Arduino jest jak Windows. Kolorowe GUI, wszystko łatwe w użyciu, ograniczona kontrola tego, co zaawansowany użytkownik może zrobić. Używanie czegokolwiek innego co aż tak nie upraszcza życia jest jak używanie systemu w stylu Unix/Linux/BSD, na przyklad Arch Linux. Użytkownik musi się nauczyć, jak to działa, zanim będzie umiał zrobić z tym coś użytecznego...
  • #18
    khoam
    Level 42  
    Urgon wrote:
    Oto moje wyjaśnienie, dlaczego nie lubię tego IDE:

    Nie szkodzi. Arduino IDE nie jest obowiązkowe, jeżeli ktoś chce tworzyć oprogramowanie z użyciem Arduino HAL. Sam używam Visual Studio Code z PlatformIO i z całą pewnością jest to "dorosłe" IDE. Wiem, że przynajmniej jeden z kolegów na Forum używa AS z Visual Micro.

    Urgon wrote:
    biblioteki, które są zwyczajnie złe, powolne, złe, przeładowane zbędnym kodem i złe.

    To samo można powiedzieć o wielu innych bibliotekach, które nie korzystają z Arduino HAL. Najważniejsze to świadomy i inteligentny wybór odpowiednich bibliotek.

    Urgon wrote:
    Arduino jest jak Windows. Kolorowe GUI, wszystko łatwe w użyciu,

    Nie, ponieważ Arduino to nie jest synonim Arduino IDE - patrz wyżej. To tak, jakby powiedzieć, że Arduino to "AVR plus kilka elementów" i to też będzie nieprawda.
    Ponadto kody źródłowe Arduino HAL oraz bibliotek są otwarte, nie jak w Windows.
  • #19
    krisRaba
    Level 31  
    A ja lubię Arduino :P Nie używam, nie posiadam, ale lubię :lol:
    Bardzo mi się podoba, że jest wokół tego wielka społeczność i masa złego, a czasem nawet odrobinkę dobrego kodu :lol: Kilka razy musiałem rozgryźć jakieś zagadnienie, np. sterowanie sinusoidalne BLDC, czy sterowanie diodami adresowalnymi typu WSxxxx i przekopywałem się przez różne noty aplikacyjne, doktoraty itp., a czasami jakiś Franek Sinatra wrzuci kawałek kodu.. czasami bardzo zły kawałek kodu :lol: ale pi razy drzwi tłumaczy on jakiś wycinek zagadnienia, które mnie interesuje. Ziutek Marchewka wrzuci swój, który robi to samo, tylko inaczej. Józek Skoczykłoda jeszcze inaczej... Potem zostaje tylko przeanalizować dokładnie, porównać za i przeciw różnych podejść, przepisać na nowo wszelkie niskopoziomowe drivery, poprawić, wymyślić całkowicie na nowo lub przepisać część wysokopoziomową i voila! :D :lol:
    Ale serio, nie wiem jak to jest, że na tą platformę napisali już chyba wszystko :lol: I za to ich lubię, mimo że nie używam :D