Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excelvan CL720D - Za ciemny obraz, regulacja nie pomaga

youngElectronic 04 Oct 2019 16:41 999 7
    youngElectronic
    Level 4  
    Posiadam chiński projektor Excelvan CL720D (D- ponieważ ma tuner TV), problem polega na tym, że obraz jest zbyt ciemny. W totalnie ciemnym pomieszczeniu, nie widać np tekstów w menu.

Próbuję zdiagnozować różnymi sposobami, co może być nie tak, ale brak mi już pomysłów

1. Ekran LCD 1280x768 jest nowy (sprowadzony z chin, model C058GWW1-0) poprzedni LCD miał problemy z taśmą, nie wyświetlał obrazu.
    2. Dioda LED, świeci jasno, napięcie wydaje się być ok.
    3. Płyta główna wydaje się działać dobrze, włącza się, pokazuje menu, odpala z USB itp
    4. Ustawienia fabryczne, zmiana jasności/kontrastu itp nie pomaga. Nawet ukryte menu serwisowe nie pomogło ze swoimi opcjami.

Zastanawiałem, się czy to może wina samego LCD, może posiada jakąś warstwę od nowości, ale była tylko zabezpieczająca, którą dawno ściągnąłem. Z obu strony są polaryzatory, więc chyba ok?

Ma ktoś jakiś pomysł, sugestię?

Excelvan CL720D - Za ciemny obraz, regulacja nie pomaga Excelvan CL720D - Za ciemny obraz, regulacja nie pomaga Excelvan CL720D - Za ciemny obraz, regulacja nie pomaga Excelvan CL720D - Za ciemny obraz, regulacja nie pomaga Excelvan CL720D - Za ciemny obraz, regulacja nie pomaga
    sowa_46
    Level 24  
    Po pierwsze, nic nie mówisz o wieku projektora, jeżeli nowy, to może być problem z gównianą chińską lampą, która ma źle zogniskowany palnik, jeżeli wiekowy, to któraś z soczewek może być zdeformowana, najczęściej termicznie, nawet nie wiadomo jakiego rodzaju jest projektor LCD czy DLP, dorzuć więcej szczegółów.
    aswertyui
    Level 9  
    Kolejna sprawa to czy nie pracuje w jakimś trybie eco albo super eco. Niby oszczędzasz w takim układzie lampę ale słabiej świeci.

Jednak bez tych podstawowych informacji nie da się za bardzo Tobie pomóc.
    behru
    Level 11  
    Polecam testowo usunąć wszystkie "przeszkody z toru optycznego i sprawdzić rezultat jeśli chodzi o uzyskiwaną jasność. Jeśli diametralnie się poprawi to umieścić LCD i zweryfikować ponownie. Jeśli nadal będzie OK zweryfikować ułożenie polaryzatora - jes;li nie to wiadomo że problem jest ze źródłem światła
    sowa_46
    Level 24  
    "Polecam testowo usunąć wszystkie "przeszkody z toru optycznego..."
    Czyli co, uważasz, że on tam zostawił worek z ziemniakami? Piszesz pierdoły bez sensu i oczekujesz oklasków, zejdź na ziemię.
    behru
    Level 11  
    sowa_46 wrote:
    "Polecam testowo usunąć wszystkie "przeszkody z toru optycznego..."
    Czyli co, uważasz, że on tam zostawił worek z ziemniakami? Piszesz pierdoły bez sensu i oczekujesz oklasków, zejdź na ziemię.

Czy tak ciężko domyślić się że chodzi o LCD, polaryzatory i soczewkę odpowiadającą za ustawienia keystone? Spotkałem się z przypadkiem gdy w tego typu konstrukcji LCD generował zbyt ciemny obraz i wiązka światła była osłabiona w taki sposób że wyglądało to jakby źródło światła było uszkodzone. Winny był LCD
    sowa_46
    Level 24  
    Jeżeli usuniesz "wszystkie przeszkody" to tor optyczny straci sens, poza tym należałoby zauważyć, że sam zainteresowany nie jest niczym zainteresowany, my próbujemy coś podpowiedzieć nie wiedząc nawet co to za konstrukcja a gość się nie odzywa.
    youngElectronic
    Level 4  
    Panowie bez nerwów. Dzięki za odzew w tym temacie. Przepraszam, że nie odpowiedziałem szybciej, jakoś umknęły mi powiadomienia z elektrody na maila.

@sowa_46
    Nie wiem jaki jest wiek projektora, kupiłem go już uszkodzonego.
    Problemem na początku był sam LCD, bo nie wyświetlał obrazu. Kupiłem nowy z aliexpress i gdy go podłączyłem obraz był i jest zbyt ciemny.

Soczewki fresnela nie są zdeformowane ani przypalone, wyglądają ok.
    Sam obiektyw, czy szkło obiektywu wygląda całkiem normalnie.

@aswertyui
    Wchodziłem w różne ustawienia obrazu, nawet tryb serwisowy, zmieniałem wiele parametrów i nic to nie dawało.
    Oczywiście pierwsze co robiłem to ustawienia defaultowe. Sam projektor chyba nie ma opcji eco.

Wyciągałem soczewki fresnela, obiektyw itp. Ciut się poprawiało, ale daleko do oryginalnego wyglądu obrazu.

Sama dioda nie wygląda na uszkodzoną od ciepła, świeci bardzo mocno, oślepiająco. Już teraz nie pamiętam, ale chyba ok 30v miała na stykach. Jakoś inaczej ją można przetestować, sprawdzić?

Tu zdjęcie przykładowe z internetu
    https://cs5-2.4pda.to/7663707/IMG_20160228_14...79def00000000f939975823b3e2662c2bb95d2a0844f5

Cały czas nie daje mi spokoju ten lcd, czy on nie ma czasem na sobie jakiejś warstwy. Jedną miał ochronną, która jest w formie folii jak na nowym sprzęcie, ale dalsze warstwy to raczej polaryzatory.