Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie warunki należy spełnić, aby przeprowadzać przeglądy sprzętu medycznego?

mirojarcz 04 Oct 2019 19:10 702 4
 • #1
  mirojarcz
  Level 13  
  Odgrzewam temat. Czy ktoś wie, jakie warunki trzeba spełnić, by robić przeglądy sprzętu medycznego? Np. ciśnieniomierzy, USG, EKG itd?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  bobo 44

  Level 17  
  Trzeba posiadać do tego sprzęt odpowiedni.
 • #3
  mirojarcz
  Level 13  
  Coś więcej w temacie?
 • #4
  bobo 44

  Level 17  
  Napiszę coś więcej. Najlepiej to przyjmij się do firmy, która w przetargach oferuje 10 zł netto za przegląd sprzętu medycznego. Tak, tak, tyle dzisiaj oferują w przetargach firmy za wykonanie przeglądu np. ekg, defibrylator, kardiomonitor, rtg itd. Nie wiem, czy już czas zakończyć pracę, bo przy takich stawkach to już nie da się prowadzić firmy. Co o tym sądzicie?
 • #5
  Hydroksyapatyt
  Level 10  
  Z tymi przeglądami za 10zł to są zwykle "zaocznie" robione i nikomu nie polecam się do takiej działalności najmować, bo ani się nic nie nauczy ani nie wzbogaci, a przyłoży do szemranych praktyk. A przy przeglądzie RTG to się materiałów więcej zużyje, bo tu smar, tam śrubka itp. Przyznam, że się z kwotą tego rzędu nie spotkałem w wypadku takiej aparatury.

  Warunki, które trzeba spełnić zależą od konkretnego sprzętu i są określane przez:
  a) producenta sprzętu,
  b) ustawowo.

  Co innego aparatura elektromedyczna z częściami aplikacyjnymi, co innego urządzenia czysto mechaniczne, co innego sprzęt objęty UDT itp.

  Generalnie odradzam próby robienia przeglądów sprzętu, którego nie jest się w stanie serwisować - zwłaszcza większych maszyn, bo ze zgłoszeniem, że po przeglądzie aparat USG za paręset tysięcy przestał działać, albo w miesiąc po przegrzał się można mieć poważny problem.

  Przepraszam, że celowo unikam podawania konkretnych ustaw, norm, mierników i innego sprzętu, ale jest to wątek ogólnodostępny, a nie chciał bym się przyczynić do kolejnej światłej decyzji typu - "kupimy miernik naszej "złotej rączce" i poza naprawą drzwi, żaluzji, gniazdek i hydrauliki obskoczy nam jeszcze pieczątki w paszportach.

  Klient powie, że chce "tylko pieczątkę" a potem podczas kontroli sanepidu / akredytacji / wypadku będzie weryfikacja uprawnień i czy praca została wykonana należycie, a wtedy przewód który od 2 lat na przełamaniu ma ekranowanie połączone "na skrętkę" i zalepiony jest przylepcem albo zasilacz z giełdy elektronicznej jest dowodem winy.
  Takie przeglądy to poza psuciem rynku (bo to interes głównie serwisów, choć nie tylko) zagraża klientowi, jego personelowi, pacjentom jak i samemu wykonującemu przegląd.

  A to dopiero wierzchołek, pozostają w takiej sprawie jeszcze inne aspekty, np. nadmierne zużywanie niepoprawnie serwisowanego sprzętu, błędne pomiary w sprzęcie nieskalibrowanym, niska jakość obrazowania w sprzęcie źle skonfigurowanym / rozregulowanym i wiele innych konsekwencji oszczędzania na obsłudze wykwalifikowanego serwisu.

  Proszę Użytkownika Mirojarcz o nie branie tego postu do siebie jako ataku. Zachęcam do nabrania wiedzy i umiejętności w dobrym serwisie i/lub na stosownych szkoleniach np. u producentów aparatury.