Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć LAN na ok. 200m - kilka pytań

04 Paź 2019 20:52 195 13
  • Poziom 3  
    Witam, nie jestem pewny czy to dobry dział, ale może po prostu przejdę do problemu. Planuję stworzyć sieć LAN na około 200 metrów.
    Czy ktoś miał do czynienia z czymś podobnym? Ma to prawo działać bez wzmacniaczy sygnału? Mogę puścić skrętkę po prostu w ziemi?
    Potrzebna jest jakaś specjalna skrętka do tego, czy wystarczy "pierwsza lepsza"?
    Z jednej strony jest mój Asus RT-N10U a z drugiej Funbox 3.0
    Czy taka długość kabla może mieć wpływ na ping, oraz na prędkości?
    Słyszałem kiedyś o wzmacniaczach takiego sygnału z własnym zasilaniem, ale nic takiego nie znalazłem :( Może ktoś się orientuje?
    Dziękuję z góry za pomoc :)
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    patron62 napisał:
    Czy taka długość kabla może mieć wpływ na ping, oraz na prędkości?

Pozostaje koledze położenie światłowodu plus jakieś media konwertery na ethernet. Skrętka nie nadaje się na takie odległości.
  • Poziom 3  
    Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    Tak trudno poszukać!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1864935.html
    i linki z tego wątku...

Niestety niewiele się dowiedziałem z wątku który Pan podał. Czytałem inne tematy, w których ludzie opisywali przypadki, jak taka sieć ~200m działała. Mi chodzi o to jak się sprawa ma z pingiem itd. Na łączu światłowodowym się nie znam, wątpie że byłbym w stanie go podłączyć sam, poza tym to jest większy wydatek. Chciałbym
    to zrobić tanim kosztem 100-200 zł o ile jest to możliwe.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Jak włożysz po drodze dodatkowego switcha to zadziała. W jednym kawałku 200m nie ma prawa działać taka sieć.
  • Poziom 3  
    A wie Pan może jak rozwiązać problem z zasilaniem switcha, kiedy skrętka będzie rozłożona przez szczere pole? Pomoże tu PoE? Czy potrzeba czegoś z zasilaniem bateryjnym?
  • Moderator - Sieci, Internet
    Światłowód tylko i wyłącznie inne wykonanie do rzeźba i proszenie się o problemy.
    Przykład:
    Media konwerter ULTIMODE M-403M x 2szt. - cena około 250zł
    Przewód światłowodowy jednomodowy w okolicach 1zł/m
    Koszt przygotowania wtyczek (zaspawania) praktycznie każdy dystrybutor ci to zrobi.
  • Poziom 38  
    Skrętka po polu to proszenie się o kłopoty. Poza tym, co powiedzieli koledzy powyżej to urządzenia mogą mieć różny poziom zerowania, a przez skrętkę są połączone galwaniczne. Światłowód usuwa ten problem.
    Jeśli kolega planuje sieć to proponuję anteny bezprzewodowe.
  • Specjalista Sieci, Internet
    patron62 napisał:
    Mi chodzi o to jak się sprawa ma z pingiem itd.
    Wpływ samego kabla przy tej odległości na ping jest absolutnie pomijalny. Czy skrętka, czy światłowód. Opóźnienia są powodowane przez urządzenia aktywne, bo tam trzeba ten sygnał cyfrowy przetwarzać, a to trochę czasu zabiera.
  • Poziom 3  
    sanfran napisał:
    Skrętka po polu to proszenie się o kłopoty. Poza tym, co powiedzieli koledzy powyżej to urządzenia mogą mieć różny poziom zerowania, a przez skrętkę są połączone galwaniczne. Światłowód usuwa ten problem.
    Jeśli kolega planuje sieć to proponuję anteny bezprzewodowe.

Brzmi sensownie. Poczytam o tym jutro, dziekuje za pomoc :)
    Można tutaj użyć modemu na karty sim jako odbiornik?
  • Poziom 38  
    patron62 napisał:
    Można tutaj użyć modemu na karty sim jako odbiornik?

Nie. Najlepiej użyć urządzeń zwanych NanoStation M5. Urządzenia kierunkowe, wodoszczelne, dostosowane do instalacji na zewnątrz.z obu stron takie same urządzenia.
    Ja bym się w radio nie pchał. Tym bardziej, że masz na przyłączu światłowód. Radio tylko wtedy, gdy nie ma możliwości położenia przewodu.
    Tak, jak Ci już pisali koledzy. Kupić gotowy, zaspawany kabel światłowodowy, dwie kasety do zabezpieczenia końcówek kabla, dwa adaptery, dwa patchcordy, dwa mediakonwertery i tyle. Połączenie będziesz miał 1Gbps, opóźnienie mniejsze niż pół milisekundy, zamiast ok 100Mbps i 10-15ms na radio.
    Cena max 1000zł z rurą osłonową, cena za radio ok 700zł. Chyba jednak warto te 300zł dołożyć i mieć porządną sieć.
  • Poziom 3  
    1000zl to dla mnie za duza kwota, ogolnie sytuacja wyglada tak że na kazdej ulicy na moim osiedlu jest dostepny swiatlowod od orange, oczywiscie tylko poza moją. Aktualnie korzystam z internetu lte od rbm, ale ostatnio zmienili dosc mocno swoja oferte i nie pasuje mi 100gb limitu danych. Kontaktowalem sie wiele razy z orange, mają moją ulice w planach rozwojowych ale termin wykonania strasznie im sie ślizga. Pierwotny termin był ustalony jak sie nie myle na czerwiec 2018 od tamtego czasu co 2 miesiace jest nowy termin, a moja cierpliwosc sie konczy. Zaoferowali mi podpisanie umowy na internet po miedzi do 20mbit. Chyba po prostu skorzystam z tej oferty, skoro mowicie ze tak drogo wychodzi puszczenie sieci na 200m 😅 Mam odnosnie tego kolejne pytanie. Wczesniej korzystalem juz z takiego internetu od orange, na umowie mialem wpisane do 10mbit ale realna predkosc byla w granicach 2-3. Bylo to niecale 10 lat temu. Dzis maja niby w umowie gwarantowana predkosc od 10mbit do 20. Są na to jakies realne szanse? Nie wydaje mi sie zeby na słupach cos zmieniali od tego czasu, poza tym że powiesili te niedziałajace jeszcze budki od swiatlowodu 😅
    Jakie koncentratory mają zainstalowane w szafie tego nie wiesz. Faktyczną prędkość będziesz dopiero znał, jak złożysz zamówienie i technik sprawdzi możliwości linii. Wtedy podpisujesz, albo nie umowę. W salonach i na infolinii, to powinno się dzieci z przedszkola wysyłać, żeby sobie bajek posłuchały.

Jak starczy Ci realne, w miarę stabilne ok 40Mbps, to możesz poszukać używanych NanoStation pracujących w starszym trybie 802.11a/n (5GHz). Wtedy zamkniesz się w kwocie poniżej 300zł. Warunek jest taki, że pomiędzy oboma urzadzeniami nie ma nic po drodze (urządzenia muszą się "widzieć").

No i jeszcze jedna sprawa - jak operator, który dostarcza usługę się dowie, że dzielicie łącze poza lokal, to możecie zapłacić sporą karę umowną (dokładnie nie Ty, tylko Twój kolega), liczoną nawet w tysiącach.