Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hitachi - szczotki iskrzą, zużyty komutator?

05 Paź 2019 11:17 159 10
  • Poziom 14  
    Witam
    Posiadam młoto-wiertarkę Hitachi DH24PC3, i mam problem któregoś dnia zaczeły szczotki iskrzyć, strzelać bo wymianie na nowe nadal to samo. Przy małych obrotach jest ok, a gdy nacisnę włącznik do końca to jak pisałem, strasznie iskrzy...
    Załączam filmik.

VID_201910...103527.mp4 Download (33.63 MB)

W czym problem? proszę o pomoc.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Komutator jest rzeczywiście w złym stanie. Pooglądaj ten komutator czy pomiędzy "którymiś" lamelkami nie ma większego wypalenia. Jeżeli jest to znaczy że wirnik ma przerwę. Jeżeli nie to po zdemontowaniu oddaj do przetoczenia dla fachowca.
    Gdyby komutator był w lepszym stanie można by go pędzelkiem z włókna szklanego wyczyścić. Niektórzy tez używają do tego pumeks.
  • Moderator Elektrotechnika
    Sprawdź czy któryś wycinek komutatora nie jest podniesiony (wystaje trochę ponad inne -z filmiku tak to wygląda). Jeśli tak to najprawdopodobniej wirnik do wymiany. Sprawdź łożyska.
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Komutator troszku zużyty, troszku przetarłem papierem ściernym i troszku pomogło. Ale za którymś razem znów.. ale nie jak wcześniej od połowy wciśniętym włącznikiem strzela, lecz gdy już do końca . Łożysko ok.
    Chyba faktycznie kupić wirnik.. na alle.. są po ok 50zł nowe.
  • Poziom 14  
    Witam
    ..i wracam ponownie. Dziś dostałem kupiony nowy oryginalny wirnik i też nowe szczotki dedykowane. I i zostały wymienione, niestety objawy nadal te same :(
    Sprawdzałeś stojan? Mierzyłeś rezystancję cewek na stojanie?
    To był orginalny wirnik czy zamiennik?
  • Poziom 14  
    Nie sprawdzałem stojana, jego rezystancji. Nie bardzo się znam na tym ;)
    A wirnik oryginalny. Był zamiar kupić zamiennik ale 20zeta więcej i jednak ostatecznie oryginalny kupiłem.
    shuzzly napisał:

Nie sprawdzałem stojana, jego rezystancji. Nie bardzo się znam na tym

To błąd. Wirnik przed kupnem też trzeba sprawdzić i jeśli sam nie potrafisz to dobrze to zrobić w najbliższym serwisie elektronarzędzi czy też zakładzie elektromechanicznym zajmującym się przezwajaniem silników.
  • Poziom 14  
    Rozumiem.
    Byłem w takowym serwisie, wołają nie mniej 200zł plus koszty części, więc za tą cenę już lepiej kupić używkę sprawną.
    A tak chciałem się pobawić, naprawić ;)
    Poczytam w sieci jak sprawdzić stojan.. może czegoś się nauczę ;)
    Dzięki za radę.
    shuzzly napisał:

Byłem w takowym serwisie, wołają nie mniej 200zł plus koszty części, więc za tą cenę już lepiej kupić używkę sprawną.

Chodzi o sprawdzenie wirnika i stojana w serwisie nie naprawę.
    Jeśli umiesz posługiwać się miernikiem uniwersalnym to możesz sam to zrobić jednak w tym przypadku lepszy byłby do pomiaru mostek.
  • Poziom 14  
    Diagnoza wołali 200zł właśnie i plus części jeśli sie zdecyduję na naprawę.. masakra! Był to prywatny serwisant agd.. ale zmniejsza z tym.
    Posiadam zwykły miernik cyfrowy :)