Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat EMT 56 CLP - Nowy układ do uzwojenia rozruchowego

05 Paź 2019 13:43 168 7
  • Poziom 18  
    Witam.

Zbudowałem sobie kopresorek z agregatu lodówkowego EMT 56 CLP (wiem,że nie najlepszy wybór ale taki miałem) , butli od gaśnicy 6 kg i całej pozostałej aparatury jak w fabrycznych kompresorach. Problem mam z ponownym rozruchem kompresora po nabiciu i opróżnieniu butli, ponieważ układ załączania uzwojenia rozruchowego dopiero po czasie około 3 minut jest w stanie załączyć ponownie agregat. Myślałem nad usunięciem oryginalnego startera i zastosowaniu przekaźnika czasowego który po 3 s wyłączałby uzwojenie rozruchowe.

Co o tym myślicie? Ewentualnie może macie inne pomysły?

Znalazłem kilka schematów czasowych przekaźników, ale każde z nich pobudzane są impulsem. W moim przypadku przekaźnik powinien się załączyć po podaniu napięcia 230V.
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    juniorK123 napisał:
    Myślałem nad usunięciem oryginalnego startera i zastosowaniu przekaźnika czasowego który po 3 s wyłączałby uzwojenie rozruchowe.

Błąd. To w niczym nie pomoże.
    juniorK123 napisał:
    Ewentualnie może macie inne pomysły?

Zastosować zawór zwrotny i presostat z zaworem upustowym jak w normalnych kompresorach.
  • Poziom 18  
    Zawór zwrotny, presostat wszystko to zostało zastosowane. Problem jest z termistorem, który nie może zdążyć ostygnąć. Dlatego dopiero jak ostygnie czyli dopiero po 3 minutach załącza ponownie agregat nie zależnie od ciśnienia na zbiorniku
  • Moderator HydePark/Samochody
    Przy takim tempie załączania, ta sprężarka szybko dokona żywota. Lepiej dać większy zbiornik, wtedy popracuje dłużej, ale też będzie miała czas na odpoczynek. Używam kilku podobnych sprężarek i takiego problemu nie miałem. Pokaż jakieś zdjęcia jak masz to wszystko połączone.
  • Poziom 18  
    Wiem jak podłączyć agregat. Sprężarka nie dokona żywotu, nabija butle w 40 sekund, podczas pracy w lodówce dłużej pracuje. Potrzebuje schemat modułu opóźniającego załączenie.
  • Poziom 43  
    Możesz usunąć pozystor, a w jego miejsce wstawić typowy przekaźnik rozruchowy agregatu typu Klixon, oczywiście po dobraniu go prądu pracy kompresora. To najprostsze rozwiązanie. Układ z przekaźnikiem czasowym musi być uzupełniony stycznikiem, ze względu na spory prąd w tym obwodzie.