Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silniczki z drukarki marki epson

05 Paź 2019 15:15 195 9
 • Poziom 3  
  Witam mam pytanie jak sprawdzić czy działają te silniczki ? Choć drukarka mechanicznie działała do końca ale tak dla pewności.
  00EM-518 i 00EM529 oraz EM553

  Silniczki z drukarki marki epson
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 28  
  Dwa większe są zwykłe, ten mały jest krokowy. Pomierzyć przejścia.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 3  
  fifcio13-13 napisał:
  Dwa większe są zwykłe, ten mały jest krokowy. Pomierzyć przejścia.

  Miernikiem cyfrowym, ale jak go ustawić na co ? a jakby złapać plus i minus z komputera np od silniczka wentylatora procesora (wtyczki 2 pinowe bardzo podobne )
 • Poziom 28  
  Ustawiasz na oporność. Mierzysz przejście między poszczególnymi pinami silników, wszystkie kombinacje. Możesz tu wstawić pomiary, to powiem co i jak.
 • Poziom 18  
  Mam niejasne przeczucie, że mierząc opór uzwojeń może przeoczyć wybite łożyska, zblokowany wirnik itd. :)

  Wrzuć zdjęcie z oznaczeniami silników.
  Zasilanie tych silników z zasilacza pc nie jest najlepszym pomysłem - nie wiadomo do jakich napięć zostały zaprojektowane.
  Ogromna większość silników w drukarkach, które dane mi było rozbierać - było zasilane 24V, czyli zasilacz PC nie powinien im zaszkodzić.
 • Poziom 28  
  AdamFilipek napisał:
  Mam niejasne przeczucie, że mierząc opór uzwojeń może przeoczyć wybite łożyska, zblokowany wirnik itd. :)

  To nie są wielkie maszyny żeby łożyska się wybiły. A idę o zakład że w tych dwóch silnikach wały nawet nie są łożyskowane. Pewnie jest to zrobione ślizgowo, jak w większości takich silników. Zablokowany wirnik przecież jest łatwo zdiagnozować.
 • Poziom 18  
  fifcio13-13 napisał:
  To nie są wielkie maszyny żeby łożyska się wybiły. A idę o zakład że w tych dwóch silnikach wały nawet nie są łożyskowane. Pewnie jest to zrobione ślizgowo, jak w większości takich silników. Zablokowany wirnik przecież jest łatwo zdiagnozować


  Oczywiście ma kolega rację - z pewnością jest to zrobione ślizgowo i nazywa się to "łożysko ślizgowe" - czyli są łożyskowane.
  I oczywiście nie jest to wielka maszyna, ale wentylator "komputerowy" również nie jest wielką maszyną, a zużyte łożysko, nota bene, ślizgowe potrafi dokuczyć.
  Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka - jeśli drukarka była sprawna, to pozostaje kwestia ustalenia napięcia zasilania, a same silniki są raczej sprawne.
 • Poziom 28  
  barondary napisał:
  Te duże, jak mają 2 kable to wystarczy podłączyć do baterii 9V. A ten mały, krokowy sprawdzisz sposobem opisanym pod tym linkiem:
  https://fundamentjezus.blogspot.com/2019/07/jak-uruchomic-silnik-krokowy-bez.html
  Wystarczy transformator i kondensator. Ja sobie sprawdziłem silniki z czterema i pięcioma kablami.


  A skąd kolega wie na jakim napięciu pracują? To samo z krokowymi... dziwna metoda.
 • Poziom 16  
  Wiem, bo mam takie same, te duże. Rozebrałem kilka takich drukarek. Oczywiście można zacząć od mniejszego napięcia. Zresztą to jest tylko propozycja, a nie przymus. A co do krokowych, to ten sposób działa na większość silników, a przynajmniej u mnie się sprawdził. W sumie sprawdziłem kilkanaście silników.