Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrotechnika zadanie elementy RLC

05 Paź 2019 17:14 186 5
  • Poziom 2  
    Cześć,
    Mam problem z zadaniem z Elektrotechniki,
    Najpierw liczę Xc1, Xc2, XL, i przy liczeniu Z_ dla C2 i L postępuję zgodnie z metodą dla połączenia szeregowego, czyli Z_ = j(XL-XC), lecz co w przypadku dalszego liczenia impedancji zastępczej uwzględniając C1? Czy przy tym połączeniu uwzględniam C1 jak przy połączeniach równoległych, tzn. moje jXC1 będzie miało znak '+'? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
    Elektrotechnika zadanie elementy RLC
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    czomber napisał:
    Czy przy tym połączeniu uwzględniam C1 jak przy połączeniach równoległych

Oczywiście, że tak. Miałem to w szkole około 40 lat temu ale chyba się w tym temacie nic nie zmieniło.
  • Poziom 2  
    Dzięki,
    Policzyłem tak jak opisałem, impedancja zastępcza dla połączenia równoległego wyszła mi "0", mam to traktować jako iż elementy C1 C2 oraz L tworzą zworę? Prąd będzie płynął tylko przez rezystor R.
    Dziękuję za odpowiedź,
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Wygląda na to że obwód jest w rezonansie. W tej sytuacji oczywiście impedancja całości będzie równa R.

czomber napisał:
    Prąd będzie płynął tylko przez rezystor R.

No nie kolego tak to nie ma - R z pozostałymi elementami tworzą obwód szeregowy, więc prąd będzie płynął przez wszystkie elementy. W związku z tym, że impedancja tych składowych LC wyszła 0 to na tej części obwodu nie będzie spadku napięcia.
  • Poziom 2  
    Jasne, nie będzie spadku napięcia, czyli prąd nie będzie się rozdzielał na składowe I1 oraz I2? Będzie tylko prąd I który trzeba wyliczyć.
    P.S. w zadaniu chodzi o wyznaczenie rozpływu prądów.
    Z góry dziękuję,
    Pozdrawiam.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    czomber napisał:
    Jasne, nie będzie spadku napięcia, czyli prąd nie będzie się rozdzielał na składowe I1 oraz I2?

Dlaczego miałby się nie rozdzialać? Będzie się jak najbardziej rozdzielał.