Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty generator wysokich napięć

05 Paź 2019 17:16 258 13
 • Poziom 3  
  Potrzebuje zbudować coś takiego
  Prosty generator wysokich napięć

  Czytałem te tematy https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2609195.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2663861.html
  Mam tafopowielacz, nawinąłem na niego cewkę 12 i 7 zwojów, ale nie mam tranzystora 2N3055, dlatego wyciągnąłem z tv crt BUT11AF NPN 450V 5A 40W, i z zasilacza ATX D13009K NPN 400-700V 100W.
  Zasiliłem je 12V1A lub zasilaczem z netbooka 19V2,1A, nic nie działa. Czy te tranzystory potrzebują większych napięć do uruchomienia? W trafopowielaczu słychać cichutkie tykanie.
  Jaki podobny do 2N3055 tranzystor mogę wykorzystać? Czy może trafo jest zepsute?
  Potrzebuje iskry z 2-3 cm.
  Dzięki za jakieś porady.[/img]
 • Poziom 3  
  Dzięki za odpowiedź. Ale te tranzystory, które wymieniłem jak mają się do 2N3055? Nie chce tutaj wrzucać jakichś filmików z youtube ale ten facet zasila układ z 6,3V 3A tranzystor jak wyżej. Ja potrzebuje uruchomić iskrę na maks kilkadziesiąt sekund. Czy mogę użyć 2N3055 lub innego podobnego tranzystora i zasilić to dwoma bateriami 9V, lepiej wyższe napięcie szeregowo, czy równolegle by mieć większy prąd? Właśnie interesuje mnie taka długość iskry jak na filmiku, ość ma 5 i 5 zwojów, da to z 3 cm iskrę?
  youtube.com/watch?v=ctaGWfoLVXs (Nie mogę zamieszczać linków zewnętrznych)
  Dzięki za odpowiedź.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli coś słychać, to pewnie coś działa - może rzeczywiście zasilacz się nie wyrabia. Zmierz napięcie zasilacza samego i z układem.

  Dwoma bateriami 9V? Masz na myśli coś w stylu 6F22? Te baterie dają dużo za mały prąd... pomyśl o użyciu akumulatora 12V.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  W trafopowielaczu słychać cichutkie tykanie.
  Pewnie zasilacz się wyłącza, podłącz LEDa na zasilaniu zobacz czy gaśnie.

  W tym układzie powinny być używane tranzystory wysokonapięciowe, a nie jakiś 2N3055. Ile osiągają przepięcia w tym układzie nie wiem, w układach zapłonowych zasilanych z 12V na tranzystorze pojawia się ponad 300V.

  Z rzeczy które mogą być nie tak w tym układzie - zamienione końcówki jednego z uzwojeń.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Spróbuj zamienić miejscami wyprowadzenia jednego z uzwojeń.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Kolego,jarek_lnx! Przepraszam! Mnie uprzedził.
 • Poziom 3  
  Na tym zasilaczu 19V napięcie spada do 0 i skacze do 8 V na nóżkach tranzystora D13009k. A ta bateria będzie dobra Bateria DURACELL MN21 12V Security 21A?
  Mam jeszcze zasilacz, który ma 30 V ale nie wiem dalej, czy te wymienione BUT11AF i D13009K powinny w ogóle działać z tym układem...
 • Specjalista elektronik
  A co z tym tykaniem i jak ono się ma do napięcia? Jak zmienia się tykanie i napięcie, jeśli zamiast przez zielone uzwojenie podłączysz końcówkę tranzystora bezpośrednio do oporników? Czy tranzystor się nagrzewa?

  A poza tym, czy ten tranzystor jest (jeszcze) sprawny? Jeśli jest sprawny, to bez podłączenia bazy (to ta końcówka podłączona zielonym uzwojeniem) nie powinien przepuszczać prądu, po podłączeniu bazy powinien.
 • Poziom 23  
  Dzielnik 220Ω i 22Ω jest dostosowany do napięcia ok 6 do 7 V. Jeżeli chcesz zasilać innym napięciem zmień rezystor 220Ω, by napięcie na rezystorze 22Ω wynosiło ok 0,6V. Zmień też proporcjonalnie ilość zwoi czerwonej cewki.
 • Poziom 3  
  W pierwszej kolejności popełniłem błąd związany z tranzystorem NPN i jego elektrodach. Zamiast baza,kolektor, emiter ja ustawiłem kolektor, baza, emiter... Po podłączeniu też nie chciało działać, więc zmieniłem końcówki uzwojenia jak radził jarek_inx. Przy zasilaczu 12V1A osiągnąłem iskrę 3 mm. Na razie użyłem tranzystora z ATX D3009K, kilkanaście sekund i jego temp. wynosi ponad 55*, jest na małym radiatorze bez pasty.
  Co myślicie o dwóch zasilaczach równolegle połączonych 19V 2.13A każdy? Jaki zastosować rezystor zamiast 220ohm, czy jeśli dam więcej zwoi to przy większym napięciu spadnie napięcie na wtórnej stronie? Mam tranzystory BUT11AF (ten ma 20W to chyba się nie nad?), D3009K, C5027, BU808DFI, który będzie najlepszy?
  Satysfakcjonowała by mnie połowa tego łuku elektrycznego youtube.com/watch?v=TLcdmrGwfaA, gość użył tranzystora 2SD718 80W 120V
 • Specjalista elektronik
  NIBOT napisał:
  jego temp. wynosi ponad 55*, jest na małym radiatorze bez pasty.

  A jaka jest temperatura radiatora? Jeśli dużo niższa, to pasta potrzebna; jeśli podobna, to większy radiator.

  Niestety przyczyny grzania się tranzystora mogą być różne. Może jakaś drobna zmiana w układzie to poprawi. Choćby wymiana opornika 220R na większy.
 • Poziom 37  
  http://electronics-diy.com/12v-fluorescent-light-inverter.php
  Bez tego kondensatora 100nF układ nie będzie działał. Możesz poszukać i innych schematów inwerterów świetlówek TL zasilanych z +12V.
  To jest przetwornica zaporowa, samodławna. To oznacza, że jak nieodpowiednio połączysz uzwojenia np. przypadkowo połączysz początki i końce uzwojeń albo kierunki ich nawinięcia to nic ci się nie wzbudzi a tym samym jedynym ograniczeniem prądu kolektora tranzystora kluczującego będzie rezystancja uzwojenia pierwotnego czyli max. 1R ! No to jak tranzystor ma się nie grzać?!
 • Poziom 3  
  RitterX jesteś tego pewien? Układ dział ale iskra jest z 12V1A około 3 mm, przydało by się z 2 cm. _ja_ no ten radiator może trochę za mały, ma około 5cmx4cmx1.5cm. Zobaczę po podłączeniu dwóch równolegle zasilaczy 19V 2A Ten rezystor 1k może być 1/2 W? Czy bez 5W się nie obejdzie? Co do zacisku na 220 ohm to jest pulsujące od 0-3.5 V a na 22ohm niema w ogóle napięcia. Generator działa impulsowo z 1,5 iskry na sekundę. Jest to zależne od ładowania się kondensatorów w trafopowielaczu?
 • Poziom 37  
  3mm iskra to znacznie za mało w stosunku do tego co można uzyskać na trafopowielaczu. Typowo jest zasilany w telewizorze z około 120V i to przekłada się na 25kV. Częstotliwość generatora w TV to 15625Hz gdyż jest on jednocześnie układem odchylania poziomego.
  Trafopowielacz posiada jedynie transformator i prostownik wysokiego napięcia. Kondensator do generowania odpowiedniego kształtu przebiegu jest podłączany z zewnątrz. Trafopowielacz zawiera zarówno pierwotne jak i wtórne uzwojenie. Próbowałeś podłączyć się do końcówek uzwojenia pierwotnego trafopowielacza, pozostawiając nawinięte na zewnątrz uzwojenie pomocnicze sterowania tranzystorem?
  Powinieneś równolegle między masą a +12V uzwojenia pierwotnego dołączyć kondensator MKT lub styrofleksowy rzędu 220nF. To poprawi jakość źródła zasilania układu generatora i może wpłynąć na jakość iskry.
  Masz za małe nachylenie zbocza, tranzystor wyłącza się zbyt wolno co przekłada się na indukowanie niskiego napięcia na trafopowielaczu.