Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty generator wysokich napięć

NIBOT 05 Oct 2019 17:16 4044 30
Automation24
  • #1
    NIBOT
    Level 7  
    Potrzebuje zbudować coś takiego
    Prosty generator wysokich napięć

    Czytałem te tematy https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2609195.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2663861.html
    Mam tafopowielacz, nawinąłem na niego cewkę 12 i 7 zwojów, ale nie mam tranzystora 2N3055, dlatego wyciągnąłem z tv crt BUT11AF NPN 450V 5A 40W, i z zasilacza ATX D13009K NPN 400-700V 100W.
    Zasiliłem je 12V1A lub zasilaczem z netbooka 19V2,1A, nic nie działa. Czy te tranzystory potrzebują większych napięć do uruchomienia? W trafopowielaczu słychać cichutkie tykanie.
    Jaki podobny do 2N3055 tranzystor mogę wykorzystać? Czy może trafo jest zepsute?
    Potrzebuje iskry z 2-3 cm.
    Dzięki za jakieś porady.[/img]
  • Automation24
  • #3
    NIBOT
    Level 7  
    Dzięki za odpowiedź. Ale te tranzystory, które wymieniłem jak mają się do 2N3055? Nie chce tutaj wrzucać jakichś filmików z youtube ale ten facet zasila układ z 6,3V 3A tranzystor jak wyżej. Ja potrzebuje uruchomić iskrę na maks kilkadziesiąt sekund. Czy mogę użyć 2N3055 lub innego podobnego tranzystora i zasilić to dwoma bateriami 9V, lepiej wyższe napięcie szeregowo, czy równolegle by mieć większy prąd? Właśnie interesuje mnie taka długość iskry jak na filmiku, ość ma 5 i 5 zwojów, da to z 3 cm iskrę?
    youtube.com/watch?v=ctaGWfoLVXs (Nie mogę zamieszczać linków zewnętrznych)
    Dzięki za odpowiedź.
  • #4
    _jta_
    Electronics specialist
    Jeśli coś słychać, to pewnie coś działa - może rzeczywiście zasilacz się nie wyrabia. Zmierz napięcie zasilacza samego i z układem.

    Dwoma bateriami 9V? Masz na myśli coś w stylu 6F22? Te baterie dają dużo za mały prąd... pomyśl o użyciu akumulatora 12V.
  • #5
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    W trafopowielaczu słychać cichutkie tykanie.
    Pewnie zasilacz się wyłącza, podłącz LEDa na zasilaniu zobacz czy gaśnie.

    W tym układzie powinny być używane tranzystory wysokonapięciowe, a nie jakiś 2N3055. Ile osiągają przepięcia w tym układzie nie wiem, w układach zapłonowych zasilanych z 12V na tranzystorze pojawia się ponad 300V.

    Z rzeczy które mogą być nie tak w tym układzie - zamienione końcówki jednego z uzwojeń.
  • Automation24
  • #6
    aksakal
    Tube devices specialist
    Spróbuj zamienić miejscami wyprowadzenia jednego z uzwojeń.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Kolego,jarek_lnx! Przepraszam! Mnie uprzedził.
  • #7
    NIBOT
    Level 7  
    Na tym zasilaczu 19V napięcie spada do 0 i skacze do 8 V na nóżkach tranzystora D13009k. A ta bateria będzie dobra Bateria DURACELL MN21 12V Security 21A?
    Mam jeszcze zasilacz, który ma 30 V ale nie wiem dalej, czy te wymienione BUT11AF i D13009K powinny w ogóle działać z tym układem...
  • #8
    _jta_
    Electronics specialist
    A co z tym tykaniem i jak ono się ma do napięcia? Jak zmienia się tykanie i napięcie, jeśli zamiast przez zielone uzwojenie podłączysz końcówkę tranzystora bezpośrednio do oporników? Czy tranzystor się nagrzewa?

    A poza tym, czy ten tranzystor jest (jeszcze) sprawny? Jeśli jest sprawny, to bez podłączenia bazy (to ta końcówka podłączona zielonym uzwojeniem) nie powinien przepuszczać prądu, po podłączeniu bazy powinien.
  • Helpful post
    #9
    ak44
    Level 27  
    Dzielnik 220Ω i 22Ω jest dostosowany do napięcia ok 6 do 7 V. Jeżeli chcesz zasilać innym napięciem zmień rezystor 220Ω, by napięcie na rezystorze 22Ω wynosiło ok 0,6V. Zmień też proporcjonalnie ilość zwoi czerwonej cewki.
  • #10
    NIBOT
    Level 7  
    W pierwszej kolejności popełniłem błąd związany z tranzystorem NPN i jego elektrodach. Zamiast baza,kolektor, emiter ja ustawiłem kolektor, baza, emiter... Po podłączeniu też nie chciało działać, więc zmieniłem końcówki uzwojenia jak radził jarek_inx. Przy zasilaczu 12V1A osiągnąłem iskrę 3 mm. Na razie użyłem tranzystora z ATX D3009K, kilkanaście sekund i jego temp. wynosi ponad 55*, jest na małym radiatorze bez pasty.
    Co myślicie o dwóch zasilaczach równolegle połączonych 19V 2.13A każdy? Jaki zastosować rezystor zamiast 220ohm, czy jeśli dam więcej zwoi to przy większym napięciu spadnie napięcie na wtórnej stronie? Mam tranzystory BUT11AF (ten ma 20W to chyba się nie nad?), D3009K, C5027, BU808DFI, który będzie najlepszy?
    Satysfakcjonowała by mnie połowa tego łuku elektrycznego youtube.com/watch?v=TLcdmrGwfaA, gość użył tranzystora 2SD718 80W 120V
  • Helpful post
    #11
    _jta_
    Electronics specialist
    NIBOT wrote:
    jego temp. wynosi ponad 55*, jest na małym radiatorze bez pasty.

    A jaka jest temperatura radiatora? Jeśli dużo niższa, to pasta potrzebna; jeśli podobna, to większy radiator.

    Niestety przyczyny grzania się tranzystora mogą być różne. Może jakaś drobna zmiana w układzie to poprawi. Choćby wymiana opornika 220R na większy.
  • #12
    RitterX
    Level 39  
    http://electronics-diy.com/12v-fluorescent-light-inverter.php
    Bez tego kondensatora 100nF układ nie będzie działał. Możesz poszukać i innych schematów inwerterów świetlówek TL zasilanych z +12V.
    To jest przetwornica zaporowa, samodławna. To oznacza, że jak nieodpowiednio połączysz uzwojenia np. przypadkowo połączysz początki i końce uzwojeń albo kierunki ich nawinięcia to nic ci się nie wzbudzi a tym samym jedynym ograniczeniem prądu kolektora tranzystora kluczującego będzie rezystancja uzwojenia pierwotnego czyli max. 1R ! No to jak tranzystor ma się nie grzać?!
  • #13
    NIBOT
    Level 7  
    RitterX jesteś tego pewien? Układ dział ale iskra jest z 12V1A około 3 mm, przydało by się z 2 cm. _ja_ no ten radiator może trochę za mały, ma około 5cmx4cmx1.5cm. Zobaczę po podłączeniu dwóch równolegle zasilaczy 19V 2A Ten rezystor 1k może być 1/2 W? Czy bez 5W się nie obejdzie? Co do zacisku na 220 ohm to jest pulsujące od 0-3.5 V a na 22ohm niema w ogóle napięcia. Generator działa impulsowo z 1,5 iskry na sekundę. Jest to zależne od ładowania się kondensatorów w trafopowielaczu?
  • Helpful post
    #14
    RitterX
    Level 39  
    3mm iskra to znacznie za mało w stosunku do tego co można uzyskać na trafopowielaczu. Typowo jest zasilany w telewizorze z około 120V i to przekłada się na 25kV. Częstotliwość generatora w TV to 15625Hz gdyż jest on jednocześnie układem odchylania poziomego.
    Trafopowielacz posiada jedynie transformator i prostownik wysokiego napięcia. Kondensator do generowania odpowiedniego kształtu przebiegu jest podłączany z zewnątrz. Trafopowielacz zawiera zarówno pierwotne jak i wtórne uzwojenie. Próbowałeś podłączyć się do końcówek uzwojenia pierwotnego trafopowielacza, pozostawiając nawinięte na zewnątrz uzwojenie pomocnicze sterowania tranzystorem?
    Powinieneś równolegle między masą a +12V uzwojenia pierwotnego dołączyć kondensator MKT lub styrofleksowy rzędu 220nF. To poprawi jakość źródła zasilania układu generatora i może wpłynąć na jakość iskry.
    Masz za małe nachylenie zbocza, tranzystor wyłącza się zbyt wolno co przekłada się na indukowanie niskiego napięcia na trafopowielaczu.
  • #15
    NIBOT
    Level 7  
    Może pomożecie mi jeszcze w stworzeniu jonizatora na nie mniej niż minus 10kV, posiadam ozonator z jonizatorem ale tam chyba jest mniej niż kilka kilovolt? Chciałbym się dowiedzieć, który z tych schematów będzie najprostszy do wykonania, by osiągnąć te -10kV. Tutaj z tego tematu mam taki schemat: Prosty generator wysokich napięć
    Ten schemat: Prosty generator wysokich napięć
    lub ten: Prosty generator wysokich napięć albo jakiś inny macie do polecenia?
    Mam transformator WN taki sam jak w temacie w linku u góry: Prosty generator wysokich napięć,
    zasilacze jakie mam, to 10V 1.2A transformatorowy, 6V 3A tran., impulsowy 12V 1A, 2x19V 3A.
    Czy jeśli napięcie na wtórnym to ~10kV to muszę dać diodę o dwa razy większym napięciu i kondensatory Tu jest taka uwaga? Czy mogę użyć diody do mikrofalówki, dioda HVM12 12kV Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage [Vrrm] 12kV
    Maximum RMS Voltage Vrms [8.4kV]
    Maximum DC Blocking Voltage Vdc [12kV]
    Maximum Average Forward Rectified Current at TA= 50°C 0.35A,
    czy lepiej dioda HV 10KV 20/45mA D0.24S10 AEG, w szeregu daje 4 kondensatory 3kV 2,2nF, czy lepiej 3x3kV i 1x1kV? Czy ktoś może mi wytłumaczyć, od czego zależy, czy na takim transformatorze będzie na wtórnym 5kV albo 10kV. Autor tematu Yaro126 napisał, że ma 5kV, bo kondensatory mu na tyle pozwalają.

    Dzięki za jakieś porady.
  • #16
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    NIBOT wrote:
    Może pomożecie mi jeszcze w stworzeniu jonizatora na nie mniej niż minus 10kV
    Taka uwaga - każdy trafopowielacz telewizyjny daje na wyjściu napięcie dodatnie, absolutnie szkodliwe dla jonizatora. Poza tym, prądy potrzebne do jonizacji powietrza są znikome. Jako transformator WN możesz użyć malogabarytowej cewki zapłonowej od skutera zasilanej z sieci (!!!) poprzez regulator fazowy i kondensator 1 µF /630 VAC. Dioda prostownicza podłączona do kabla WN cewki musi być wstawiona odwrotnie, a i całość zmontowana w izolacyjnej obudowie. Na Allegro są za grosze generatory WN, wystarczy im dodać diodę prostownicza WN.
  • #17
    _jta_
    Electronics specialist
    Transformator ma jakąś przekładnię. Kiedy włączasz tranzystor, uzwojenie pierwotne dostaje np. 12V, a na wtórnym pojawia się odpowiednie do tych 12V i przekładni. Ale kiedy go wyłączasz, to w uzwojeniach na ogół generują się dużo wyższe napięcia, bo indukcyjność tak działa, że nie pozwala na przerwanie przepływu prądu, i wygeneruje takie napięcie, przy którym gdzieś ten prąd popłynie - jak nie zapewnisz tego, by miał bezpieczną drogę, to może popłynąć niszcząc jakiś element układu.

    W telewizorze to mogło być napięcie np. 4kV w czasie włączenia tranzystora (albo lampy - kiedyś telewizory były lampowe), i impuls 18kV przy jego wyłączaniu - z wyprostowania tego impulsu napięcia uzyskiwało się wysokie napięcie do zasilania kineskopu. Ten impuls zostanie stłumiony, jeśli wykorzysta się go do ładowania kondensatora - można poprzez diodę, po każdym impulsie napięcie na kondensatorze będzie większe, i trzeba przerwać generowanie impulsów po osiągnięciu potrzebnego napięcia.
  • #18
    NIBOT
    Level 7  
    Tekst adresu
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Dioda prostownicza podłączona do kabla WN cewki musi być wstawiona odwrotnie, a i całość zmontowana w izolacyjnej obudowie
    Fajnie, że o tym piszesz, tylko właśnie w tym jest problem:
    1.jaką diodę powinienem kupić do generatora przedstawionego na którymś ze schematów, dioda HVM12 12kV 350mA do mikrofalówki, dioda HV 10KV 20/45mA D0.24S10 AEG, dioda AEG 972 / 12 kV-3 mA
    2.czy jeśli podam na taką diodę więcej niż 12kV to, czy ona się uszkodzi, jaki jest margines błędu w takich diodach?
    3.by zabezpieczyć diodę na 10kV jaką dać rezystancję na wyjściu do ostrza 15M ohm-20M ohm?
    4.czy jeśli średnia wilgotność powietrza w pomieszczeniu, np.50% to mogę założyć, że przeskok iskry na mm daje mi 1kV, a 10mm to 10kV, nie mam miernika wysokich napięć.
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Na Allegro są za grosze generatory WN, wystarczy im dodać diodę prostownicza WN.
    , chodzi ci o coś takiego, problem jest, że niema do niego diody. Ja mam ozonator-jonizator ale jak napisałem potrzebuje -10kV a w nich jest od 2-3kV. Nie będę jonizował powietrza.
    Krzysztof i _jta_ możecie odpowiedzieć na te pytania?
  • Helpful post
    #19
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    NIBOT wrote:
    dioda AEG 972 / 12 kV-3 mA
    np. dwie połączone szeregowo, masz spory zapas bezpieczeństwa. Ten generator z linka nadaje się jak najbardziej.
    NIBOT wrote:
    Nie będę jonizował powietrza.
    Nie rozumiem - najpierw chciałeś mieć generator jonów ujemnych (zdrowotnych), a teraz co ? :cry:
  • #20
    NIBOT
    Level 7  
    Dwie diody szeregowo, następnie 3x3kV i 1x1kV kondensatory szeregowo i następnie rezystory . Czy jeśli podłącze te rezystory to one zabezpieczą diodę w trakcie gdybym chciał zmierzyć przeskok iskry by mieć pogląd jakie ma napięcie na wyjściu? Wszystko zaleje sylikonem?
    Nie płacz Krzysztofie :D będę nim jonizował kropelki mgły wodnej, _jta_ coś o tym wie, kilka lat temu w tym temacie twórca jonizatora, teraz przedstawił inny model https://www.youtube.com/watch?v=jM61Tr8Xdt4&feature=youtu.be&t=1265.

    Ciekaw jestem, czy _jta_ dorobił się wreszcie jakiegoś generatora WN by zrobić doświadczenie, bo z tego co opisywał to nawilżacz ultradźwiękowy już ma :P . Pewnie _jta_ masz z jedną osobę wśród znajomych, która ma problemy z zatokami. To urządzenie z rozbitą mgłą wodną podobno jest jeszcze lepsze niż pierwsze, i w 30 minut wdychania tej mgły daje dobre efekty na zatoki. Miałbyś dość dobry eksperyment i pewnie podziękowania, jeśli to działa.
  • #21
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    NIBOT wrote:
    Nie płacz Krzysztofie będę nim jonizował kropelki mgły wodnej, _jta_ coś o tym wie, kilka lat temu w tym temacie twórca jonizatora, teraz przedstawił inny mode
    I co z tego ? Jonizacja cząstek aerozoli znana jest choćby z elektrostatycznych pistoletów do malowania. Uzyskanie jednoatomowego wodoru w takich warunkach ? Bez jaj, Szanowny. :D
  • #22
    NIBOT
    Level 7  
    Widzę, że masz wiedzę na temat jonizacji areozoli. Czy widząc to urządzenie na filmie, ten prototyp, jesteś w stanie powiedzieć gdzie znajduje się w nim anoda? Czy elektroda ostrzowa ze z stali nierdzewnej zacznie korodować w mgle wodnej?
    Co do tego wodoru jednoatomowego, to mnie mało obchodzi jakaś tam wymyślona teoria, jeśli zbuduje to urządzenie i będzie miało to po kilkunastu inhalacjach korzystne działanie na zatoki, to co mnie tam jakaś teoria obchodzi o wodorze jednoatomowym? Poza tym urządzenie jest tanie w budowie, przynajmniej sprawdzę czy będzie działać jak na filmie.
  • #23
    NIBOT
    Level 7  
    Zmontowałem ten Prosty generator wysokich napięć układ i coś nie działa ;/ Zrobiłem wszystko prawie identycznie poza mosfetem, dałem BUZ103S. Czy na tym schemacie wszystko jest poprawne?
    [/img]
  • #25
    NIBOT
    Level 7  
    Transformator identyczny jak w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2991076#2991076, bo stąd pochodzi schemat
    Tą diodę mam wstawić tak? Zwykła 1n4007 wystarczy? A ile powinienem dać zwoi 20? Prosty generator wysokich napięć
    Po podaniu bezpośrednio napięcia na bramkę, transformator zaczyna dość głośno brzęczeć, nie piszczy jak z jak z tranzystorem ale napięcie na wtórnym jest małe z ~1kv?
    Nie wiem może wymienię rezystory, bo tych bc547 mam w paczce 50, są nowe.
  • Helpful post
    #26
    _jta_
    Electronics specialist
    1N4007 raczej jest za wolna, użyj UF4007. Poza tym wyłączanie MOSFET-a może trochę potrwać - jaki on ma ładunek bramki? Niestety w nocie katalogowej na Elenota.pl brak parametru "Total Gate Charge" dla BUZ10 i nie ma BUZ103S (jest dla BUZ102S - typowa 45nC, maksymalna 70nC, przy napięciu drenu 40V); dla BUZ10 podają parametry szybkości przełączania dla opornika R6=4R7, nie R6=470R; dla BUZ102S dla R6=6R8. Zbyt duży R6 spowalnia przełączanie i zwiększa straty w tranzystorze. Podczas rozładowania bramki przez R6 może popłynąć około 11mA, co oznacza, że wyłączanie typowego egzemplarza potrwa ze 4us (według danych dla BUZ102S) - przez tyle czasu podczas każdego okresu przez MOSFET-a płynie prawie maksymalny prąd, i jest na nim prawie maksymalne napięcie.

    Pytanie, czy ta dioda ma być tak podłączona? Kiedy tranzystor się wyłącza, cewka wymusza przepływ prądu i ten prąd płynie przez tę diodę, zamiast powodować przebicie tranzystora, ale przez to napięcie na cewce jest poniżej 1V, co nie sprzyja uzyskiwaniu dużego napięcia na wyjściu - większe napięcie będzie w czasie włączenia, niż w czasie wyłączenia MOSFET-a, zwykle robi się odwrotnie - BUZ102S wytrzymuje 55V, więc można mieć na uzwojeniu pierwotnym transformatora 12V w stanie włączenia MOSFET-a i np. 36V w stanie wyłączenia, i prostować to wyższe napięcie (odpowiednio zwiększone po stronie wtórnej). Ale uzyskanie tych 36V wymaga trochę zachodu...

    Aha: rozważ użycie powielacza napięcia - uzyskanie dużych impulsów napięcia wymaga starannego doboru parametrów i lepszej dbałości o porządek przy projektowaniu.

    Ile zwojów? To zależy od wielu spraw, np. wymiarów i materiału rdzenia... Jeśli nawiniesz 20 zwojów uzwojenia pierwotnego, a wtórne ma 3000, to przy odrobinie szczęścia w tym układzie uzyskasz impulsy 1800V w jedną stronę i ze 120V w drugą. O 5kV nie ma co marzyć - chyba, że albo przekładnia będzie inna, albo układ.
  • #27
    NIBOT
    Level 7  
    Total gate charge dla buz103S to typowa: 25nC; max:40nC Link. Czyli jak dam tam rezystor 4,7 ohm to nic się nie stanie? Yaro126 autor tego schematu opisał,
    Quote:
    a jak zwiększę prąd na pierwotnym, to myślę że nawet do 10 KV uda się bez żadnego powielacza wyciągnąć
    . Ale w tym temacie doszło to omawiania jonizacji przy 30kV+, a takie coś mnie nie interesuje.

    Dam inne rezystory może to ich wina, sprawdzę z tym 470 i 4.7ohm. Ten układ gdy jest podłączony pobiera 54 mA.
  • Helpful post
    #28
    _jta_
    Electronics specialist
    Trochę mnie dziwi, że w tym układzie oporniki przy bazach tranzystorów są mniejsze, niż przy kolektorach (o ile dobrze odczytałem): R1=1k8 przy kolektorze, R3=0k9 przy bazie T1; R2=R4=0k3 przy bazie i kolektorze T2. Zwykle robi się tak, że oporniki przy bazach są wielokrotnie większe, niż przy kolektorach.

    Napięcie jest ograniczone przekładnią i napięciem po stronie pierwotnej (a ta dioda będzie je w jedną stronę obcinać - można, ale kosztem komplikacji układu, zrobić tak, żeby obcinała nie do napięcia przewodzenia, a do około 36V, i wykorzystać to do uzyskania wyższego napięcia) - do tego, napięcia na ogół są asymetryczne, więc istotny jest kierunek nawinięcia uzwojeń. Przy jakim znaku napięcia na uzwojeniu pierwotnym dioda przy wtórnym dostaje napięcie w kierunku przewodzenia?
  • #29
    NIBOT
    Level 7  
    Fajnie, że zwróciłeś na to uwagę. W piątek miałem problem z mosfetem, myślałem że został uszkodzony. Zacząłem się bawić z mosfetem SMD.
    Działa, wszystko ładnie dostrojone, czyli transformator nie daje słyszalnego dźwięku. Zasilam to 16V i mam 1.22A poboru prądu (generator pobiera 45mA) (nie wiem, czy multimetr mierzy poprawnie prąd). Iskra przeskakuje przy około 7mm. Mam 20 zwoi na pierwotnym.
    Spróbuje zmienić uzwojenie by wyciągnąć te 10kV.