Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pięć najpopularniejszych zastosowań dla autonomicznych robotów

ghost666 05 Oct 2019 18:23 1554 3
Optex
 • Pięć najpopularniejszych zastosowań dla autonomicznych robotów
  Roboty nie przejmują jeszcze władzy nad światem, ale pojazdy autonomiczne, samochody sterowane radiowo i roboty stały się już powszechnym widokiem w wielu miejscach pracy. Od wojska i przemysłu po energetykę i służby ratownicze, roboty stają się częścią regularnej załogi i to nie bez powodu. W artykule na portalu EE Times przedstawiono pięć najciekawszych robotów, jakie obecnie wykorzystuje się na świecie. Poniżej pokrótce je scharakteryzujemy, a jeśli interesują Was detale - zajrzyjcie na stronę linkowaną poniżej.

  Pięć najpopularniejszych zastosowań dla autonomicznych robotów
  Robot K5 firmy Knightscope jest autonomicznym robotem, którego niebawem będzie można spotkać wszędzie. Wysoki na 1,5 m robot, który wygląda jak R2-D2, został już wdrożony w wielu miejscach. Departament policji Huntington Park w Kalifornii rozmieścił robota K5, aby upewnić się, że społeczeństwo czuje się bezpiecznie, bez względu na porę dnia. K5 jest używany do zapewniania bezpieczeństwa w wielu aplikacjach, w tym w centrach handlowych, szpitalach, kasynach, bankach, parkingach, miejscach publicznych, kompleksach apartamentów i ogólnych miejscach pracy.

  Roboty K5 mogą badać każdy obszar, w którym są zaprogramowane do patrolowania. Robot porusza się z prędkością 4,5 km/h i wykorzystuje czujniki LIDAR w celu wyszukiwania podejrzanej aktywności. Robot jest wyposażony w kamery 360° do monitorowania otoczenia. Można go również skonfigurować tak, aby reagował na szereg bodźców wizualnych lub dźwiękowych, takich jak nagły ruch, błyski światła czy inne dźwięki. Wszystkie nagrania wideo wykonane przez urządzenie są opatrzone współrzędnymi GPS. Roboty działają również jako jednokierunkowy głośnik. Jeśli coś jest nie tak, przestraszony pieszy może nacisnąć przycisk robota, aby porozmawiać z żywym operatorem.

  Pięć najpopularniejszych zastosowań dla autonomicznych robotów
  Spot to robot, który ma być jak przyjazny robot-pies z sąsiedztwa, jak twierdzi jego producent. Robot ten ostatnio zyskał wiele uwagi. Wygląda może trochę jak przerażający obcy pies, ale według producenta - firmy Boston Dynamics - może pomóc w monitorowaniu miejsca pracy.

  Nie jest jasne, w jaki sposób robot taki jak Spot byłby pomocny do badania obszarów przemysłowych, ponieważ jest tylko częściowo autonomiczny (potrzebuje mapy okolicy), ale z pewnością jest ulubieńcem tłumu widzów na YouTube:

  Pięć najpopularniejszych zastosowań dla autonomicznych robotów
  GuardBot, choć jeszcze nie wdrożony komercyjnie, to kolejny robot monitorujący, który może wkrótce przybyć do jednostek wojskowych. Robot wygląda jak zwykła piłka, ale jest wyposażony w dwie kamery monitorujące, mikrofony, system GPS i baterię, która utrzymuje zasila piłkę przez 25 godzin. Roboty te są dostępne w różnych rozmiarach: od 12,5 cm do ponad 2 metrów. Prawdziwym osiągnięciem robota jest to, że może zostać wykorzystany w dowolnym miejscu. Może pokonywać każdy teren, od wydm i śniegu po nierówny żwir i błoto. Piłka ta pływa nawet z prędkością ok. 4,5 km/h.

  Robot jest obecnie testowany przez wojsko pod kątem wykorzystania w przyszłości.

  Pięć najpopularniejszych zastosowań dla autonomicznych robotów
  Najnowszy dron sił powietrznych USA - XQ-58A - może zarówno obserwować niebo, jak i kontratakować.

  Drony przodują w dziedzinie autonomicznych urządzeń do nadzoru w zastosowaniach przemysłowych. Mimo to, nic nie może się równać z najnowszym dronem amerykańskich sił powietrznych: Walkirią XQ-58A. Jest to poddźwiękowy, bezzałogowy pojazd bojowy o dalekim zasięgu, który może zarówno obserwować niebo, jak i atakować wroga.

  Dron zakończył swój pierwszy lot w marcu 2019 roku i oferuje szeroki arsenał funkcji, o których wcześniej wojskowi tylko marzyli.

  Pięć najpopularniejszych zastosowań dla autonomicznych robotów
  Roboty wędrujące są popularne w sektorze przemysłowym. Istnieje wiele firm, które produkują wysokiej jakości maszyny tego typu. Jedną z najciekawszych jest seria S5 firmy SMP Robotics. Te autonomiczne miniaturowe samochody, podobnie jak K5, zostały zbudowane do nadzoru.

  SMP reklamuje się, że robot z serii S5.2 może być wykorzystywany do nadzorowania i patrolowania ogrodzeń czy kopalni, nadzoru przybrzeżnego na wodach otwartych, etc. System może działać zarówno w dzień, jak i w nocy.

  Robot ma autonomiczny system ruchu i unikania przeszkód, 360-stopniowe wideo, system rozpoznawania twarzy i ludzi, kamery do śledzenia ruchu i automatyczne ładowanie.

  Podsumowanie

  Technologia robotyczna wciąż się rozwija. Chociaż dziś dostępnych jest wiele robotów do zastosowania komercyjnego, możemy łatwo wyobrazić sobie, jak będą wyglądać autonomiczne roboty jutra i jak pomogą nam uczynić przestrzenie publiczne i miejsca pracy jeszcze bezpieczniejszymi i przyjaźniejszym w przyszłości.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335051&page_number=1

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11384 posts with rating 9628, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  zdziwiony
  Level 24  
  Super! Cieszmy się. Władza będzie wiedziała wszystko o obywatelach, oczywiście dla ich dobra. Niepokorni zostaną ukarani, a pokorni nie dostaną nic, bo i po co?
 • Optex
 • #3
  Eugen Krajczok
  Level 14  
  Pan zdziwiony chyba nieświadomie się "cieszy" bo nasza władza też o tym marzy i już może wiedzieć o nas wszystkich
  dzięki.......... Kto zgadnie????

  E.K.
 • #4
  EksiXx
  Level 2  
  Jestem ciekaw, kiedy wejdą do powszechnego użycia.
  Ciekawe czy nasz rząd lub unia myśli już o zastosowaniu w pełni robotów do kontrolowania większych miejsc skupień ludności.