Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel sieciowy tylko 4 kolory

05 Paź 2019 20:52 192 7
  • Poziom 3  
    Witajcie,
    Jakiś czas temu kupiłem w Castoramie kabel sieciowy kategorii 6. Teraz przy próbie jego zarobienia okazało sie, że mam 4 biale żyłki. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam i prawdę powiedziawszy nie mam pojęcia jak je rozróżnić podczas zarabiania.
    Będę wdzięczny za pomoc. Kabel sieciowy tylko 4 kolory

• Poziom 39  
    Hipotetycznie kable powinny być parowane. Skręcony:
    biały + niebieski = biało niebieski oraz niebieski
    biały + pomarańczowy = biało pomarańczowy oraz pomarańczowy itd.
  • Poziom 35  
    szarusek1 napisał:
    ...
    Jakiś czas temu kupiłem w Castoramie kabel sieciowy kategorii 6. ...

Nie wygląda mi to na kategorię 6.

szarusek1 napisał:
    ...pomoc.

Każda z par powinna być skręcona wokół siebie. Jeśli nie ma barw to będzie to najprostsza metoda. W przeciwnym wypadku trzeba by "przedzwonić" kabelek czyli poszukać na końcu odpowiedniej żyły z początku kabelka.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Masz tam przecież krzyżak więc pary są rozpoznawalne w czym problem? Pomijam oczywiście jakoś wykonania tego przewodu.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Koledzy dobrze Co piszą.
    Natomiast sam przewód chyba leżał obok takiego kategorii 6. Powłoka z jakiejś badziewnej mieszanki, co widać po spękaniach przy cięciu. Żyła takiej średnicy, że pewnie z zacisku LSA będzie wypadać (widać prześwietlenie na brązowej parze). Do tego, jak to w Castoramie pewnie stalowa, miedziowana z zewnątrz. Sam przewód to tylko gruba izolacja żył, krzyżak i powłoka, żeby z zewnątrz wyglądał na solidny
    O ile jeszcze nie położyłeś w ścianie, to lepiej to wyrzuć na złom i kup porządny przewód na hurtownii, bo z tym możesz mieć za parę lat problemy, jak złącza skorodują a powłoka i izolacja zacznie się rozpadać (choćby pod wpływem tlenu, wilgoci lub promieni UV).

PS.
    Kiedyś patrzę i widzę w Castoramie przewody YDY w cenie znacznie atrakcyjniejsze niż kupowałem już po rabacie na hurtowni. Myślę sobie super okazja, kupię chociaż kilometr. Jednak patrzę, a tam w krążku tylko 90m zamiast standardowych 100. Patrzę dalej, a na etykiecie, wyblakłym drukiem, czcionką mikro informacja: "żyła 60%Cu-40%Fe". Czyli przewód 2,5mm2 o parametrach elektrycznych jak typowy przewód 1,5mm2. Boję się myśleć, co może się stać w instalacji, gdzie ktoś położył te przewody wg. tabel obciążalności dla typowych przewodów miedzianych. Oczywiście, jak komuś się dom spali, to Castorama przed sądem będzie bez winy (elektryk takich przewodów nie użyje, a kto sam robił instalację, nie będzie miał świstka od elektryka, więc mu wmówią, że źle wykonał prace).
  • Poziom 15  
    Potwierdzam obawy kolegów.
    Temat trochę z innej beczki.
    Stalowe żyły pomiedziowane potrafią skorodować bardzo szybko.
    Przekonałem się o tym przy montażu wideodomofonu. Skrętka kat 5e położona przez tzw. fachowca pod tynkiem gipsowym. Puszka podtynkowa zatynkowana gipsem do pełna.
    Po odnalezieniu puszki i odgrzebaniu skrętki ukazał się widok popękanej izolacji przewodu, skorodowane żyły, które łamały się w palcach.
    Od położenia owej skrętki, otynkowaniu i pomalowaniu ścian minęły dwa lata. Dodam jeszcze, że skrętka położona pod tynkiem, brak możliwości wymiany bez tzw. demolki.
    Tak ku przestrodze.
  • Poziom 35  
    Kolega @wodzu_1 dobrze prawi.
    Wbrew pozorom kabel to jeden z ważniejszych elementów instalacji. Dlaczego? Bo osprzęt i urządzenia zawsze możesz wymienić a z wymianą kabla jest trudniej. Co zrobisz jak za 3-4 lata spowszechnieje 10Gbps a Ty z powodu kabli nie będziesz mógł użyć tej prędkości?

Nie oszczędzaj na kablu.
  • Poziom 20  
    A ja kiedyś dostałem partię telefoniki cat 5e która też była w połowie biała :P
    Kolory są nieważne bo i tak są zaplatane parami, ważne żeby było 100% Cu.