Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie układu - moduł szyb elektrycznych

smolam 06 Paź 2019 16:59 75 0
    smolam
    Poziom 13  
    Witam wszystkich.
    Z góry uprzedzam że nie jestem elektronikiem tylko zwykłym samoukiem.
    "Dłubie" sobie nieco w moim aucie (Citroen C1) i zapragnąłem dołożyć sobie szyby elektryczne. Żeby nie było za prosto, samochód nie posiada dwóch przełączników po stronie kierowcy stąd pomysł by, od razu, rozwiązać ten problem. Ponieważ nie lubię dokładania nieoryginalnych części i montowania ich w przypadkowych miejscach, zdecydowałem, że zastosuje oryginalne przełączniki oraz silniki od szyb. Funkcje otwierania szyby pasażera będę realizował poprzez dodatkowy przełącznik (mały, ukryty gdzieś albo jakoś go wkomponuje obok przełącznika kierowcy). Dodatkowo moduł centralnego zamka ma funkcje domykania szyb, więc naturalnie i to trzeba wykorzystać :)

I tak dotarłem do miejsca gdzie wpadłem na pomysł stworzenia własnego sterownika.
    Oryginalnie, układ szyb wygląda tak:
    Prośba o sprawdzenie układu - moduł szyb elektrycznychPrzechwyty..nie.PNG Download (26.67 kB)

Wymyśliłem taki oto układ oparty w zasadzie w całości na przekaźnikach:
    Prośba o sprawdzenie układu - moduł szyb elektrycznychschemat_v...2.PNG Download (81.83 kB)
    Prośba o sprawdzenie układu - moduł szyb elektrycznychPCB_szyby_...171246.png Download (69.72 kB)

Plusy takiego rozwiązania to funkcja master dla przycisku po stronie kierowcy (gdy jest ustawiony na sterowanie szybą pasażera) no i domyk działa niezależnie od stacyjki.
    Ma prawo to w ogóle działać? Czy pójdzie z dymem przy pierwszym odpaleniu?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki