Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sansui A40 - lewy wskażnik wysterowania nie reaguje

06 Paź 2019 21:08 246 21
  • Poziom 3  
    Witam,

wszystko działa poprawnie, dwa kanały grają, natomiast wskaźnik lewy nie rusza się, czy ktoś może podpowiedzieć, jak można go sprawdzić?
    No chyba, że muszą być podłączone 4 głośniki żeby lewy wskaźnik działał?
  • Poziom 31  
    Kris83rts napisał:
    Witam,

wszystko działa poprawnie, dwa kanały grają, natomiast wskaźnik lewy nie rusza się, czy ktoś może podpowiedzieć, jak można go sprawdzić?
    No chyba, że muszą być podłączone 4 głośniki żeby lewy wskaźnik działał?

Sa dwa moduly wyswietlacza wychylowego F 3128 i F3129.Moduly podpiete sa bezposrednio pod wyjscie wzmacniacza.Zamienic punkty 25 i 26 miejscami . Lub miernikiem sprawdzic impedancje cewki na najwyzszym zakresie omomierza.Nigdy na tescie dla diod . Zbyt wysoki prad moze uszkodzic uströj wskaznika.
    Załączniki:
  • Poziom 31  
    Kris83rts napisał:
    Czyli ma zrobilć pomiar na punktach 25 i 26? Rozumie że na wyłączonym wzmacniaczu? I wtedy czarną sonde do masy a czerwoną do 25?

Dodano po 7 [minuty]:

To tak wygląda

Wiec robisz wszystko na wylaczonym absolutnie wzmacniaczu. Na wskazniku w punktach 26 i 25 jest wyjscie z koncowki wzmacniacza . Dwa srodkowe gorne punkty lutownicze to wskaznik wychylowy. Lewy to plus(czerwona koncowka miernika) ustroju, a prawy to minus. Zaczynamy pomiar od najwyzszego zakresu multimetru MOhm i zwracasz uwage na ewentualny ruch wskazowki . Prawidlowo powinien sie wychylic jak w czasie pracy wzmacniacza. Jesli nic sie nie dzieje schodzisz o jeden zakres miernika nizej i ponawiasz pomiar. Punkty 25 i 26 zostawiasz w spokoju na razie. Oczywiscie pomiar nie dluzszy niz 5s. Na stronie 3 serwisowki jest plytka wskaznika.F-3129.Mam nadzieje ze jestes cokolwiek obeznany w tym temacie.
  • Poziom 3  
    A więc zrobiłem pomiar na ustawieniu auto
    Pomiar: 0,587 k ohma na tym co nie dziala i wsazówka odchyla sie mniej wiecej do 1/3
    : 0,580 k ohma na sprawnym, wskazowka odchyla sie tak samo jak na poprzednim
  • Poziom 39  
    Sprawdź lub podmień kondensator 4,7uF a następnie rezystor podłączony jedna noga do punktu 25 (26) 620 Om.Zresztą na tej płytce jest kilka elementów - sprawdź je wszystkie. Diody sprawdzaj mając miernik ustawiony na test diod. Pomiary rób oczywiście na wyłączonym wzmacniaczu.
  • Poziom 3  
    A czy mógłbym dostać instrukcje jak dokładnie mam to zrobić, nie msm zbyt dużego doświadczenia

Dodano po 9 [minuty]:

Czyli na początek musze zrobić pomiar RO1 i CO2 i tu czy moglbym prosić instrukcje jak mam dokładnie miernik przyłozyc i dokłanie do jakich punktów i na hskim ustawieniu
  • Poziom 3  
    Zrobilem pomiary prosze sprawdzcie czy sa jakieś niezgodności, wszystkie pomiary zrobione na wyłączonym wzmacniaczu, kondensatory i rezystory na ustawieniu impedencji a diody na diody. W miejscu CO2 po drugiej stronie płytki nie ma nic przylutowne a z tej ze zdjecia sa tylko luty ( w jednym na CO2 jest dziurka na lucie )
  • Poziom 3  
    jeszcze raz pomiar na co1

sprawny wyświetlacz

sonda czerwona na górnym lucie 9,87kom i odwrotnie 7.74

niesprwany wyświetlacz

sonda czerwona na górnym lucie cyfeki przeskakują i pokazuje sie O.L, i odwrotnie 7.78kom
  • Poziom 39  
    Adam-T napisał:
    podmień kondensator 4,7uF

Czyli C01.
  • Poziom 3  
    podmieniłem in po włączeniu działay obydwa i tak trzykrotnie właczałem i wyłączełem wzmaczniacz i za każdym razem wskazówki się wychylały. Na drugi dzień podłączyłem gramofon i chciałem przetestowac myśląc że wszystko jest ok , a tu niestety klapa znów lewy wskźnik nie reaguje

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

zanim zamienłem miejscami kondensatory po wylutowaniu zrobiłem pomiary , rezystancja nieskończona na obu , pojemność z tego na którym wskźnik nie działal była ,4,88uF a na sprawnym 5,26uF. teraz po zamianie ten co ma większą pojemność jest wlutowany w płytke na tym wskaźniku co nie dziła

Dodano po 11 [godziny] 59 [minuty]:

co2 po odlutowaniu edne nogi 52,3 nf

Dodano po 36 [minuty]:

po zamiaie kabli 25 z 26 dale nie działa lewy wskaźnik
  • Poziom 3  
    Dzisiaj odlutowałem po jednej nóżce rezystorów

RO1 0,816kΩ ( czy ten wynik jest poprawny? na schemacie nie ma literki k przy tym rezystorze
    RO2 0,999kΩ
    RO4 39Ω
    RO5 2,197kΩ
    prosze o pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wyniki pomiarów wskazują na to, że rezystory są sprawne, zmierzone rezystancje są zgodne z podanymi na schemacie.
    Sprawdź lutowanie wyprowadzeń ustroju wskaźnika do płytki.
  • Poziom 31  
    [quote="Kris83rts"]Dzisiaj odlutowałem po jednej nóżce rezystorów

RO1 0,816kΩ ( czy ten wynik jest poprawny? na schemacie nie ma literki k przy tym rezystorze
    RO2 0,999kΩ
    RO4 39Ω
    RO5 2,197kΩ
    prosze o pomoc[/quote
    C 02 -4,7uF/50 bipolarny!
    C 23 - 0,047uf ceramiczny
    R 01 - 670 Ohm
    R 02 - 1kOhm/1000 Ohm proste?
    R 04 - 39 Ohm
    R 05 - 2,2 kOhm
    W razie uszkodzenia ktorejs z diod mozna zastapic diodami 1N4148, gdzie dioda D 01/02 to 1N60 (germanowa) mozna zastapic dioda Schottky'ego typu BAT46, BAT43 lub BAT85.Oczywiscie dla zachowania rownomiernosci wychylu wskaznika wymieniamy elementy w obydwoch kanalach L+R

Dla R 01 np. 620 Ohm
    Kolory powinny byc niebieski-fioletowy-brazowy---tolerancja
    670 Ohm to zamiast fioletowego jest czerwony.Nie bede pisal kalkulatora kodu kreskowego bo to znajdziesz w necie.
    Oczywiscie trudnosc odczytania poprawnej watosci cyfrowej ze schematu ale w koncu po co sa kolory na rezystorach.
    Moje podejrzenie to uszkodzenie cewki ustroju wskaznika .Cos ala charczacy,trzeszczacy glosnik gdzie przy pomiarach jest wszystko ok .
    A tak. R01 to 620 omów na schemacie. Mój błąd.
  • Poziom 3  
    Czyli wygląda na to że RO1 jest uszkodzony rsk? bo pomiar to 0,816 kOhm a ma mieć 620 Ohm
    Jeśli w drugim kanale jest zbliżona wartość rezystancji R01, to nie jest.
  • Poziom 3  
    zadam64 napisał:
    Moje podejrzenie to uszkodzenie cewki ustroju wskaznika .Cos ala charczacy,trzeszczacy glosnik gdzie przy pomiarach jest wszystko ok .

na tą chwile to jest najbardziej prawdopodobne, a czy jest możliwość jakoś to sprawdzić? lub ewetualnie naprawić?

Dodano po 51 [sekundy]:

pomiar diod

DO1 0.300v
    DO2 0.269v
    DO3 0.598v

we wszystkich w drugą strone nie ma przejcia

Czy w tym przypadku wszystko wygląda na sprawne?

Sprawdze jeszcze RO1 na tej drugiej płytce i porównam bo na tej uszkodzonej pomiary jest inny niż na schemacie

pomiar jest na RO1 0,816kΩ a na schemacie 620Ω

Czy jest jakiś sposób rzeby sprawdzić cewke (wskaźnik) na tą chwile sprawdziłem tylko rezystancje, mam ją teraz wylutowaną
  • Poziom 31  
    Kris83rts napisał:
    zadam64 napisał:

na tą chwile to jest najbardziej prawdopodobne, a czy jest możliwość jakoś to sprawdzić? lub ewetualnie naprawić?

Dodano po 51 [sekundy]:

pomiar diod

DO1 0.300v
    DO2 0.269v
    DO3 0.598v

we wszystkich w drugą strone nie ma przejcia

Czy w tym przypadku wszystko wygląda na sprawne?

Sprawdze jeszcze RO1 na tej drugiej płytce i porównam bo na tej uszkodzonej pomiary jest inny niż na schemacie

pomiar jest na RO1 0,816kΩ a na schemacie 620Ω

Czy jest jakiś sposób rzeby sprawdzić cewke (wskaźnik) na tą chwile sprawdziłem tylko rezystancje, mam ją teraz wylutowaną

Diody 01 i 02 maja mniejsze wartosci bo to jednak sa germanowe i wszystkie trzy sa sprawne .Tak jak juz ktos wspominal przelutuj plytke wskaznika kazdy punkt i sprawdz jakosc sciezek ,miejsce podlaczenia wskaznika do wyjscia wzmacniacza ,jakosc przewodu czy czasami wewnatrz miedz nie pokryla sie tlenkiem w co watpie.Sprawdzic wszystko nawet jakosc isostatow/ kontaktow w nich zalaczajacych kolumny .
  • Poziom 3  
    udało mi się kupić dwa wskaźniki na ebay za 20$ , wymieniłem i wszystko działa