Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5102TE. - Uruchomienie, przestrojenie, strojenie i inne przygody.

dybas 06 Oct 2019 23:48 531 0
  • Dzień dobry (albo wieczór). Napisałem ten tekst po odbyciu przyjemnej walki ze sprzętem, którego zarzekałem się nie mieć. Ale skoro trafiła się okazja na dziewiczy egzemplarz z nieskazitelnie czarnym panelem przednim. Wedle sprzedawcy przeleżał ładnych parę lat nie widząc światła. Wygląd zdawał się potwierdzać jego słowa. No i był kompletny...
    Zaczynam. Numer seryjny: 8277415. Oho, najciemniejszy okres stanu wojennego. Nic to. Zaglądam: czysto, znajomy zapach stęchłej elektroniki. Demontuję zasilacz i tu pierwsza niespodzianka: fabrycznie niedokręcony tranzystor T1201. Ale przeżył. Pomiary kondensatorów. Niedobrze, wszystkie mają zawyżoną pojemność np. zamiast 220 µF jest 300. Tu dygresja: już wiele lat temu niebieskie Elwy miały złą sławę, więc poleciały wszystkie z PZS. Odpalam i regulując napięcia trafiam na problem. Napięcie +40 V jest "nerwowe"-regulacja R1209 działa bardzo ostro. Co gorsza, napięcie po nagrzaniu odbiornika rośnie o 1,3 V. To okaże się później przyczyną płynięcia stacji po przestrojeniu, więc wyprzedzając akcję dodam, że przy okazji stwierdziłem lekkie grzanie się tego potencjometru. Po wymianie na nowy, różnica napięć spadła do 0,25 V. Jeszcze jedno w zasilaczu: zauważyłem zmianę barwy laminatu pod rezystorem R1212 (18 Ω). Prąd prawidłowy, rezystor za ciepły. Może ten egzemplarz tak ma? Zmieniłem go na 12 Ω/2 W, wlutowałem na dystans, nadal się grzeje, ale już nieznacznie.
    Przestrojenie. Na początku standard, ale: wymieniłem C182. C181, C184 i C185 zastąpiłem Wimami 47 nF. C102, C113, C117, C118, C124 zmieniłem na 4,7 pF. L107 skrócona o 1 zwój. Rdzenie cewek zmienione na U11. I kolejna obserwacja: strojenie heterodyny "nerwowe" przy kręceniu trymerem. Mój patent to wymiana C119 na ceramiczny o zakresie 2÷5 pF. Zupełnie inny komfort i jak przypuszczam polepszenie stabilności.
    Jedziemy dalej: wymieniłem kondensatory elektrolityczne na wszystkich modułach z wyjątkiem PTAM i PPK. W torze sygnałowym wstawiłem unipolarne. Sorry ortodoksi, ale kondensatory 4,7 µF na module PSD miały już po 8 µF!
    We wzmacniaczu mocy, czyli na modułach PWM odbudowałem źródło prądowe z diodą Zenera D1001, bo cięcie po chamsku rezystorem jest barbarzyństwem w imię socjalistycznej oszczędności.
    No i radio już gra, z tym że jeden kanał rzęzi. Banał: uszkodzony tranzystor T304 na module PSD. Wymieniony na oryginalny.
    Instrukcja serwisowa w łapę i reguluję po kolei:
    - prąd spoczynkowy skacze. Wymieniam potencjometry R1009 i mam spokój.
    - preomat - jak wyżej. Wymieniam komplet 8 sztuk na WT-2662-100 kΩ-A. Jestem zdania, że liniowe stroją lepiej, na logarytmicznych u góry skali jest za szybko. Ustawiam zakres napięcia strojenia na 3÷26 V (celowo z zapasem).
    - korekcja wskaźników - standard. Skala UKF wymieniona na górny zakres.
    - dekoder podstroiłem według opisu z forum "na ucho i przesłuch". Jest OK.
    Detektor FM i moduł PPCz nie wymagały strojenia.
    Rezultat końcowy satysfakcjonujący. Gra, nie odpływają stacje, diody w 4 kolorach (ta od STEREO jest teraz niebieska, a druga sygnałowa - żółta) cieszą oko. Brakuje RDS-u i pilota - zestarzałem się :D . Powodzenia w naprawach!
    About Author
    dybas
    Level 37  
    Has specialization in: technologia krzemu
    dybas wrote 3119 posts with rating 277, helped 417 times. Live in city Brwinów. Been with us since 2006 year.