Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączanie ledów wraz z włączeniem TV

07 Paź 2019 00:19 255 22
  • Poziom 3  
    Witam,
    Kupiłem szafkę pod TV z oświetleniem LED, taśma jest zasilana przez zasilacz z włącznikiem taki jak na zdjęciu. Mam pytanie czy jest możliwość przerobienia tego zestawu tak, aby ledy włączały się wraz z włączeniem TV? Np. czy da się przerobić zasilanie na USB, a nie na ten zasilacz albo zostawić zasilacz, a zastosować jakiś przekaźnik jeżeli taki w ogóle istnieje :D Jestem w tym temacie zielony, będę wdzięczny za pomoc :)

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    Możesz z portu USB telewizora zasilić przekaźnik, który załączy zasilanie do ledów.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 3  
    @jakubek56 mógłbyś mi to opisać szczegółowo? Jak mówiłem jest w tym totalnie zielony, jak wygląda taki przekaźnik? Mógłbyś dać link do jakiegoś, który by się tutaj nadał? Przekaźnik wepnę do portu USB w TV a jak sie go łączy z ledami i zasilaczem?
  • Poziom 40  
    https://sklep.avt.pl/modul-przekaznika-1-kanal-5v-10a-250v-kontrola-led.html

+ przewód USB > do modułu

Wtyczka USB --- przewód USB > wykorzystujesz dwa przewody, plus (5V) i minus
    (plus)USB ---> pin VCC + pin IN

Ma być
    (plus)USB ---> pin VCC
    (minus)USB ---> pin GND, dodatkowo zwarty z pin IN

Złącza niebieskie ARK(3), podłączasz zamiast tego przełącznika nożnego. na płytce powinny być opisane jako COM, NC, NO - podłączasz pod COM i NO.

Po zlutowaniu trzeba z 2-3 razy sprawdzić poprawność montażu, zaizolowanie przewodów - podłączasz pod USB telewizora, można sobie uszkodzić port USB w telewizorze

Dodano po 9 [minuty]:

Edycja1:
    Zaczekaj, bo ten moduł jest dziwnie opisany "Załączenie modułu odbywa się po przez podanie stanu niskiego LOW, a więc masy na wejścia sygnałowe In1.

Edycja2:
    Moduły są załączane stanem niskim
  • Poziom 3  
    @HD-VIDEO mam takie pytania :)

1. Dajmy, że kupie jakiś kabel USB np 2-metrowy, ma to być jakiś specjalny typ kabla? Czy obojętnie, np taki jak do telefonu? I rozumiem odcinam tą drugą końcówkę i będę miał 4 przewody bo tyle ma chyba kabel USB z tego co wiem (-) daje do GND, a jqk (+) dać do dwóch rzeczy to jest VCC i i IN oraz jak łączy się te bolce z kablem? Lutuje się?

2.Mam już połączony kabel z tym przekaźnikiem i co dalej? Jak teraz połączyć LED z tym przekaźnikiem?

3. Skąd wiedzieć który z 4 kabli w przewodzie USB to (+), a który (-)?

4. Jak sprawdzić poprawność montażu? Nie chce sb uszkodzić TV :D
  • Poziom 40  
    Przewód USB może być dowolny ale nie może być jakieś skrajnej słabej jakości. Można lutować, są też złącza

LED podłącza się (zamiast przełącznika nożnego) pod złącze ARK COM i NO, na płytce są oznaczenia

Przewód plus, minus trzeba znaleźć - omomierzem; po kolorach bym nie rozróżniał
    https://pl.wikipedia.org/wiki/USB

Trzeba sprawdzić - lepiej nie podłączaj od razu TV, podłącz do PowerBanku
  • Poziom 3  
    Zrobiłem tak na szybko rys w paint xD czy dobrze zrozumiałem :D

Tylko tak, ten j eden przewód (-) jak podłączyć(zewrzeć) z dwoma pinami? Bo widzę faktycznie są takie fajne końcówki, ale jest taka, żeby z jednej strony wchodził jeden kabel i rozchodziło się na dwa piny?

Jak usunę ten nożny wyłącznik to zostaje mi dwie końcówki kabla, tam są pewnie dwa przewody, czyli w sumie z dwóch końcówek mam 4 kabelki i mam dać do tych wejść NO COM po jednym kabelku z tych dwóch końcówek, żeby to było połączone?
  • Poziom 27  
    Witam
    Schemat poprawny, ale wcześniej sprawdź czy napięcie na USB zanika po przejściu TV w stan czuwania - w moim PHILIPS'ie napięcie jest cały czas; no chyba że całkiem wyłączę.
    staszek026 napisał:
    Jak usunę ten nożny wyłącznik to zostaje mi dwie końcówki kabla, tam są pewnie dwa przewody, czyli w sumie z dwóch końcówek mam 4 kabelki i mam dać do tych wejść NO COM po jednym kabelku z tych dwóch końcówek, żeby to było połączone?

Umowne niebieskie łączysz, a zielone do przekaźnika.

Pozdr.
  • Poziom 3  
    Mam właśnie zamiast kupić Philipsa xD u kolegi w tv, nie wiem jaki model dało się ustawić w opcjach żeby napięcie zanikało po wyłączeniu tv pilotem.

To już wiem prawie wszystko, tylko dalej nie wiem jak połączyć ten jednen przewód z kabla USB do tych dwóch pinów, w sensie jak fizycznie to zrobić :)
  • Poziom 27  
    staszek026 napisał:
    To już wiem prawie wszystko, tylko dalej nie wiem jak połączyć ten jednen przewód z kabla USB do tych dwóch pinów, w sensie jak fizycznie to zrobić

...no ale to już było przerabiane; dodatkowo nawet wyprodukowałeś schemat :D
    HD-VIDEO napisał:
    Przewód plus, minus trzeba znaleźć - omomierzem; po kolorach bym nie rozróżniał
    https://pl.wikipedia.org/wiki/USB

Trzeba sprawdzić - lepiej nie podłączaj od razu TV, podłącz do PowerBanku

Pozdr.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    ...i na litość Elektrona nie maluj połączeń jako jedna linia bo nie wiadomo czy to skrót myślowy (to się oznacza jako BUS ) czy taki masz zamiar :D
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    dominik_85 napisał:
    Ciekawe rozwiązanie

Bardzo niebezpieczne rozwiązanie dla USB TV
  • Poziom 3  
    @HD-VIDEO , czyli to rozwiązanie z przekaźnikiem jest lepsze, tak? :)
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    staszek026 napisał:
    jest lepsze

Bo proponowane z przekaźnikiem, dobrze złożone nie przeciąży portu USB.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Jeśli zasilanie USB wyłącza się w stanie stand-by, to można to wykorzystać do zasilania/sterowania LED-ów. Dopuszczalne obciążenie portu USB to 500mA, jakkolwiek proponowałbym nie obciążać go aż do tej granicy - może połowę... Dla 1 LED-a 1W to będzie w sam raz, do większej mocy przekaźnik. Tylko: przy wyłączaniu cewka przekaźnika będzie "usiłowała" przez chwilę pociągnąć prąd, więc równolegle do niej dioda Schottky (np. 1N5819) - i trzeba sprawdzić, czy we właściwą stronę, żeby nie zrobić zwarcia. Albo druga dioda Schottky szeregowo z układem przekaźnik|dioda, podłączona tak, by np. katody (oznaczone paskiem) były razem - jak się podłączy zasilanie w złą stronę, to prąd nie popłynie.

Aha: są kable USB, które mają podłączone tylko zasilanie - pewnie z takim byłoby wygodniej, bo nie byłoby roboty z zaizolowaniem nieużywanych żył kabla; można też kupić samą wtyczkę USB i zrobić kabel podłączając tylko styki zasilania.
  • Poziom 40  
    _jta_ napisał:
    Dopuszczalne obciążenie portu USB to 500mA

A co mamy w linku #15, 7,2W czyli 1,44A; brak jakikolwiek informacji o tym na pudełku do jakiego portu USB można podłączyć; nic dziwnego, że nie widać producenta tego.

Ja mam w TV, jeden z portów USB 2.0 jako 1A, ale to i tak za mało.
  • Poziom 3  
    A co do tego, co kolega pisał wyżej, że są kable USB, które mają tylko + i - to zacząłem szukać takiego ale nie znalazłem xD
    Jakoś specjalnie się taki kabel nazywa, czy ja nie umiem szukać xD
  • Poziom 40  
    Mogą to być kable typowo do ładowania z jednej strony wtyk USB typu A a drugiej gniazdo DC do którego wtyka się przejściówki gniazdo DC> mikroUSB, gniazdo DC> miniUSB, itd

Ale one są przeważnie bardzo krótkie
  • Specjalista elektronik
    Prawie 1.5A to sporo, z portu USB tyle pobierać nie można (poza specjalnymi portami przeznaczonymi do zasilania czegoś o większej mocy - bywają takie, ale raczej nie w TV) - potrzebne będzie odrębne źródło zasilania. Ale wypadałoby ustalić, jak można poznać, czy TV jest w stanie aktywnym, czy standby - podłączyć coś do portu USB i sprawdzić, czy przy przechodzeniu do standby zasilanie jest wyłączane. Być może to jest konfigurowalne i w instrukcji jest opis.

A kabel USB "tylko zasilanie" był przy taniej ładowarce do akumulatorków, którą można było zasilać używając zasilacza sieciowego, albo z portu USB.