Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co po Onkyo 5007 do TV 4K?

07 Paź 2019 09:55 117 2
  • Poziom 7  
    Witam,

Od 9 lat używałem z powodzeniem Onkyo 5007 z kolumnami Monitor Audio RX8 + centralny (też Monitor Audio). Niestety Onkyo przestało nadawać sygnał do głośników (najprawdopodobniej po jakimś wyłączeniu prądu) i stoję przed decyzją co dalej.

5007-ka służyła mi super, ale obecnie poza wspomnianym kosztem naprawy pojawił się drugi czynnik - wymiana TV na 4K, którego już formatu 5007-ka nie obsługuje. Dodatkowo pojawiło się Dolby Atmos a muzyki słucham głównie ze spotify, więc brakuje mi bardzo AirPlaya 2.

Waham się pomiędzy dwoma opcjami:
    1. Zakup nowego ampli - pewnie coś z pułapu Denon X2600 lub Onkyo 696. Co ważne, zestaw gra u mnie i będzie grał tylko na obecnych głośnikach - 2xRX8 + centralny (układ salonu). Nie pojawią się żadne dodatkowe głośniki. Zestaw będzie głównie współpracował z TV i muzyką przez AirPlay. Pytanie czy przy takim zestawie jakikolwiek efekt Dolby Atmos jest do osiagnięcia? Denon chwali się Dolby Atmos Height Virtualization, które przy takim zestawie jak mój ma symulować dźwiek Dolby Atmos - pytanie jednak ile z tego to marketing i jak wypada porównanie z soundbarem oferującym głośniki strzelajace w sufit.

2. Ponieważ od jakiegoś czasu zestaw pracował głównie z TV, waham się czy nie kupić porządnego Soundbara - np. Samsunga q80r, a do stereo naprawić Onkyo 5007. Tak jak wspomniałem z racji układu salonu (spory około 50m) nie będę dokupował żadnych głośników. Soundbar też ma tylko główny + sub. Taka opcja ma ten minus, że nie rozwiązuje mi problemu braku AirPlaya w Onkyo 5007 i znając życie muzyka z lenistwa bedzie leciała z soundbara.

Prośba o opinię. Skłaniam się ku punktowi 1 głównie z racji Monitorów RX8, które stały by pewnie i się kurzyły w opcji 2. Zdaję sobie jednak sprawę z ograniczenia mojego systemu z dwoma frontowymi i centralnym i pytanie czy jednak do TV dużo lepiej nie sprawdzi się soundbar + sub.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik obserwowany
    ts147 napisał:
    Denon X2600 lub Onkyo 696

Z tych dwóch wybrałbym Denona choć nie rozumiem po co taki ampli do 2 głośników?
    ts147 napisał:
    czy przy takim zestawie jakikolwiek efekt Dolby Atmos

Nie. Atmos to poza standardem 5.1 dodatkowe głośniki w suficie (górze) strefy pozwalające umiejscowić dźwięk.
    ts147 napisał:
    porządnego Soundbara

To tani kompromis. Ma sens tylko z subwooferem.
    ts147 napisał:
    Nie pojawią się żadne dodatkowe głośniki.

A szkoda bo uważam subwoofer za nieodzowny.
    Podsumowując. Amplituner świetny mam x2000. Ma wszystko czego potrzeba. Poczytaj o Atmos czy jesteś w stanie zainwestować. Podstawa to 5.1. Możesz wykorzystać swoje głośniki kupić ampli i dokupić tylne monitory i subwoofer. Nadal używasz przodów do słuchania muzyki i całości do oglądania filmów/grania. Wtedy można pokusić się o rozbudowę atmos.
  • Poziom 7  
    bumble napisał:
    ts147 napisał:
    Denon X2600 lub Onkyo 696

Z tych dwóch wybrałbym Denona choć nie rozumiem po co taki ampli do 2 głośników?

Onkyo 5007 na tych 3 głośnikach dawało jakieś tam poczucie surround i grało nieźle w stereo - i stąd szukam podobnego poziomu. Oczywiście nie mam ciśnienia na wydawanie dużej kwoty ;).

bumble napisał:

Nie. Atmos to poza standardem 5.1 dodatkowe głośniki w suficie (górze) strefy pozwalające umiejscowić dźwięk.

To jest jasne - jednak soundbar bez nich daje jakiś tam efekt dźwiękowy - pytanie czy takie ampli nie jest w stanie odbijając od ścian zrobić podobnie.

bumble napisał:
    ts147 napisał:
    porządnego Soundbara

To tani kompromis. Ma sens tylko z subwooferem.

Soundbar, który rozważam ma subwoofer (160W).

bumble napisał:
    ts147 napisał:
    Nie pojawią się żadne dodatkowe głośniki.

A szkoda bo uważam subwoofer za nieodzowny.
    Podsumowując. Amplituner świetny mam x2000. Ma wszystko czego potrzeba. Poczytaj o Atmos czy jesteś w stanie zainwestować. Podstawa to 5.1. Możesz wykorzystać swoje głośniki kupić ampli i dokupić tylne monitory i subwoofer. Nadal używasz przodów do słuchania muzyki i całości do oglądania filmów/grania. Wtedy można pokusić się o rozbudowę atmos.

Niestety brak możliwosci rozbudowy - przegrałem wojnę z żoną kilka lat temu i nie ma do tej opcji powrotu ;). Mam jedną ścianę do dyspozycji (ale za to duzą ;)).