Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piec Vaillant ecoTEC plus + Calormatic VRC 430 + eRelax

07 Oct 2019 10:33 651 10
  • Level 9  
    Witam,
    mam pytanie czy jest możliwość podłączenia do pieca 2 sterowników przy czym:
    VRC 430 pełniłby rolę tylko wyświetlacza tego co się dzieje na piecu (jest już zamontowany na ścianie od kilku lat nie chciałbym go odłączać)
    a eRelax byłby podłączony i to on by pełnił rolę sterownika

czy takie podłączenie jest możliwe? czy muszę odłączyć VRC 430 i w jego miejsce podłączyć eRelax ?

ogólnie zależy mi na tym bym mógł jakiś bezprzewodowy sterownik umieścić w takim pomieszczeniu w domu, w którym aktualnie chcę mieć
    ciepło, a z VRC 430 tego nie osiągnę bo jest przewodowy zamontowany na stałe na ścianie i to w słabym miejscu
    czujnik temperatury zewnętrznej mam na kablu
    wiem że były VRC 430F i on był bezprzewodowy i czujnik temperatury tez miał taki, ale też nie do dostania raczej
    stąd pytanie o eRelax
    czy wykonalne? a może jakiś inny pomsył ?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 34  
    Niestety - albo jeden albo drugi. I CM430 i eRelax łączy się pod EBus w kotle.
    Dodatkowe pytanie o instalację CO - masz tylko jeden bezpośredni obieg grzewczy czy masz może rozbudowaną instalację CO na grzejniki i O.P. na mieszaczu sterowanym przez moduł dodatkowy?
    Jeśli bezpośredni jeden obieg grzewczy to możesz zamiast CM430 zainstalować eRelax, ale jak masz moduł rozszerzający i kilka obiegów grzewczych to eRelax tego nie obsłuży.
    A napisz czemu chcesz eRelax? On ma pewne ograniczenia co do CaloMaticów - w eRelax regulacja temperatury w pomieszczeniu jest tylko załącz/wyłącz czyli dwustawna (termostat) a w CM możesz ustawić np. regulację ciągłą, czyli modelująca kocioł.

Dodano po 5 [minuty]:

Widzę że się post w międzyczasie zmienił.

Możesz zastosować MutiMatic 700F w podobnej cenie jak eRelax z pełną funkcjonalnością regulatora pogodowego tak jak twój CM430.
    Oczywiście jeśli masz rozbudowany układ o dodatkowy moduł do podłogówki to będziesz zmuszony go wymienić na współpracujący z MM700 np. VR70 lub VR71.

W przypadku MM700 wysłał bym pytanie do działu technicznego Vaillant'a czy nowy MM700 będzie współpracował wstecz że starym kotłem.

A jaki masz kocioł?
  • Level 9  
    piec ecoTEC plus VC PL 186/3-5

kaloryfery, podłogówka i czujnik zewnętrzny
    z tego co wiem mam tylko jeden obieg temperaturę na podłogówkę np. mogę jedynie ręcznie mieszaczem ustawić (ograniczyć maks)

chciałbym osiągnąć jedynie to by móc sterownik zanieść do pokoju, w którym chcę mieć zadaną temperaturę bo ten VRC 430 obecnie jest zamontowany w złym miejscu, oczywiście przy zachowaniu funkcjonalności sterowania piecem jakie ma VRC 430

kiedyś był CalorMatic VRC 430F dostępny i on by mi wystarczył bo właśnie był bezprzewodowy, ale obecnie chyba nie do kupienia

Dodano po 17 [minuty]:

a jak bym kupił MutiMatic 700F + VR 920 to miałbym eRelax o bardziej zaawansowanym sterowaniu mojego pieca - sterowany internetowo tyle, że koszt 2x eRelax

Dodano po 2 [minuty]:

a jak mogę sprawdzić czy mam obecnie regulację ciągłą czy włącz/wyłącz ?
  • Helpful post
    Level 34  
    MM700/F + VRC920 = rzeczywiście 2x eRelax

W twoim VRC430 w menu instalatora masz parametry dla obiegu pierwszego HK1:
    Parametr: Podłączenie pomieszczenia
  • Level 9  
    wielkie dzięki sprawdzę

najlepiej jakbym dostał gdzieś VRC 430/F byłoby najtaniej i dokładnie to czego oczekuję

Dodano po 10 [minuty]:

a czy ten Regulator pokojowy CALORMATIC 350F VAILLANT by działał jak VCR430 ?
  • Level 34  
    Nie - to jest tylko pokojowy - bez czujnika temp. zewnętrznej i bez regulacji pogodowej.

Dodano po 34 [sekundy]:

Możesz jeszcze szukać CalorMatic 450F lub 470F
  • Level 9  
    no to wymyśliłem z Panem z serwisu rozwiązanie najtańsze mojego problemu:

wyłączymy czujnik temperatury pokojowej w sterowniku 430, do pieca podłączymy bezprzewodowy termostat tech st-292v2 i on będzie działał jako wyłącznik pieca jak osiągnie daną temperaturę w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdował, a piec będzie sobie chodził w trybie ciągłym tak jak go wysterowuje sterownik 430

koszt sterownika tech 299 zł i mam to czego chciałem i w dodatku 430 nadal będzie robić swoją robotę, a ja zyskam mobilny czujnik temperatury :)

bardzo dziękuję za pomoc
  • Level 34  
    Tylko pamiętaj że ten TECH będzie działał załącz/wyłącz, a nie "ciągle".
  • Level 9  
    tak ale póki tech go nie wyłączy to piec będzie chodził w oparciu o 430, czujnik, zewnętrzny, krzywą i w sumie o to mi chodzi, przynajmniej tak to rozumiem :) zobaczymy w praktyce jak to się będzie sprawdzało sam jestem ciekaw jakie będą skutki uboczne
  • Level 34  
    eRelax ma jeszcze funkcje internetowe przez aplikację na telefon - to też cię interesuje?
  • Level 9  
    wiem, wiem jednak z drugiej strony kosztuje te 1100 zł, także jestem w stanie z tego zrezygnować, najważniejsze dla mnie było bym zyskał mobilny czujnik temperatury pokojowej, a nie przytwierdzony do ściany w 430

Dodano po 28 [minuty]:

główny problem z jakim się teraz borykam to mam problem z jednym pokojem, który zawsze jest niedogrzany stąd wymyśliłem, że jak będę miał mobilny czujnik temperatury to jak postawie go w tym pokoju to uda mi się osiągnąć pożądaną temperaturę w tym właśnie pokoju, a wtedy dostosuje ustawienia kaloryferów w pozostałych pomieszczeniach