Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon Technics RS-T130 - Brak sygnału audio na wyjściu.

kw315 08 Paź 2019 23:20 723 43
    zulusj23
    Poziom 22  
    Padł przed wymianą kondensatorów czy po wymianie ?
  • PCBway
    kw315
    Poziom 5  
    Przed wymianą, zdziwiło mnie to bo działał i prawie nic nie było ruszane, tylko dodanie taśmy drugiego decka. Zapomiałem dodać że IC801 też dość mocno się grzeje gdy jest wlutowany, po włączeniu power załącza się koło zamachowe w lewym decku. a tak nie było. Prawy nic nie reaguje.
    zulusj23
    Poziom 22  
    To może tak:
    - odlutuj bazy Q809 i Q810
    - sprawdź napięcie -12,6V na emiterze Q807 oraz Q808
    - podłącz zasilanie do IC801 i zobacz czy się grzeje a jeśli nie to sprawdź czy podaje na nogę 21 lub 22 5.6V
    kw315
    Poziom 5  
    Już się biorę, zaraz zobaczymy efekty.
    zulusj23
    Poziom 22  
    Po wykonaniu pierwszego kroku zwróć uwagę, czy działa któryś z silników.
  • PCBway
    kw315
    Poziom 5  
    Na Q807 na emiterze jest coś około -2,7V na 808 nic, Baza i kolektor 808 mają po -15.42V. Tak samo 807 C oraz B.
    zulusj23
    Poziom 22  
    Wylutuj oba, sprawdź czy wróciło -12,6V. Potem sprawdź oba tranzystory.
    kw315
    Poziom 5  
    Wylutowałem Q807, 808 oraz 809 i 810. Q807 i 808 sprawne. Identyczna sytuacja, na C i B obu tych tranzysorów gdy są wylutowane -15.70V, na Emiterze 807 około 1V ma 808 nic. IC 801 odpięty.
    zulusj23
    Poziom 22  
    Jak nie ma -12,6V, to do sprawdzenia w zasilaczu D607, 608 rezystor i kondensator.

Na pinach lutowniczych emiterów 807 i 808 nie może być różnych napięć gdy są wylutowane bo to jedna ścieżka ichyba nic więcej oprócz silników z tego napięcia nie jest zasilane. Sprawdź ciągłość ścieżki między tymi punktami. Dziwne. Może pękła ?
    kw315
    Poziom 5  
    Magnetofon Technics RS-T130 - Brak sygnału audio na wyjściu. Po tym, co powiedziałeś prześledziłem ścieżkę i schemat, zmyliło mnie oznaczenie na górze PCB, jest tam zaznaczony emiter jako środkowe wyprowadzenie tranzystora, schemat mówi co innego. Mój błąd. Dołączę zdjęcie.

Dodano po 2 [minuty]:

Na emiterach obu jest -15,40V.
    zulusj23
    Poziom 22  
    Zasil IC801 i zobacz czy się grzeje bez tranzystorów sterujących silnikami.
    kw315
    Poziom 5  
    Tak, Q601 oraz IC801 nadal się grzeją.
    zulusj23
    Poziom 22  
    No to dobrze nie jest. Stabilizator na Q601 zasila dwie rzeczy: IC801 oraz tranzystory sterujące silniki. Te własnie wyeliminowałeś bo są wylutowałeś. Zostaje procesor. No i są dwie opcje: coś go obciąża i się grzeje lub ta gorsza, padł i się grzeje. Ciężka sprawa, bo teraz pozostaje mozolne sprawdzanie wszystkiego bez wyjątku co jest do niego podłączone. A jest podłączone prawie wszystko w tym magnetofonie. Jakby nie działała jakaś funkcja to można by szukać w w obrębie wyprowadzenia które nią steruje. A tak co? Jak się mocno grzeje to albo już jest uszkodzony albo zaraz będzie i możesz nie zdążyć dokonać diagnozy.
    A powiedz, czy jak w nim działałeś to nie zrobiłeś zwarcia na Q601? Wyższe napięcie z pewnością mogło go uszkodzić.
    Nie sposób dalej coś próbować doradzać bo sprawa mocno się skomplikowała i pozostaje tak jak napisałem mozolne sprawdzanie kolejnych elementów. Nie bardzo jest jak pomóc w tej sytuacji. Ciekawe, czy to zbieg okoliczności czy jeszcze go coś bolało i były dwie usterki.
    kw315
    Poziom 5  
    Co do funkcji, które nie działają to napewno przyciski transportu decka B. A więc cała taśma połączeniowa do IC 801, po podłączeniu której to wszystko się zaczęło. Oczywiście teraz była odłączona ale może się coś uszkodziło... To pierwsze co mi przychodzi do głowy.