Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć LAN w domu z 2 mieszkaniami (UPC)

07 Paź 2019 17:49 102 5
  • Poziom 9  
    Chciałbym prosić o pomoc w zaprojektowaniu sieci w domu oraz ew. dobraniu sprzętu do tego rozwiązania.

Założenia są takie:
    - internet dostarcza UPC, w piwnicy znajduje się ich ConnectBox,
    - z piwnicy poprowadzone są 4 kable sieciowe, 1 na parter, 3 na piętro
    - na górze potrzebne jest WiFi, możliwe że kolejne (wzmacniacz, repeater) na parterze, sygnał WiFi z piwnicy odpada
    - wszystkie urządzenia chciałbym mieć w jednej sieci

Co rozważam najmocniej?
    1. ConnectBox w trybie Bridge, inny router w piwnicy, access point na piętrze. Minusem tego rozwiązania jest to, że z gniazda oznaczonego numerem 1 chciałbym mieć i WiFi i Raspberry służące za serwer mediów.
    2. ConnectBox w trybie routera, drugi router na piętrze w trybie klient, ewentualnie (rozwiazanie od FritzBox) meshowy jakiś prosty wzmacniacz sygnału na parterze.
    3. ConnectBox w trybie bridge, inny router w piwnicy, kolejny na piętrze, pewnie access point na parterze - najdroższe rozwiązanie.

Schemat narysowany przeze mnie - poniżej.

Proszę o Wasze opinie. Jeśli to możliwe - także wskazanie urządzeń, jakie warto do tego kupić.

Sieć LAN w domu z 2 mieszkaniami (UPC)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    groob napisał:
    Co rozważam najmocniej?
    1. ConnectBox w trybie Bridge, inny router w piwnicy, access point na piętrze. Minusem tego rozwiązania jest to, że z gniazda oznaczonego numerem 1 chciałbym mieć i WiFi i Raspberry służące za serwer mediów.

Za gniazdem można podłączyć switch Gb i do niego RP i AP.

Jako switch polecam Netgeary (zarządzane/niezarządzane wedle potrzeby).
    Jako AP sprzęt Ubiquiti (AC LR).
    Jako router? - masz jakieś preferencje, wymagania dodatkowe itd (dobrze tu spełnia swoją rolę sprzęt Asusa).

Żadnych wzmacniaczy/repeaterów!
  • Poziom 9  
    KOCUREK1970 napisał:

Za gniazdem można podłączyć switch Gb i do niego RP i AP.

Jako switch polecam Netgeary (zarządzane/niezarządzane wedle potrzeby).
    Jako AP sprzęt Ubiquiti (AC LR).
    Jako router? - masz jakieś preferencje, wymagania dodatkowe itd (dobrze tu spełnia swoją rolę sprzęt Asusa).

Żadnych wzmacniaczy/repeaterów!

Czyli podsumowując:
    - kupić switch (piętro)
    - kupić access point (piętro)
    - kupić router (piwnica)

Wobec domowych wyłącznie zastosowań (rzadko jakieś ściąganie danych, netflix, hbo, zwyczajny internet) czy na piętro nie lepiej po prostu router postawić? Na pewno taniej. :)

Aktualnie mam TP-Linka Archer C9, parę lat już ma, wgrałem mu dd-wrt.
    Dramatu chyba jeszcze z nim nie ma.
    Myślałem o routerze Fritz 4040 na piętrze.

Zastanawiam się, czy ten AC-LR starczy na pokrycie też dołu. Tam mieszkać będą moi rodzice, już po 60tce, więc jakichś cudów być nie musi.
    Aktualnie WiFi 2,4GHz z piwnicy leeedwie sięga na piętro. Pewnie to samo pasmo z piętra na parter starczy, ale 5GHz może już niekoniecznie.
    Więc jak zapewnić WiFi na parterze?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    groob napisał:
    czy na piętro nie lepiej po prostu router postawić?

groob napisał:
    Myślałem o routerze Fritz 4040 na piętrze.

4 stówki za router czy 4 stówki za AP Ubiquiti :D
    Ten Fritz nie ma jakiś powalających anten, a mocą ich znacznie ustępuje AP Ubquiti.
    groob napisał:
    Aktualnie mam TP-Linka Archer C9, parę lat już ma, wgrałem mu dd-wrt.

Jesteś zadowolony, spełnia Twoje oczekiwania to nie ma sensu zmieniać.

No chyba, że tego Fritza 4040 dałbyś do piwnicy a tego TPLinka w roli switch/AP dal na piętro?

groob napisał:
    Zastanawiam się, czy ten AC-LR starczy na pokrycie też dołu.

Na każdym piętrze osobny AP (no przykro mi, ale tylko tak to ma sens).
  • Poziom 9  
    Dodam jeszcze o jakim metrażu mówię - to 80m2 na każdym piętrze. Budownictwo sprzed 50 lat, więc ściany dość solidne, ale bez zbrojeń, poza stropami.

Fritza chciałem ze względu na interfejs webowy i (chyba) jakość.
    Asus jako AP na piętrze to chyba najgorsza opcja z trio Ubiquiti/Fritz/Archer.

Potrzebuję jeszcze dwóch informacji:
    - czy Fritz ma tryb pracy jako klient? (w necie informacji nie znajduję o tym)
    - czy Ubiquiti, ten na parterze, może pracować jako repeater, tj. czy muszę do niego kabel ethernet pociągnąć? Pytam ponieważ na piętrze gniazdo pod wifi mam w dobrym miejscu - wysoko i centralnie (na szafie w przedpokoju), na parterze zaś już trochę gorzej, tzn. niżej i mniej centralnie.
  • Poziom 43  
    groob napisał:
    Fritza chciałem ze względu na interfejs webowy i (chyba) jakość.

Ale to już celuj w Fritza 7530 (nowocześniejszy a więc z dłuższym wsparciem).
    groob napisał:
    czy Fritz ma tryb pracy jako klient?

Nie. Ma Mesh (ale jak znam życie, to najlepiej jako Mesh radzi sobie w parze z innymi produktami NVM).
    groob napisał:
    czy Ubiquiti, ten na parterze, może pracować jako repeater, tj. czy muszę do niego kabel ethernet pociągnąć?

Żadne tam wewnętrzne mosty - lokalne AP połączone przewodowo.