Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers zsb14-c + pogodówka FW100 współpraca z Danfoss link lub Hanywell evohome

07 Paź 2019 19:45 276 33
  • Użytkownik obserwowany
    Witam.
    Mam w domu ogrzewanie gazowe. Serce to Junkers ZSB 14 - 3c z regulatorem pogodowym Fw 100 i jestem mega zadowolony. Jako że nie wszystkie pokoje są używane a mimo wszystko chcę ogrzewać chciałbym zamontować inteligentne smart głowice na grzejniki. Albo hanywell albo danfoss.
    Ma to działać, że wszystkie grzejniki są zamknięte. Temperatura w pomieszczeniu wyższa niż nastawiona na głowicy. Pogodówka daje sygnał do załączenia kotła i nic się nie dzieje. Temperatura spada poniżej nastawionej i głowica otwiera zawór dając sygnał do uruchomienia kotła. Jeśli porodówka pozwala kocioł uruchamia się i grzeje tylko to jedno pomieszczenie gdzie otwarta jest głowica. Nie chce sie bawić w ustawianie głowić termostatycznych bo to niedokładne i pracochłonne.
    Czy taka współpraca systemu jest możliwa z kotłem z pogodówka? Czy można podłączyć taki układ. Elementem wykonawczym są styki bez napięciowe które trzeba wpiąć do kotła. Żeby kocioł grzał muszą być spełnione dwa warunki pozwala na to pogodówka i system inteligentny jedno albo drugie nie uruchomi kotła.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    To teraz wyobraź sobie, otwiera się jedna głowica, idzie sygnał na kocioł aby się włączył np do 40 stopni na CO (z pogodówki).

Ten grzejnik na 40 stopni zasilania będzie miał moc z 700W (a nawet dajmy na bogato 1000W). Twój kocioł ma minimalną 3,3KW. Już widzisz gdzie jest problem?

Druga sprawa, oprócz głowic elektronicznych potrzebujesz switcha zbiorczego oraz elementu, który będzie zwierał styki tak jak regulator pokojowy on/off, gdy otworzy się choć jedna głowica. W systemie Danfoss jest to Danfoss Link BR. Poniżej masz link do topiku o tym, że to żyje własnym życiem i sam producent tego nie ogarnia (swego czasu wycofał to ze sprzedaży, nie wiem jak jest teraz)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3408482.html

W systemie hanywell też są elementy, które mogą robić za przełącznik beznapieciowy, ale to będzie trzeba sobie chyba samemu oprogramować.

Ogólnie system Danfoss oraz Hanywell są przeznaczone raczej do ogrzewania miejskiego...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wojewoda82 napisał:
    ...

Ten grzejnik na 40 stopni zasilania będzie miał moc z 700W (a nawet dajmy na bogato 1000W). Twój kocioł ma minimalną 3,3KW. Już widzisz gdzie jest problem?
    ...

Ja tam nie widzę żadnego problemu.

Każdy, nowoczesny kocioł gazowy mierzy temperaturę powrotu i w zależności od samej temperatury oraz od jej przyrostu steruje mocą palnika. Oczywiście w opisanej przez Ciebie sytuacji kocioł pracując na minimalnej nawet mocy szybko nagrzeje wodę w tak małym obigu i... no właśnie i się wyłączy na kilka minut. Po kilku (kilkunastu) minutach ponowi grzanie.

W takiej sytuacji mówi się, że kocioł "taktuje". Nie jest to korzystna sytuacja ani ze względu na zużycie elementów kotła ani na zużycie paliwa (częste starty) ale nie jest to sytuacja, z którą kocioł sobie nie poradzi.

Poza tym wcale nie musi się otworzyć jeden grzejnik by doszło do takiej sytuacji. Bardzo często do takiej sytuacji dochodzi w okresie jesieni/wiosny gdy temperatury na zewnątrz są dodatnie ale system grzewczy już /jeszcze jest włączony.

Osobiście ograniczam taktowanie kotła podłączając przekaźnik do zwory ON/OFF w kotle (każdy kocioł gazowy ma taką zworę) i sterując tym przekaźnikiem w zależności od tego tej mocy dom potrzebuje (pomijam początkowe 300W a może i więcej - nie pamiętam).

Reasumując - autor tematu idzie w dobrym kierunku ze swoimi pytaniami. Ja mam takie rozwiązanie -> http://www.homematic.com.pl/homematic-i-centralne-ogrzewanie.html

Nowsza wersja jest taka -> http://www.homematic.com.pl/inny-sposob-sterowania-piecem-co.html
  • Użytkownik obserwowany
    Wojewoda82 napisał:

Nie.
    Wojewoda82 napisał:
    Druga sprawa, oprócz głowic elektronicznych potrzebujesz switcha zbiorczego oraz elementu, który będzie zwierał styki tak jak regulator pokojowy on/off, gdy otworzy się choć jedna głowica. W systemie Danfoss jest to Danfoss Link BR. Poniżej masz link do topiku o tym, że to żyje własnym życiem i sam producent tego nie ogarnia (swego czasu wycofał to ze sprzedaży, nie wiem jak jest teraz)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3408482.html

Podobno Hanywell jest ok. Ma mój znajomy.
    Wojewoda82 napisał:
    W systemie hanywell też są elementy, które mogą robić za przełącznik beznapieciowy, ale to będzie trzeba sobie chyba samemu oprogramować.

W systemie oprócz głowic jest centralka i właśnie przekaźnik wykonawczy wifi ze stykami do uruchamiania kotła.

Dodano po 1 [minuty]:

Erbit napisał:

Ja też nie. Jak temp powrotu wzrośnie albo temp nastawiona zostanie osiągnięta to kocioł wyłączy się.
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    ...
    Erbit napisał:

Ja też nie. Jak temp powrotu wzrośnie albo temp nastawiona zostanie osiągnięta to kocioł wyłączy się.

Nie widzę problemu w opisanej sytuacji ale...

Jeśli wszystkie grzejniki będą zakręcone to nie będzie obiegu i kocioł nie wykryje wzrostu temperatury na powrocie. Dlatego ja steruje dodatkowo kotłem poprzez zworę on/off jak w podlinkowanym blogu czyli włączam kocioł dopiero jak "jakiś" procent grzejników jest otworzony.

Dlatego napisałem, że zadajesz słuszne pytania odnośnie takiego sterowania (on/off) czy jak to nazwałeś 'przekaźnik wykonawczy".
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik obserwowany
    Ale jak nie będzie otwarta głowica / zawór to nie będzie sygnału do odpalenia kotła. Zresztą małe dwa grzejniki na pewno zostaną bez bo to za droga sprawa na głowice dla nich.
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    Ale jak nie będzie otwarta głowica / zawór to nie będzie sygnału do odpalenia kotła. ...

Doskonale rozumiem co napisałeś i się z tym zgadzam już od pierwszego Twojego postu.
  • Użytkownik obserwowany
    Mój znajomy ma ten system i chwali ale koszt na 4 grzejniki to jakieś 300 gbp więc trzeba się zastanowić czy się na tyle dużo zaoszczędzi. Alternatywą były by głowice sprzężone z termostatem pokojowym miejscowego działania i zamykające grzejnik po osiągnięciu temp w pomieszczeniu. To samo co zwykłe ale dokładniejsze i mniej upierdliwe w regulacji. No i tylko odcinają grzejnik.
  • Poziom 16  
    A może po prostu Ct200 plus głowice Junkersa
    Junkers wprowadził taki pakiet do cennika.
    Na ich stronie jest filmik na Gg
    To wspolpracuje z kotlami w busem, wiec i Twoim
    Głowice są zdalne, masz sterowanie przez smartfona, i ma lokalizację mieszkańców (czyli jak wracasz dodamy to włącza ogrzewanie w Twoim pokoju, oczywiście to się programuje)
  • Użytkownik obserwowany
    System bosch. Cena wysoka i brak możliwości kontroli głosowej z Alexy czy google. Sam kontroler 240gbp. Sporo.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
  • Użytkownik obserwowany
    O. To ceny w miarę ok. Przyjrzę się temu w domu jak wrócę. Dzieki.
  • Poziom 34  
    Co prawda nie mam tego sterownika (gdyż wykonałem własny oparty na zwykłym przekaźniku) ale posiadam inne elementy HM więc w razie pytań może uda mnie się odpowiedzieć na nie.
  • Użytkownik obserwowany
    Erbit napisał:

Zainteresowało mnie to zwłaszcza rewelacyjnie niska cena
    https://www.reichelt.com/gb/en/homematic-ip-h...ild-heizen-p260109.html?&trstct=dnrtcl_ldsldr

Dodano po 33 [sekundy]:

Nie mogę się tylko doczyteać jak sterować kotłem.
  • Poziom 34  
    Link prowadzi do zestawu startowego "AP + głowice".

AP umożliwia jedynie sparowanie i konfigurację urządzeń zaś centrala (CCU3), która jest w bardzo podobnej obudowie tylko nieco większa - umożliwia pisanie własnych scen.

Zobacz co ja mam u siebie w scenach -> http://www.homematic.com.pl/inny-sposob-sterowania-piecem-co.html

Tamta scena włącza taki przekaźnik -> http://www.homematic.com.pl/przekaznik-kotla-co-dla-homematic.html

Przekaźnik ten działa na zasadzie ON/OFF, zaś cala "mądrość" jest w scenach.

Nie wiem jak udałoby się ten oryginalny przekaźnik połączyć z głowicami (może jest to możliwe) ale równie dobrze możesz zastosować moje rozwiązanie tylko będziesz musiał "złapać lutownicę"
  • Użytkownik obserwowany
    próbuje zrozumieć ten system bo widzę, że nie tylko ogrzewanie jest w nim. Głowice są normalnie zamknięte? Jeśli temperatura spadnie poniżej nastawionej głowica się otwiera informując centralkę a ta zadziała przekaźnikiem uruchamiając kocioł? Jest to proste do skonfigurowania na zasadzie bloków albo wpisanie co jaka rzecz ma robić czy trzeba się bawić z programowaniem pisaniem itd? Sterowanie jest przez smartfona i odczyty? Przez internet i z każdego miejsca? Jak ze sterowaniem głosowym czy ccu3 jest kompatybilna z alexa?
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    próbuje zrozumieć ten system bo widzę, że nie tylko ogrzewanie jest w nim. Głowice są normalnie zamknięte? Jeśli temperatura spadnie poniżej nastawionej głowica się otwiera.....

Do tego miejsca zgoda - tak działają wszystkie głowice nawet te bimetaliczne ;)

bumble napisał:
    ...głowica się otwiera informując centralkę a ta zadziała przekaźnikiem uruchamiając kocioł? Jest to proste do skonfigurowania na zasadzie bloków albo wpisanie co jaka rzecz ma robić czy trzeba się bawić z programowaniem pisaniem itd? ...

itd na pewno ;) ;) ;) gdybym tylko wiedział co autor miał na myśli ;)

Odpowiedź na proste wyklikanie takiej sceny (bez pisania z palca skryptów) znajdziesz tu -> http://www.homematic.com.pl/homematic-i-centralne-ogrzewanie.html

Niestety nie wiem czy da się w ten sposób obsłużyć wskazany wcześniej oryginalny sterownik do kotła bo... nie mam takiego sterownika.

bumble napisał:
    ...
    Sterowanie jest przez smartfona i odczyty? Przez internet i z każdego miejsca? ...

Poczytaj -> https://www.google.pl/search?q=CloudMatic

bumble napisał:
    ...
    Jak ze sterowaniem głosowym czy ccu3 jest kompatybilna z alexa?

Nie gniewaj się -> https://www.google.com/search?q=homematic+alexa
  • Użytkownik obserwowany
    Hanywell działa w ten sposób, że jeśli na głowicy nastawimy 20st a jest powyżej kocioł nie pracuje głowica zamknięta. Jeśli temperatura spadnie poniżej głowica się otwiera i informuje swoja centralkę a ta załącza swój przekaźnik. Jego styki zwierają wyprowadzenia w kotle i jeżeli pogodowe sterowanie osobne kotła pozwala na załączenie kocioł się załącza. Nie wazne czy głowica jest otwarta 1% czy 100% i czy jedna czy wszystkie. Jest zapotrzebowanie i jest żądanie uruchomienia kotła. Nawiasem mówiąc nie wiem czy głowicę są tylko on/off czy jest % otwarcie. Jak w homematic jest rozwiązane wykrywanie otwarcia okna.? W hanywell chyba nie potrzeba nic innego a nagły spadek wykrywany przez głowice jest traktowany jak otwarcie okna.

Dodano po 34 [sekundy]:

Jest język angielski?
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    ...
    Jest język angielski?

Jest

bumble napisał:
    ...
    Hanywell działa w ten sposób, że jeśli na głowicy nastawimy 20st a jest powyżej kocioł nie pracuje głowica zamknięta. Jeśli temperatura spadnie poniżej głowica się otwiera i informuje swoja centralkę a ta załącza swój przekaźnik. Jego styki zwierają wyprowadzenia w kotle i jeżeli pogodowe sterowanie osobne kotła pozwala na załączenie kocioł się załącza.

Niestety nie wiem jak to jest rozwiązane w HM przy oryginalnym sterowniku. Mój nie jest oryginalny i lubię "bawić się" takimi rzeczami.
    Sądzę, że w HM działa to podobnie jak w Hanywell a już na pewno jest to do sprawdzenia gdzieś w Google.

bumble napisał:
    ...
    Nie wazne czy głowica jest otwarta 1% czy 100% i czy jedna czy wszystkie. Jest zapotrzebowanie i jest żądanie uruchomienia kotła.

Ja uważam, że ważne ale oczywiście to tylko moje zdanie i jeszcze raz napiszę, że nie wiem jak to realizuje oryginalny sterownik.
    HM ma coś takiego jak połączenia bezpośrednie (połączenia realizowane bezpośrednio pomiędzy komponentami z pominięciem centrali). Być może za ich pomocą da się połączyć głowice z tym oryginalnym przekaźnikiem. W takiej sytuacji wystarczyłby Tobie tyko sam AP (bez centrali).

bumble napisał:
    ...
    Nawiasem mówiąc nie wiem czy głowicę są tylko on/off czy jest % otwarcie.

%

on/off znajduje się w termostatcie pokojowym i może służyć do załączania ogrzewania albo klimatyzacji w zależności od trybu pracy termostatu.

Jak w homematic jest rozwiązane wykrywanie otwarcia okna.? W hanywell chyba nie potrzeba nic innego a nagły spadek wykrywany przez głowice jest traktowany jak otwarcie okna.

Dodano po 34 [sekundy]:
  • Użytkownik obserwowany
    Mam instrukcje do ccu3 i ma ona tylko połączenie lan. Brak wifi.

Dodano po 10 [minuty]:

Na głowicy nastawiamy temperaturę a czy jest możliwość zmiany/programowania czasowego np od 6-9 21st od 9-17 19st od17-22 - 22st itd?
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    Mam instrukcje do ccu3 i ma ona tylko połączenie lan. Brak wifi.
    ...

To prawda.

bumble napisał:
    ...
    Na głowicy nastawiamy temperaturę a czy jest możliwość zmiany/programowania czasowego np od 6-9 21st od 9-17 19st od17-22 - 22st itd?

Czy jest "itd" to nie wiem ;) ale dla każdego dnia tygodnia harmonogram przewiduje do 13 pozycji. Każda pozycja zawiera przedział od - do ze wskazaniem godziny i minuty.

Junkers zsb14-c + pogodówka FW100 współpraca z Danfoss link lub Hanywell evohome
  • Użytkownik obserwowany
    Trochę poczytałem. AP działa jak ccu z tym, że ap daje dostęp do chmury i bez internetu zimno będzie natomiast ccu daje pracę autonomiczną jedynie brak sterowania na czas braku internetu.
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    ...natomiast ccu daje pracę autonomiczną jedynie brak sterowania na czas braku internetu.

Nie... o ile nie będzesz korzystał z ich chmury.

Ja wybrałem TinyMatic na androida i mam połączenie lokalne, które pomija ich chmurę. To oczywiście powoduje, że gdy chcę skorzystać z połączenia z zewnątrz muszę logować się po VPN do sieci domowej lub należałoby (czego nie polecam !) wystawić CCU3 na zewnątrz własnej sieci.

Poza tym do CCU3 zawsze możesz zalogować się po http z dowolnej przeglądarki czego nie zrobisz z AP.
  • Użytkownik obserwowany
    Tak mi się wydawało z tego co wyczytałem. Ap to dostęp do chmury urządzeń. Jednak bez internetu układ nie działa bo nie ma komunikacji z chmura i zapisanymi ustawieniami. Natomiast ccu oprócz tego jest autonomicznym centrum sterowania konfigurowalny przez przeglądarkę właśnie i nie musi mieć połączenia z internetem by działać. Czy jest w homematik rodzaj panela który wyświetla np wszystkie temperatury pomieszczeń co jak hanywell
    https://getconnected.honeywellhome.com/en/evohome
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    Tak mi się wydawało z tego co wyczytałem. Ap to dostęp do chmury urządzeń. Jednak bez internetu układ nie działa bo nie ma komunikacji z chmura i zapisanymi ustawieniami. Natomiast ccu oprócz tego jest autonomicznym centrum sterowania konfigurowalny przez przeglądarkę właśnie i nie musi mieć połączenia z internetem by działać. ...

Dokładnie tak. Dla mnie autonomia była jednym z priorytetów. W kwestiach istotnych nie lubię uzależniać się dodatkowych usługodawców.

bumble napisał:
    ...
    Czy jest w homematik rodzaj panela który wyświetla np wszystkie temperatury pomieszczeń co jak hanywell
    https://getconnected.honeywellhome.com/en/evohome

Było coś podobnego ale nie mogę się teraz doszukać.

Są za to inne rozwiązania i jest ich sporo. To poniżej to najprostsze do skonfigurowania.

Np. oparte o Tinymatic (HomeDroid) pozawala samemu stworzyć taki panel i wyświetlić go na... tablecie umieszczonym na ścianie -> https://www.opticom.it/homematic-hausautomatisierung/ (nisko na stronie)

Na marginesie - CCU3 współpracuje z bramami Philips Hue oraz Osram choć nie znam zakresu współpracy.
  • Użytkownik obserwowany
    Co do kwestii priorytetów właśnie to najważniejsze. Ogrzewanie musi działać bez połączenia z internetem. Może nie być odczytów na smartfonie czy nie być w pełni konfigurowalne ale musi działać. Mieć dostęp z panelu . Tutaj przy zastosowaniu ccu cena już nie odbiega jeśli nie przewyższa inne rozwiązania. Dalej ccu nie daje odczytów miejscowych nie ma wyświetlacza. Na plus ze można spiąć inne urządzenia takie jak oświetlenie ale czy to jest potrzebne kiedy autonomiczna żarówkę RGB sterowana głosem mamy za 8gbp. Muszę się poważnie zastanowić. Mam mieszkanie w uk gdzie mieszkam. Ale mam dom w Polsce który stoi pusty i tam rozwiązanie musi być bezawaryjne i bezobsługowe. Dom jest ogrzewany zima w trybie oszczędnym i nie wiem czy wprowadzenie dodatkowo głowic mogło by się przyczynić do oszczędności jeszcze. Z pogodowki jestem zadowolony.
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    ... Dom jest ogrzewany zima w trybie oszczędnym i nie wiem czy wprowadzenie dodatkowo głowic mogło by się przyczynić do oszczędności jeszcze....

Bardzo w to wątpię a nawet jeśli to może to być niezauważalne.

Co prawda głowice elektroniczne bardzo szybko reagują na "każdy skrawek ciepła" więc ja na wykresach widzę jak słonce obchodzi dom i jest to dowód, na kolejne oszczędności ale... czy są to oszczędności odczuwalne? Nie wiem.. bo trzeba by warunków laboratoryjnych by móc to porównać.
  • Użytkownik obserwowany
    No właśnie takie coś jak słońce można pominąć a ja w domu i tak trzymam 17st na gorze i 16 na dole. W miarę pogodowka działa dobrze trzymając stała temperaturę w zależności od temp na zewnątrz a i tak wszystkie drzwi mam pootwierane.

Dodano po 5 [godziny] 58 [minuty]:

Tu w uk sporą popularnością cieszą się wyroby firmy tado. Jest spory wybór i niskie ceny. Właśnie zabrałem sie do lektury.

Dodano po 4 [godziny] 59 [minuty]:

Wybór padnie prawdopodobnie na drayton wiser.
    Przede wszystkim cena i integralność. Do komunikacji hub w dwóch wersjach z i bez c.w.u. z wbudowanym przekaźnikiem do załączania kotła do komunikacji z chmurą i głowicami/termostatami i do pracy autonomicznej bez internetu. ok 60gbp do tego albo głowice albo termostaty albo to i to. Można jeden grzejnik zostawić ze starą głowica i użyć termostatu naściennego a na reszcie założyć głowice.
    Jedyna wada to brak jakiejkolwiek wizualizacji. o ile na grzejnikach nie potrzeba to nie ma centralnego panela z wyświetlaczem. Oczywiście wszystko na smartfonach i można użyć starego tabletu. To chyba dobre rozwiązanie.
    https://wiser.draytoncontrols.co.uk/how-wiser-works
    https://www.draytoncontrols.co.uk/sites/defau...3-18%208987%20Wiser%20Instructions%20ISSH.pdf

Dodano po 3 [minuty]:

Nie wiem jeszcze czy ten sprzęt tak jak tado ma detekcję otwartego okna i co fajne obecności domowników. Funkcja poza domem działa że jest lokalizowany smartfon i ogrzewanie się wyłącza jak sie jest daleko a jak się zbliża do domu ogrzewanie się załącza i sa trzy tryby grzania do wyboru.
  • Poziom 34  
    bumble napisał:
    ...Nie wiem jeszcze czy ten sprzęt tak jak tado ma detekcję otwartego okna ...

Detekcja otwartego okna działa słabo choć nie wiem jak w tamtej firmie ale zasada jest taka sama.

Tak więc czasem to działa a czasem sąsiad ogrzewa podwórko. Ja mam czujniki okna i nie mam z tym problemów.
  • Użytkownik obserwowany
    Jeśli chodzi o otwarcie okna to Drayton ma funkcje eco. Uczy się pomieszczenia i jak wykryje gwałtowny spadek temperatury inny niż normalnie przypisuje to jako otwarcie okna. Fajna tez jest funkcja geofencingu. Oczywiście obniżanie czyvwylaczanie nie zda egzaminu przy podłogowce.