Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet mobilny - jaki wybrac

07 Paź 2019 23:31 273 24
  • Poziom 5  
    Witam,

Zmieniam miejsce zamieszkania i chciałbym prosić o poradę w wyborze internetu. Będę mieszkam w miejscowości Rudno drugie i chciałbym wybrać jak najlepszy Internet dla mojej lokalizacji. W odległości 3.5km w Komarowce Podlaskiej mam dwa nadajniki jeden Plus i jeden Play. Preset metrów dalej jest T-mobile. W odległości troszke ponad 5km ma nadajniki Orange jeden w Dawidy i jeden Derewiczna. Po 20tym października będę mógł zrobić pierwsse testy internetu i będę miał jakiś tydzień na podjęcie decyzji. Nie mam ani anteny ani routera. Mogę kupić nowy lub wziąć na abonament.
    Proszę o porady w wyborze najlepszego rozwiązania.

Z góry dziękuję za pomoc
  • Specjalista Sieci, Internet
    Plus w Komarówce ma LTE1800aero2 i wydmuszkę LTE czyli 5 MHz pasma na LTE900aero2, oferta słaba i droga do tego na LTE FUP i brak gwarancji jakiegoś limitu z pełną prędkością oprócz podstawowego. B525/B535 na raty ale drogo. Orange i T-mobile można sobie darować, zasięg z bieda BTS-ów Komarówka i Derewiczna, na nich kazdy ma tylko LTE800 na 10MHz pasma, zapchane z reguły na amen a 3G jedynie na wolnym UMTS900. Dalszy BTS w Dawidach to wspólne 15MHz pasma na LTE1800NetWorks dla klientów tych operatorow. Do tego 3 G kazdego na UMTS2100HSPA+DC. BTS przewidziany do modernizacji i refarmingu na 1800/2100MHz. Po jego wykonaniu pewnie będzie LTE1800 kazdego na 10MHz, możliwe że i LTE2100 też na 10MHz. Oferta Orange niezła , 250GB za 59,99 i noce 0-9 poza limitem. T-Mobile oferta 200GB za 69 zł/m-c w cenie B525. Na koniec Play, BTS w Komarówce ma LTE1800 na 15MHz, LTE2100 na 10MHz i słabe , zasięgowe LTE800 na 5MHz, nie warte uwagi podobnie jak LTE900 Plusa, z reguły zatkane. Agregacja tych 3 pasm LTE. Oferta średnia czyli 200GB za 70 zł , duży wybór, dobrego .
  • Poziom 5  
    Jaki Twoim zdaniem byłby najszybszy i najlepszy operator komórkowy? Ja mogę kupić router na własną rękę i antenę zewnętrzna też. Będę czasami pracował z domu i szukam najlepszego rozwiązania nie koniecznie najtańszego.

Innymi słowy coś być wybrał będąc na moim miejscu?

Dzięki za rady
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Ja zrobiłbym na początek test na pre-paid tych operatorów korzystając z telefonu LTE na Android i aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl , https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite&hl=pl pokażą dane BTS-a z którym się łączysz, pasma LTE oraz parametry sygnału na nich. Test na zewnątrz , do tego speedtesty w godz. 19-23 gdy sieć jest obciążona. Mogą oczywiście być i karty abonamentowe z pakietem internetowym, w jakiej sieci masz telefon? Byleś tam, korzystałeś z niego?
    Na papierze najlepiej wypada Play i Plus ale to trzeba zweryfikować.
  • Poziom 5  
    Tak byłem tam. Ja korzystałem z Play a żona z Orange. Tylko my mamy inne telefony. Na speed teście w domu gdzie zasięg się gubi Orange wypadł trochę lepiej niż play tyle że test był robiony na innych telefonach. W domu jest problem z zasięgiem.
    Test będę mógł przeprowadzić najwcześniej 23go października używając tej aplikacji.
    Oprócz speed testu nie wiem na co mam zwracać uwagę przy wynikach tego testu.

Wkleje wyniki na forum. Myślałem że da się to jakoś sprawdzić na odległość. Czyli o jakiś prędkościach powyżej 30mb mogę zapomnieć?
    Przy tych odległościach test w domu nie ma znaczenia, połaczenie w Play i Orange mozliwe jest w takich warunkach na zasięgowym LTE800. w Play to 5MHz pasma i z załozenia wolne i zapchane. orange ma 10MHz pasma ale na tym BTS-ie w Komarówce jest tylko ono więc i tak ędzie lipa. Play ma tam jeszcze 25MHz pasma na LTE1800 i LTE2100 więc w sumie 30MHz do dyspozycji klientów, ale zasięg na tych wyzszych pasmach tylko na zewnątrz lub szczatkowy w domu. Stąd testy na zewnątrz i pokazujesz screeny z tych aplikacji, powinno się połaczyć z LTE1800/LTE2100, pokaże się eNB, ECI, pasmo i parametry sygnału. Na tej podstawie dobór operatora, oferty, sprzętu i anteny zew. Oprócz zapewnienia prawidłowego sygnału prędkośći zależą od pojemności stacji( Play ma 30MHz , Orange i T-Mobile po 10MHz a Plus 25MHz) oraz obciążenia czyli ilości klientow zalogowanych do sektora. No i dosył do BTS-a, niestety ale plus i Play mają słabe radiolinie do tego BTS-a. Co innego Networks. No i w przypadku Orange, T-Mobile w Komarówce jest kolejne pozwolenie na BTS w rejonie ul. Glinki.
  • Poziom 5  
    Na speed test mi pokazało 17mb w domu z Orange więc liczę że po zamontowaniu anteny zewnętrznej i doborze odpowiedniego operatora powinienem mieć 30mb, przynajmniej mam taką nadzieję. Na stacjonarny internet nie mam szans bo muszą robić przecisk przez drogę i mi odmawiają za każdym razem. Koszt przecieku i pozwilonie prywatnie to 8tys zł więc jedyna opcja dla mnie to internet komórkowy bo radiowa to porażka.
    Czekam na wynik testów bo to zawsze podstawa.
  • Poziom 5  
    Poprosiłem kogoś aby zrobił testy z kartą orange

Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac
    Jakie prędkości wieczorem z takimi parametrami sygnału ,speedtest DL/UL? Test wewnątrz czy na zewnątrz ?Wesoło nie jest, połączenie w agregacji LTE800 jako pasmo podstawowe ze słabym sygnałem i do niego LTE1800NetWork ale sygnał śladowy z BTS-a NetWorks Dawidy. To jedyny BTS NW z agregacja LTE-A i LTE1800 na tym terenie. Sieć LTE800 Orange i T-Mobile na 10MHz pasma to parodia LTE, z reguły zapchana na amen.
  • Poziom 5  
    Celowo nie wklejalem speedtest bo wynik chaniebny. W wakacje w godzinach przedpoludniowych udało nam się uzyskać 17mb download. Test na zewnatrz Internet mobilny - jaki wybrac
    Od wakacji minęło kupa czasu, sieć LTE800 Orange i T-Mobile degraduje się w kosmicznym tempie. W wielu wiejskich lokalizacjach NetWorks postawił protezę a nie normalne stacje bazowe, to niesławne BTS-y only 800/900MHz z gołym LTE800 i 3G na UMTS900. Tak zbudowana sieć nie była w stanie obsłuzyć rosnacego ruchu sieciowego. T-Mobile w takich lokalizacjach sprzedawał przez 2 lata internet bez limitu a Orange z duzymi pakietami. To jest kpina z klienta, na dziś nic z tym nie zrobią. Teraz modernizują BTS-y z 1800/2100MHz, te 800/900MHz pozostaną nietknięte . W 2020 może uruchomią na BTS-ie Dawidy jeszcze LTE2100 Orange i T-Mobile , osobne dla kazdego na 10MHz pasma( kosztem jednej nośnej z UMTS2100HSPA+DC) i rozdzielą wspólne LTE1800NW( 15MHz pasma dzielone na obydwu) na osobne LTE1800 każdego na 10MHz. Ogolnie na dziś pewnie najszybsze z tego BTS-a będzie 3G na UMTS2100HSPA+DC. Ten BTS to jedyna szansa na w miarę sensowny internet T-Mobile i Orange na dziś i w przyszłości ale bez szalu i pewnie ten się wkrótce zatka. Na pocieszenie, takich lokalizacji NetWorks ma bez liku.
    Tak jak pisałem, w tym rejonie Play bije konkurencję na głowę, 3 BTS-y z LTE1800, LTE2100 i LTE800 , 3 CC CA na nich i 30MHz pasma do dyspozycji, BTS-y oprócz Komarówki w Dawidach i Kostrach.
  • Poziom 5  
    Najpóźniej na początku tygodnia podeślę screeny z pozostałych sieci. Test orange robiony został o 17tej

Liczę że play będzie miał sensowna szybkość bo po pierwszych testach Orange nie powiało optymizmem.
    Niestety ale potwierdziły się moje przewidywania, tylko zalogowałeś się do BTS-a Dawidy. Pozostaje Play a może nawet i Plus, zobaczymy co dalej.
  • Poziom 5  
    Podaję testy Playa Internet mobilny - jaki wybrac
    Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac
    Testy na zewnątrz? Pierwszy screen to LTE800 z Komarówki, sygnał słaby a potem na LTE2100 z tego BTS-a. Ogólnie widać szanse na normalny internet z Play.
  • Poziom 5  
    Tak testy na zewnątrz

Dodano po 2 [minuty]:

Co ma Pan na myśli mówiąc normalny internet? 30mb?
    Nie wiem konkretnie ale na BTS-ie do dyspozycji jest 30MHz pasma na LTE1800, LTE2100 i LTE800 co w agregacji 3 CC CA tych pasm pozwala na DL do 225Mb/s. Realne prędkości zależą od obciązenia, parametrów sygnału i sprzętu. BTS zasilany radiolinią 494Mb/s.
  • Poziom 5  
    Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac

Dodano po 41 [minuty]:

Czyli najlepiej Play? W takim razie jaki router i jaka antenę zewnętrzna do niego? Co by Pan polecał?
    Karta T-Mobile loguje się do 3G na UMTS900 NetWorks HSPA+ z Komarówki, to wspólne pasmo dla klientów Orange i T-Mobile, nie liczyłbym na wiele, to te screeny z DL 1,12Mb/s i wysokim ping, sygnał bardzo słaby. Dwa pierwsze speedtesty T-Mobile to na LTE i raczej LTE800 pewnie z Komarówki DL=UL czyli pasmo przytkane. Niestety ale z NCI nie pokazałeś danych z LTE.
  • Poziom 5  
    Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac Internet mobilny - jaki wybrac

Dodano po 4 [minuty]:

Internet mobilny - jaki wybrac

Dodano po 4 [minuty]:

Te screeny wysłano mi na WhatsApp i sam się już gubię z ich wstawianiem. Czy o to Ci chodziło?
    Kolejny T-Mobile to tez 3G z UMTS900 NetWorks ale z Derewicznej, telefon skacze pomiędzy nim a Komarówką ale tak jak pisałem na 2 screenach ze speedtestu T-Mobile pokazała się na telefonie ikonka z LTE( ta przy kreskach zasięgu) . PLus raz Komarówka na 3G zUMTS900 a potem z Wohynia. Mozliwe że karta nie ma dostępu do LTE. Ale i tak widać ze Play ma największy potencjał.
  • Poziom 5  
    To jaki router i jaka antenę do tego Playa wybrać aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Mogę kupić na własną rękę lub wziąć od nich
    W ofercie 200GB za 70 zł jest B715 za 249 zł, agreguje 3 pasma LTE, od biedy moze być B535(Huawei 4G Router 3 Pro) za 49 zł, agreguje 2 pasma w tym LTE1800+2100. Często można dostać taką ofertę od doradcy z voucherem i zamiast abonament 70 zł jest za 50 zł a za pozostałe 20 zł kupuje się np. kolejne 100GB jak za mało tych 200GB. Tu kontakt https://forumplay.pl/showthread.php/55333-Int...tu-GB-(200)-z-urz%C4%85dzeniem-Promocja/page8 , dwaj doradcy co jakiś czas mają takie oferty, jak ci nie polno to pytaj ich na PW na Forum Play, warto.
    Można na próbę wziąć też ofertę 300GB za 80 zł z WF830 na użyczenie( u doradców za 60 zł )./ To zewnętrzny CPE LTE i modem jest wbudowany i zintegrowany z anteną o zysku 7-9dBi, mam i korzystam, agreguje 2 pasma LTE w tym LTE1800+2100. Jego następcą jest WF860 z agregacją 4 pasm LTE, póki co niedostępny w Europie ale ZTE Polska ma go i prowadzi rozmowy z Play, może kiedyś się pojawi. sam korzystam z niego w Play i na 4 CC CA B7B3+B1+B20 z BTS-a 5G Ready po 200-300Mb/s ale to inna bajka, to prezent od kolegów z ZTE Polska. Jeśli wybierzesz B715/B535 to na nim najpierw testy na zewnątrz wszystkich pasm LTE a po nich dobór anteny zewnętrznej.
  • Poziom 5  
    Sorki że Cię tak męczę pytaniami. Jakbyś miał wybrać między b715 a wf830 to jaki byś wybrał? Czy w moim przypadku to bez znaczenia?