Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POWERUP 4.0 - sterowany przez smartfona papierowy samolot z autopilotem

ghost666 08 Paź 2019 00:19 651 0
 • POWERUP 4.0 - sterowany przez smartfona papierowy samolot z autopilotem
  Kampania crowdfundingowa dotycząca papierowego samolotu… To nie może się udać, prawda? Najwyraźniej jednak może, ponieważ to już czwarta kampania dotycząca papierowego samolotu POWERUP stworzonego przez Shai Goiteina. Kilka lat temu projekt PowerUp 3.0 zebrał ponad milion dolarów.

  POWERUP 4.0 to wciąż nadal tylko papierowy samolot... ale jest on sterowany smartfonem. Czwarta wersja dodaje do układu kilka czujników, a także autopilota, telemetrię lotu i tryb latania w nocy. Dokładniej mówiąc, jest to zestaw do papierowego samolotu, ponieważ samolot trzeba zrobić samemu i dołączyć do niego opisywany zestaw. Jest on wystarczająco mocny, aby obsługiwać również samoloty wykonane z drewna balsa, kartonu czy pianki.

  Specyfikację papierowego samolotu POWERUP 4.0 nie zostały jeszcze dokładniej podane, ale wiadomo jakie są niektóre kluczowe funkcje układu:

  * Pokładowe sterowanie lotem za pomocą autopilota, który ułatwiać ma latanie i pozwala wykonywać manewry akrobatyczne, takie jak np. pętle.
  * Silnik podwójny ze śmigłami, co pozwala na osiągnięcie prędkości do 10 m/s.
  * Łączność - moduł Bluetooth o zasięgu do 70 metrów.
  * Czujniki - żyroskop i akcelerometr
  * Bateria - akumulator LiPo 10 mAh, pozwalający na około 10 minut lotu na jedno ładowanie; 25 minut ładowania
  * Napięcie wejściowe do zasilania - 5 V przez port micro USB
  * Wymiary - długość 220 mm
  * Waga - 19 gramów

  POWERUP 4.0 - sterowany przez smartfona papierowy samolot z autopilotem


  Zaktualizowana aplikacja dla systemów Android i iOS wyświetla informacje telemetryczne, takie jak kierunek lotu, poziom ciągu i kąty skrętu po zakończeniu lotu. Najlepiej jest obejrzeć poniższy film, aby naprawdę zrozumieć, do czego jest zdolny POWERUP 4.0.  Jeśli jesteście zainteresowani, nowy zestaw POWERUP w wersji czwartej został niedawno wypuszczony na Kickstarterze. Na moment piania niniejszego artykułu zebrano ponad 882 tysięcy dolarów.

  Pakiety zaczynają się od 49 dolarów za zestaw Barebone, który zawiera POWERUP 4.0, cztery szablony do złożenia samolotu z papieru, kabel ładujący micro USB, zapasowy zestaw śmigieł i instrukcję obsługi. Zestaw standardowy o wartości 59 dolarów dodaje do tego stojak na biurko, 10 dodatkowych szablonów papierowych, a zestaw Pro za 79 dolarów dodatkowo dodaje 2 wodoodporne szablony papierowych samolotów, piankowy zestaw do majsterkowania, kółka, światła LED do nocnego lotu oraz złącza zamontowania systemu na samolocie z drewna balsa. Są to wszystko ceny w przedsprzedaży. Wysyłka jest bezpłatna do większości krajów (inne wymagają dodatkowych 7 dolarów), a sponsorzy na Kickstarterze mogą spodziewać się ich zestawu w kwietniu 2020 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/10/07/powerup-4-0-smartphone-controlled-paper-plane-autopilot/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9415 postów o ocenie 7062, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.