Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przeróbka zasilania DriveRack PA z 115V na 230V

08 Paź 2019 01:25 132 10
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam DBX DriveRack PA w wersji USA/CA i chciałbym go przerobić na europejskie zasilanie.
    Sprzęt zaopatrzony jest w standardowe gniazdo zasilania jak w zasilaczu komputerowym ale wejście dostosowane jest jedynie do napięcia ~115V.
    Denerwuje mnie konieczność stosowania zewnętrznych transformatorów. Dlatego postanowiłem to przerobić.
    Odpada zastosowanie w środku obudowy transformatora redukującego napięcie wejściowe do 115V z powodów termicznych oraz braku miejsca i ewentualnej konieczności przemeblowania obecnych transformatorów.
    Założeniem jest stosowanie prostego przewodu zasilającego z gniazdka sieciowego do gniazda na panelu urządzenia.
    Rozkręciłem to i w środku widzę dwa transformatory: według mnie jeden służy do zasilania płyty głównej a drugi do zasilania sterownika (mogę się mylić) ale to nieistotne.
    Przeróbka zasilania DriveRack PA z 115V na 230V
    Na jednym mamy wszystkie potrzebne parametry.
    Drugi jest oznaczony tylko parametrem uzwojenia pierwotnego.
    Urządzenie jest oznaczone konsumpcją mocy 25W, skoro pierwszy transformator potrafi uciągnąć ok. 8W więc drugi transformator ma nie więcej niż 18W.

Teraz pomiary:
    Pierwszy transformator ma napięcie znamionowe wtórne 2x21,9V, jałowo na woltomierzu 23,5V na połowie i na końcach 47V.
    Drugi nie ma podanych parametrów, pomiary jałowego napięcia 10,5V na połowie i 21V na krańcach.
    Wysokość obudów obu transformatorów nie przekracza 35 mm
    Przeróbka zasilania DriveRack PA z 115V na 230V .

Obecnie szukam odpowiednich transformatorów i proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Gabarytowo ( mocowo ) wyglądają tak samo, można połączyć szeregowo uzwojenia pierwotne. Zmierz rezystancję uzwojeń pierwotnych.
  • Poziom 16  
    Biała - 108 Ohm
    Żółta - 93 Ohm
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Łącz szeregowo i używaj.
  • Poziom 16  
    Czy biegunowość połączenia uzwojeń pierwotnych ma znaczenie?
    Jak uzwojenia wtórne nie są w jakikolwiek sposób połączone ( bezpośrednio, po mostku nie ma znaczenia ), to kierunek nie ma znaczenia. Sprawdź dla pewności.
  • Poziom 16  
    ArturAVS napisał:
    Jak uzwojenia wtórne nie są w jakikolwiek sposób połączone ( bezpośrednio, po mostku nie ma znaczenia ), to kierunek nie ma znaczenia. Sprawdź dla pewności.

Wygląda na to, że nie. Każdy transformator jest wpięty w płytę za pomocą kostki 3-pin. Mimo że złącza na płycie są blisko siebie, to przejście jest tylko pomiędzy środkowymi pinami złączy - masa. Skrajne piny różnych złączy w żaden sposób nie są zwarte bezpośrednio.
    toma2005 napisał:
    Wygląda na to, że nie. Każdy transformator jest wpięty w płytę za pomocą kostki 3-pin. Mimo że złącza na płycie są blisko siebie, to przejście jest tylko pomiędzy środkowymi pinami złączy - masa.

Dwa zasilacze symetryczne. Podłączaj.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    toma2005 Ty chyba nie zrozumiałeś o co chodziło koledze ArturAVS Jak masz podpiąć oba transformatory pod 230 volt. Poniżej narysowałem Ci na szybko schemat jak to ma wyglądać:

• Poziom 16  
    Dlaczego miałem nie zrozumieć? Wszystko zrozumiałem i podłączyłem, działa.

Dzięki za rysunek btw.
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    toma2005 napisał:
    Wszystko zrozumiałem i podłączyłem, działa.

Pozostaje cieszyć się bez-kosztową modyfikacją :-) .