Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja ciekawej bransolety ze strychu

Kowaleski 08 Paź 2019 17:27 900 21
    Kowaleski
    Poziom 3  
    Witajcie,
    czy są tutaj obecni jacyś hobbyści, znawcy tematyki sztuki jubilerskiej?
    Znalazłem taką bransoletę, to jakaś stara biżuteria,
    czy to coś wartego uwagi czy raczej jakaś zabawka z odpustu? :D

i co może oznaczać ta symbolika od środka? znak materiału czy bardziej sygnatura wykonawstwa?
    Poniżej fotki
    Identyfikacja ciekawej bransolety ze strychu Identyfikacja ciekawej bransolety ze strychu Identyfikacja ciekawej bransolety ze strychu Identyfikacja ciekawej bransolety ze strychu Identyfikacja ciekawej bransolety ze strychu
    miroslaw wielki
    Poziom 15  
    Kup w mrów..e kwas solny i namocz ją. Jak zacznie się pienić to szajs jak nie to coś szlachetnego.
    darts
    Poziom 15  
    miroslaw wielki napisał:
    Kup w mrów..e kwas solny i namocz ją. Jak zacznie się pienić to szajs jak nie to coś szlachetnego.

Wystarczy jak pójdzie do 1 lepszego złotnika lub do Lombardu - po co ma kupować kwas do 1 produktu ?
    Kowaleski
    Poziom 3  
    Ok a ten znaczek co może oznaczać? czy raczej nic sensownego?
    darts
    Poziom 15  
    Kowaleski napisał:
    Ok a ten znaczek co może oznaczać? czy raczej nic sensownego?

Patrz co napisałem wcześniej. Jeśli chodzi Ci o znak wewnątrz to już idź do jubilera rzeczoznawcy.
    miroslaw wielki
    Poziom 15  
    Kwas 8zl. Jubiler za 8zl zbada temat? A reszte rozrobi na 5 procent i zamiast czarnego domesto..a bedzie mial do wc.
    Cowboy zagrabie
    Poziom 26  
    Ten znaczek to Cecha wytwórcy identyfikująca jubilera który to wyprodukował. Wygląda jak ozdobne "R" lub "YR". Nie ma natomiast cechy probierczej identyfikującej stop metalu, wiec stawiałbym na spatynowany tombak, ewemntualnie miedź. czyściłeś, polerowałeś tą biżuterię czy jest ona w stanie zastanym na strychu?
    Kowaleski
    Poziom 3  
    No ok a jaki to może być materiał tak na wygląd? właśnie jakaś miedź?

Nie czyściłem, tak wygląda jak to zastałem.
    I jeszcze jedno jaki to może być okres dziejów? :D tzn chodzi mi czy PRL czy lata 50-60? (chociaż w sumie to też PRL) czy bardziej przedwojenne?
    Chris_W
    Poziom 37  
    Wygląda na pomiedziowany cynk - wg mnie lata 90, kupione na straganie. Zatnij żyletką w niewidocznym miejscu jak pod spodem jest jasny biały metal to raczej do wyrzucenia pod względem materiałowym.
    robokop
    Moderator Samochody
    Panowie, a po co temu robić jakiekolwiek próby, skoro z daleka widać że to malowany szajs-metal? To odpustowa biżuteria - nawet nie pozłacana galwanicznie, tylko malowana.
    TheBill
    Poziom 24  
    Cowboy zagrabie napisał:
    Ten znaczek to Cecha wytwórcy identyfikująca jubilera który to wyprodukował. Wygląda jak ozdobne "R" lub "YR". Nie ma natomiast cechy probierczej identyfikującej stop metalu, wiec stawiałbym na spatynowany tombak, ewemntualnie miedź. czyściłeś, polerowałeś tą biżuterię czy jest ona w stanie zastanym na strychu?

Tylko że ten znak jest wytłoczony a nie wybity czyli mówi to samo za siebie.
    Kompletnie nic nie warta (kasowo) bransoleta, a może i bezcenna bo po babci została.
    CMS
    Administator HydePark
    Robokop ma najprawdopodobniej rację, ale ten kwas możesz sobie kupić, 8 złotych to nie pieniądz, a zastosowań jest bardzo wiele. Przyda się na przyszłość.
    CMS
    Administator HydePark
    Tylko wtedy, jeśli mamy czysty pierwiastek, więc nie pisz głupot.
    Chris_W
    Poziom 37  
    Marcin125 napisał:
    CMS napisał:

Ale są popularne stopy więc nie pisz głupot.

To podaj skład mosiądzu z dokładnością do procenta ;)
    Tylko niektóre metale tworzą stopy eutektyczne (gdzie struktura wręcz wymusza jednakowy skład, i są to metale raczej ciężkie np miedź ze srebrem lub cyna z ołowiem), a większość to swobodne mieszaniny.
    A stop może mieć też 3 lub więcej metali, wtedy to już w żaden sposób gęstością nie ustalisz składu.
    Wg mnie ta bransoleta jest ze stopu cynku i/lub aluminium bo z takich metali robi się tanią biżuterię, może jeszcze być z mosiądzu lub miedzi, a to by oznaczało że jest wartościowsza niż kilka plnów (bo to oznacza nie współczesną produkcję, tylko starszą).
    robokop
    Moderator Samochody
    Marcin125 napisał:
    Zawsze można zważyć.
    Mamy ciężar i objętość. Sięgamy do tablicy pewnego ruska i już wiemy co to jest.
    I wyjdzie bzdura. Gdyby to było złote, nie miało by wżerów i przebarwień.
    Kowaleski
    Poziom 3  
    A gdzie tam są przebarwienia?
    To jest kurz.
    Marcin125
    Poziom 12  
    Chris_W napisał:
    Marcin125 napisał:
    CMS napisał:

Tylko niektóre metale tworzą stopy eutektyczne (gdzie struktura wręcz wymusza jednakowy skład, i są to metale raczej ciężkie np miedź ze srebrem lub cyna z ołowiem), a większość to swobodne mieszaniny.
    A stop może mieć też 3 lub więcej metali, wtedy to już w żaden sposób gęstością nie ustalisz składu.
    Wg mnie ta bransoleta jest ze stopu cynku i/lub aluminium bo z takich metali robi się tanią biżuterię, może jeszcze być z mosiądzu lub miedzi, a to by oznaczało że jest wartościowsza niż kilka plnów (bo to oznacza nie współczesną produkcję, tylko starszą).

1. A gdzie napisałem, że chcę podawać skład jakiegoś stopu znając tylko jego wagę?
    2. Pisałem o popularnych stopach (w tym przypadku w wyrobach tzw. biżuterii ).
    3. Ty oceniłeś z czego jest ta bransoleta na "oko" czyli jakbyś znał jej ciężar to by raczej ci pomogło i to bardzo. Prawda? ;)
    4. Autor tego tematu nie zważy tej bransolety i nie ma licznika Geigera.
    darts
    Poziom 15  
    Nie wiem po co Wy się rozwodzicie nad tematem. Jeśli autorowi zależy na kasie z tej bransoletki to powinien iść do jubilera i tam ocenić wartość, a nie prosić na forum aby ktoś po zdjęciu określił wartość.
    Chris_W
    Poziom 37  
    Marcin125 napisał:
    Chris_W napisał:
    Marcin125 napisał:
    CMS napisał:

1. A gdzie napisałem, że chcę podawać skład jakiegoś stopu znając tylko jego wagę?

O "tylko wadze" to i ja nic nie napisałem - natomiast pisałem o gęstości.
    Cytat:

2. Pisałem o popularnych stopach (w tym przypadku w wyrobach tzw. biżuterii ).

Takich stopów potencjalnie jest kilkanaście z czego kilka o podobnej gęstości.
    np:
    brąz 8800-8900
    miedź 8900
    mosiądz 8400-8700
    nikiel 8400-8900
    nikielina 8600-8900
    nowe srebro 8400-8700

Cytat:

3. Ty oceniłeś z czego jest ta bransoleta na "oko" czyli jakbyś znał jej ciężar to by raczej ci pomogło i to bardzo. Prawda? ;)

Towaru który na oko pachnie bazarem, nie robi się z drogich metali, dlatego strzeliłem w jakiś ZnAl, ale może być coś innego. Nie potrzebuję znać masy tej bransolety bo ja bym ją wyrzucił bez sprawdzania, wiem że ten wzór bransolet był popularny w latach 90tych.
    Cytat:

4. Autor tego tematu nie zważy tej bransolety i nie ma licznika Geigera.

Autor to może z nią robić co chce - w złoto się nie zamieni od tego. Licznik geigera to nie wiem po co - sugerujesz że ona jest napromieniowana czy co?