Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wykonanie szafy w zakładzie przemysłowym (Prawo)

only89 08 Oct 2019 17:28 534 8
  • #1
    only89
    Level 7  
    Witam,

    Co mówią normy, przepisy o wykonywaniu nowych szaf dla maszyn/linii produkcyjnych jeżeli wykonuje to osoba z utrzymaniu ruchu? Załóżmy sytuacje, że szafa na produkcji jest w już w takim stanie, że dalsza eksploatacja nie ma sensu (wydajność, bezpieczeństwo). Czy wykonanie "nowej" i postawienie w te miejsce funkcjonalnie identycznej może wykonać osoba z zakładu pracy?

    Należy dla takich szaf wykonać pomiary pętli zwarcia, rezystancji izolacji?
    Co o tym mówią normy oraz dyrektywy unijne? Znaczek CE?

    Pozdrawiam
    Damian T.
  • Helpful post
    #2
    bumble
    User under supervision
    only89 wrote:
    Należy dla takich szaf wykonać pomiary pętli zwarcia, rezystancji izolacji?

    Tak. Wszystkie protokoły muszą być.
    only89 wrote:
    Czy wykonanie "nowej" i postawienie w te miejsce funkcjonalnie identycznej może wykonać osoba z zakładu pracy?

    U mnie we firmie tak się robiło. Było jako remont. Nie raz stare prasy były dodatkowo wyposażane w zabezpieczenia typu bariery czy przekaźniki jednoczesnego naciśnięcia przycisków.
  • Helpful post
    #3
    b82
    Level 14  
    Nowe sterowanie to istotna modyfikacja maszyny, w związku z czym konieczna jest nowa deklaracja zgodnosci wystawiona przez firmę modyfikującą.

    Poza tym oczywiscie musi być schemat, jeśli dotyczy to również analiza bezpieczeństwa maszyny i dobór odpowiednich zabezpieczeń w postaci osłon, zamków, czujników itp.

    Pozdrawiam,
    Bartek
  • Helpful post
    #4
    Ryszard49
    Level 37  
    Napiszę jak to wygląda w praktyce. Masz maszynę nie pierwszej młodości ale objętą serwisem fabrycznym. Zamawiasz modernizację w serwisie. Przyjeżdża serwis, wymienia szafę sterowniczą na o wiele mniejszą niż ta co była, przeprowadza rozruch technologiczny i wystawia fakturę na naprawę maszyny. I to tyle ze strony serwisu.
  • #5
    only89
    Level 7  
    Na podstawie prawa:

    Quote:
    modernizacja
    unowocześnienie, ulepszenie wyrobu,
    prowadzące do zwiększenia jego wartości
    użytkowej lub podniesienia poziomu
    bezpieczeństwa, tożsame z pojęciami:
    modyfikacja wg dyrektyw nowego
    podejścia; wprowadzanie zmian wg innych
    obowiązujących przepisów (szczególnie wg
    art. 113 ust. 11 i 12 ustawy z dnia 9 czerwca
    2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze);

    naprawa
    przywrócenie sprawności maszyny/urządzenia,
    poprzez wymianę uszkodzonych części lub
    podzespołów na fabrycznie nowe w sposób
    określony w dokumentacji technicznoruchowej;

    remont
    przywrócenie stanu pierwotnego
    maszyny/urządzenia (przywrócenie wartości
    użytkowej), bez wprowadzania zmian w
    parametrach, zastosowaniu i typie;


    Ale bazując też na definicji producenta

    Quote:

    Wyrób może zostać oddany do użytku bez wprowadzenia do
    obrotu, np. wyrób wytworzony tylko na własne potrzeby.
    W takim przypadku ten kto oddaje wyrób do użytku, musi
    wziąć na siebie odpowiedzialność producenta i musi
    zagwarantować, aby wyrób był zgodny z wymaganiami
    dyrektyw i by została przeprowadzona odpowiednia
    procedura oceny zgodności.

    Producent odpowiada wyłącznie i ostatecznie za
    zgodność wyrobu, ponieważ wyrób został
    wprowadzony pod jego nazwą. Producent, który
    podzleca część lub całość swojej działalności, nie
    może w żadnych okolicznościach zwolnić się od
    odpowiedzialności na rzecz innej osoby.


    Z powyższych cytatów można wykonać szafe, ale jako "producent" jestem odpowiedzialny za swój wyrób. Pomimo to, że jest to indentyczna kopia?

    Ryszard49 wrote:
    Masz maszynę nie pierwszej młodości ale objętą serwisem fabrycznym. Zamawiasz modernizację w serwisie. Przyjeżdża serwis, wymienia szafę sterowniczą na o wiele mniejszą niż ta co była, przeprowadza rozruch technologiczny i wystawia fakturę na naprawę maszyny. I to tyle ze strony serwisu.


    Co jeżeli firma (serwis) już nie istnieje?
  • Helpful post
    #6
    Ravender
    Level 20  
    Budując nową szafę stajesz się producentem maszyny. Dlatego też zakłady wola zatrudnić firmę zewnętrzną by to ona była producentem.
  • Helpful post
    #7
    Ryszard49
    Level 37  
    Ravender, będąc firmą zewnętrzną nigdy bym się nie podjął wykonania szafy sterowniczej, bez pełnej dokumentacji maszyny.
  • Helpful post
    #8
    romulus73
    Level 27  
    W poprzedniej firmie robiliśmy projekt szafy, wykonanie a później zlecaliśmy firmie przybicie pieczątek i certyfikację. Przecież tak chyba lepiej(taniej)
  • #9
    only89
    Level 7  
    Myśle, że powyższe odp. są wystarczająco wyczerpujące.