Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny schemat sygnalizatora

08 Paź 2019 19:14 156 6
 • Poziom 9  
  Witam, potrzebuje zrobić układ sygnalizujący, zasilany 12V, w którym po zadaniu sygnału (czas około 0,5-1 sekundy) zaświeci się dioda (a lepiej gdy będzie migać) na około 5 - 10 sekund. Poratuje ktoś jakimś nie skomplikowanym schematem :D :D
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 3  
  Może być coś takiego?
  Potrzebny schemat sygnalizatora  Jeśli chodzi o długość mrugania diod po puszczeniu przycisku to szału nie ma, ale efekt jaki chciałeś w pewnym sensie jest. Długość mrugania można regulować za pomocą kondensatora 22mF. Mniejsza pojemność - krócej, większa - dłużej.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 40  
  zadaniu sygnału (czas około 0,5-1 sekundy) -> multiwibrator monostabilny (NE555)
  zaświeci się dioda (a lepiej gdy będzie migać) na około 5 - 10 sekund -> multiwibrator astabilny (NE555>miga led po 5-10 sekund gaśnie)

  NE555 x 2
  lub NE556 x1
 • Poziom 16  
  Może coś takiego, już chyba prościej nie można.
  Zamiast przekaźnika można dać diodę szeregowo włączoną z rezystorem ograniczającym jej prąd. Tu akurat dioda świecić będzie stałym światłem:
  https://fundamentjezus.blogspot.com/2013/09/jak-zrobic-prosty-wyacznik-swiata-z.html
  Gość zrobił na więcej sekund, ale jak dobierzesz właściwą pojemność kondensatora, to sobie czas zmniejszysz.
 • Poziom 18  
  Do schematu zaproponowanego przez kolegę barondary można wstawić diodę LED z wbudowanym układem "migania" i masz gotowe rozwiązanie.
  Jednak - nie wiem czy to istotne - czas pulsowania tej diody będzie zależny od tego na ile zdąży się naładować ten kondensator 4700uF, czyli de facto od długości impulsu wyzwalającego.
  Dodatkowo jeśli sygnał sterujący nie ma odpowiedniej wydajności prądowej - należałoby dołożyć jakiś tranzystor/przekaźnik na wejściu.
 • Poziom 16  
  Kolega AdamFilipek dobrze zauważył z tym pulsowaniem - może występować. Trzeba by to sprawdzić doświadczalnie. Albo po prostu uruchamiać diodę LED przekaźnikiem.
 • Specjalista elektronik
  Może na CD4060 (to jest generator + dzielnik)? Sygnał wyzwalający robiłby reset, doliczenie do odpowiedniej ilości blokowałoby generator (połączenie któregoś dalszego wyjścia przez diodę do wejścia układu generatora). Ilość mignięć musi być potęgą 2.