Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o płytkę pcb K7101

08 Paź 2019 19:15 591 50
  • PCBway
  • Poziom 24  
    Nie za bardzo wiadomo co rozumiesz przez "rysunek połączeniowy"?

Potrzebujesz schematu który dostępny jest w dokumentacji na podanej stronie?
    Czy może projektu PCB?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    W necie tak na szybko znalazłem to zdjęcie. Zawsze to coś na początek.

• Poziom 3  
    Powinno mi chyba wystarczyć. Przepisywałem schemat i chciałem go przekonwertować na płytke PCB ale brakowało komponentów w bibliotece i nic z tego nie wyszło, ale jak byś coś jeszcze znalazł to będe wdzięczny.

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Humbel jeśli miałbyś gotową płytkę pcb to bym nie pogardzil albo projekt :)

Dodano po 9 [godziny] 52 [minuty]:

Przygotowałem takie coś . Prosił bym o sprawdzenie.
  • PCBway
  • Poziom 3  

Czy Waszym zdaniem ten schemat zadziała ?
  • Poziom 35  
    Furman1234, zadziała ale raczej nie tego oczekiwałeś.
  • Poziom 3  
    Ryszard49 napisał:
    Furman1234, zadziała ale raczej nie tego oczekiwałeś.

Czemu Rysiu 49 sądzisz że nie tego oczekiwałem?
  • Poziom 35  
    Złóż to w formie pająka i przetestuj, sam zobaczysz,
  • Poziom 3  
    Jutro może wytrawie płytkę i złoże i okaże się czy zadziała.
  • Poziom 3  
    Płytka złożona. Niestety nie chodzi. Co nie tak zrobiłem? Jakieś pomysły? Pytanie o płytkę pcb K7101 Pytanie o płytkę pcb K7101
  • Pomocny dla użytkowników
    Co to za mostek z drutu po prawej stronie, na prawym zdjęciu?
  • Poziom 3  
    Tam ma być podłączony buzzer.
    To jest pierwsza przyczyna niedziałania. Jak mogłeś zewrzeć wyjście tego układu? Jak nie masz buzzera to nic za niego nie wstawiasz. Zresztą sam spójrz na schemat.

Poza tym, dlaczego mając tak dużo miejsca na płytce, tak bardzo zbliżasz do siebie elektrody tranzystorów? Szczególnie kiepsko to wygląda na tym ostatnim przed diodą. Te ścieżki aż proszą się o zwarcie. Przecież można je było nieco rozsunąć. To taka rada na przyszłość.

• Poziom 3  
    Sprawdzałem miernikiem to miejsce i teoretycznie nie ma zwarcia. Miernik nie piszczy.
    Zwarcia nie ma, ale czemu ma służyć takie zbliżenie podczas gdy miejsca masz sporo? Nie mniej jednak to w tym momencie nie wpływa na prace układu. Jaka jest obecnie sytuacja, gdy rozwarłeś to zwarcie na wyjściu?

Jeżeli jest przerwa, to połącz te ścieżki choćby tak, a nie próbuj "zlepiać" cyną ubytków druku.

• Poziom 3  
    Pytanie o płytkę pcb K7101 Pytanie o płytkę pcb K7101

Niestety ale dalej nic.

Dodano po 9 [minuty]:

Moze ten rezystor trzyma prąd? To jest 1,5M 1W.

Dodano po 7 [minuty]:

Zastanawia mnie jedno czemu na prawie całym układzie mam napięcie około 9v.
    Rezystor R11 1,5MΩ nie jest w zasilaniu, więc "nie trzyma" prądu. Czy sprawdziłeś poprawność wykonania ścieżek? Czy tranzystory właściwie są wstawione? Zanim zacząłeś szukać pomocy, trzeba było to samemu zrobić. Nam trochę trudniej jest wszystko prześledzić niż tobie.

Patrząc na kolory kabelków zasilających można przypuszczać, że masz odwrotnie podłączone zasilanie, chyba że u ciebie plus jest na niebieskim a minus na pomarańczowym.
  • Poziom 3  
    Zaprojektowałem nową płytke. Wzorowałem się na oryginalnej płytce która jest w tym temacie. Powinna być chyba dobra. Może ktoś rzuci okiem? Pytanie o płytkę pcb K7101
  • Poziom 35  
    Furman1234, sprawdź przycisk SW1.
    Furman1234 napisał:
    Zaprojektowałem nową płytke. Wzorowałem się na oryginalnej płytce która jest w tym temacie. Powinna być chyba dobra. Może ktoś rzuci okiem? Pytanie o płytkę pcb K7101

Dlaczego przycisk jest zwarty na stałe?

Ps. Dlaczego nie sprawdzisz poprzedniej wersji? Przecież to zajmuje zaledwie kilka minut. Jeżeli jest gdzieś błąd, to być może i go powielisz. Z tego co widzę, tobie przydałaby się płytka prototypowa (montaż bez lutowania) i dopiero, po stwierdzeniu poprawności działania układu, właściwy projekt.
  • Poziom 3  
    teraz chyba dobrze? Sprawdzilłem i coś chyba jest nie tak ogólnie .
  • Poziom 36  
    Witam !
    Furman1234 napisał:
    teraz chyba dobrze? Sprawdzilłem i coś chyba jest nie tak ogólnie .

Pod rezystorem R6 masz jeszcze dwa elementy, wszystkie są połączone równolegle ?
    Do rysowania płytek polecam program Eagle DEMO, w nim rysujesz schemat ideowy, konwertujesz na PCB i układasz elementy jak chcesz razem z ciągnącymi się ścieżkami.
  • Poziom 3  

to o te chodzi ? Wydaje mi się że tak bo ten schemat robilłem ze zdjęć które podesłał zybex.
  • Poziom 36  
    Furman1234 napisał:

to o te chodzi ? Wydaje mi się że tak bo ten schemat robilłem ze zdjęć które podesłał zybex.

Taj ka Ty robisz nie robi się.
    W oryginale rezystory są ładnie ułożone, ale nie znaczy to że są połączone równolegle.
    Nie mam czasu na sprawdzenie całej Twojej płytki, czy w internecie nie ma gdzieś lepszego zdjęcia/układy ścieżek ?
  • Poziom 3  
    Nie ma niestety.. Przeszukałem wszystko co możliwe.
  • Poziom 36  
    KIT ten posiada też numer P7101, z jego PDFa uzyskałem lepsze rozmieszczenie elementów ( po lewej stronie ), zrobiłem odbicie lustrzane ( po prawej stronie ).
    Wydrukuj to i ze spokojem łącz według schematu ideowego, ołówek gumka i rysujesz ścieżki, jak jest źle mażesz gumką.
    Jeśli to jest dla Ciebie za trudne zrób ten projekt:
    https://www.google.com/search?ei=9MuhXdfjF6HC...wjXreeS4ZblAhUh4aYKHRFlDxcQ4dUDCAo&uact=5
    Kondensator C3 podłączony tylko jedną końcówką?

• Poziom 3  
    Zybex juz poprawiłem. Od nowa robię schemat w programie który sam później zrobi mi połączenia .

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Takie coś wygenerował mi program.
    Kiedyś samemu trzeba było projektować płytki, bo nie było tak jak dziś popularnych programów do ich tworzenia. Często nawet robiłem projekt ścieżek pod akurat posiadaną płytkę. Jak była trochę za mała, to rezystory stawiało się pionowo i w ten sposób zyskiwało się więcej miejsca. Piszę o tym, gdyż trzeba było umieć sobie poradzić z przeniesieniem schematu na płytkę. Można to było zrobić wręcz "schematowo" i niemal dosłownie elementy tak rozmieścić jak były na schemacie. Oczywiście wtedy płytka była odpowiednio duża. Jednak najczęściej dążyło się do zminiaturyzowania całej konstrukcji. Czasem też, jak układ nie był zbyt skomplikowany używało się płytek uniwersalnych, gdzie należało przecinać ścieżki według potrzeby lub je mostkować.
    Dziś można wam młodym tylko pozazdrościć, że macie wszystko podane "na tacy". :wink: