Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić przewód DIN5 na 2xChinch do gramofonu

08 Paź 2019 21:12 138 6
  • Poziom 11  
    Mam gramofon Unitra GS 431 "Bernard" z wyjściem DIN 5. Chciałbym podłączyć go pod kino domowe pod 2xchinch. Potrzebuję kabel DIN5-2xchinch. Są w sprzedaży, lecz wszystkie marnej jakości za kilka złotych. Chce zrobić sobie taki kabel na dobrych podzespołach, wtyczkach oraz przewodach. Z wtyczkami nie ma problemu, tylko nie wiem jaki zastosować przewód. Jaki przewód byłby najlepszy? Kiedyś przy kablu 2xchinch - minijack używałem przewodu mikrofonowego, lecz problemem jest rozdzielenie przewodu (dwóch kanałów) na dwa chinche.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Wystarczy wpisać w wyszukiwarce "din5 na rca schemat" i jest mnóstwo opisów i schematów.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Wiem jak polutować, tylko nie wiem jaki przewód kupić.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Trzeba zastosować przewód w ekranie. Są takie np: podwójne przewody audio (dwa obok siebie) z możliwością rozdzielenia, i każdy to jedna żyła w ekranie. Są to łatwo dostępne przewody w sklepach elektronicznych oraz audio. Taki kabel dobrej jakości z porządnym ekranem będzie dobry do takiego zastosowania. Zwróć uwagę przy zakupie, na to aby ekran dobrze oplatał wewnętrzną żyłę do okoła, oraz żeby to nie były "dwa druty na krzyż", jak to często jest w gotowych nie za drogich przewodach.
    Ja też zawsze przewody audio robię sam, bo jest znacząca różnica w jakości i trwałości.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    futrzaken napisał:
    Mam gramofon Unitra GS 431 "Bernard" z wyjściem DIN 5. Chciałbym podłączyć go pod kino domowe pod 2xchinch....

Jeśli pod kino domowe, które nie posiada specjalnego wejścia "Phono", to będziesz potrzebował jeszcze przedwzmacniacza z korekcją RIAA.
  • Specjalista elektronik
    Kiedyś do audio były przewody przypominające wyglądem płaskie dwużyłowe (takie o przekroju ósemki) używane jako głośnikowe, albo zasilające z sieci 220V~ (do zasilania elektroniki, albo lampki), ale (w odróżnieniu od typowych sieciowych) o ząbkowanym przekroju, i z ekranem w środku odrębnym dla każdej żyły - do łączenia magnetofonów mono były takie z 3-pinowymi wtyczkami DIN na obu końcach, bywały i stereo z innym układem połączeń. Zarówno te kable sieciowe, jak i te do audio łatwo rozdzielało się na dwie połówki - między nimi była tylko izolacja.

Zajrzałem na stronę Soltronika - przede wszystkim strasznie enigmatyczne opisy, właściwie nic z nich nie wiadomo; sensownie wyglądają kable AUDIO002, AUDIO003, KN-AC001, KN-AC002, SWOR15001E100 (ten ostatni wygląda na 4-żyłowy, po 2 żyły w każdym ekranie). A Piekarz i Trójka (z najbardziej znanych w Warszawie) do audio nie mają chyba NIC.
  • Poziom 40  
    _jta_ napisał:
    Kiedyś do audio były przewody przypominające wyglądem płaskie dwużyłowe

Jak zrobić przewód DIN5 na 2xChinch do gramofonu

I miały charakterystyczne takie prążki wzdłuż kabla.
    Średnio sztywne, izolacja zewnętrzna, wewnętrzna bez efektu kurczenia się od temperatury. Oplot pełny, okręcany.

Ten pokazany na foto (+ wtyki CINCH polskie WW-1) jest o szerokości 5,15mm, były jeszcze 5,80mm oraz słuchawkowe płaskie.