Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Felieton: Wykonaj To Sam: superkomputer.

PiotrLenarczyk 08 Paź 2019 21:21 2652 12
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    PiotrLenarczyk
    Poziom 8  
    Specjalizuje się w: sygnały wielowymiarowe
    PiotrLenarczyk napisał 50 postów o ocenie 10, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Legionowo. Jest z nami od 2016 roku.
    drobok
    Poziom 30  
    Po co wydawać taką kasę na komputer, taniej cię wyjdzie zrobić serwis z filmami i skryptem liczącym na komputerach użytkowników.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

GeForce RTX2080 dysponuje mocą obliczeniową trochę ponad 10TFLOPS. 6 takich kart i płyta główna dedykowana do kopania kryyptowalut i masz swój superkomputer domowy. Nvidia Quadro RTX 8000 za to oferuje 16,3TFLOPS i aż 130,5 Tensor TFLOPS. 4 karty i masz więcej mocy obliczeniowej, niż w swoim "superkomputerze"...
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Ponadto jak ktoś potrzebuje mieć własny superkomputer, to zwykle stać go na zamówienie konstrukcji na zlecenie, i to posiadającej o wiele większą moc obliczeniową. A reszta albo nie potrzebuje, albo może zamówić kilka godzin czasu superkomputera...
    PiotrLenarczyk
    Poziom 8  
    Dzierżawa superkomputera jest teoretycznie dostępna dla studentów na wniosek. Jesli chodzi o to, czy GTX2080 będzie lepsze, czy może jednak używane P6000 to proponuję analizować w zakresie prymitywnego współczynnika cena/jakość. Superkomputer był zaprojektowany w 2017 roku - o GTX2080 były wtedy jedynie przecieki. Jeśli chodzi o MGPGPU, to w tekście wskazywałem na wcale nie największą płytę główną Tyan, jako pojedynczą stację.
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    -XantiO-
    Poziom 21  
    60TFLOPs nie wydaje się jakoś bardzo dużo. Dodatkowo te konkretne GPU mają słaby przelicznik jeśli chodzi o obliczenia pojedynczej precyzji do podwójnej precyzji.

Pomimo tak wysokiej różnicy w cenie pomiędzy Titanem V a 1080Ti to do tego typu zastosowań Titan V i tak będzie o wiele bardziej opłacalny (FP16 to 2x FP32 a FP64 to 1/2 FP32 dodatkowo mamy TensorCores)
    grawastar1986
    Poziom 13  
    Do czego się używa w warunkach "domowych" takiego super komputera? Pytam bez ironii, zwyczajnie nie potrafię znaleźć zastosowania dla tak dużej mocy obliczeniowej.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Jedyne, sensowne zastosowanie to renderowanie grafiki 3D z ray tracingiem lub montaż filmów i tworzenie efektów specjalnych w 4K. Ale ludzie, którzy się tym zajmują, po prostu kupują albo stację roboczą z kartą Quadro zoptymalizowaną do takich zadań, albo stawiają serwer lub farmę serwerów. Koszt znacząco mniejszy od budowania superkomputera, zaś każdy potrzebujący czegoś takiego może sobie pozwolić na wydatek kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych...
    -XantiO-
    Poziom 21  
    Jednym z zastosowań z którym się spotkałem jest trading na opcjach z symulacją metodą Monte Carlo
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Nie byłoby sensowniej wziąć jednego z tych zestawów prototypowych dla FPGA w formie karty PCI-E i zaprojektować po prostu układ ASIC do wykonywania symulacji Monte Carlo właśnie dla gry giełdowej? Skoro projektowano na FPGA układy ASIC do kopania kryptowalut, to i to dałoby się zrobić. Ba, można by nawet dorzucić sprzętowy generator liczb losowych by algorytm Monte Carlo działał lepiej...
    PiotrLenarczyk
    Poziom 8  
    Rozumiem, że liczyłeś już coś na fp16? Ogólnie spoko feature, ale ilość dodatkowych operacji w rzeczywistych obliczeniach ogranicza zastosowanie triku z 16b. zmiennoprzecinkowym przetwarzaniem (niska rozdzielczość danych). Dodatkowo większość zastosowań z którymi się spotkałem promowała 32b., również sposób organizacji dostępu do pamięci (GTX780). W teorii możesz użyć okresowej normalizacji średnią ucinaną celem minimalizacji dramatycznie rosnących błędów akumulacji i zaokrągleń:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jak kiedyś analizowałem błędy w swoim programie to na czuja zastosowałem:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

-XantiO- napisał:
    60TFLOPs nie wydaje się jakoś bardzo dużo. Dodatkowo te konkretne GPU mają słaby przelicznik jeśli chodzi o obliczenia pojedynczej precyzji do podwójnej precyzji.

Pomimo tak wysokiej różnicy w cenie pomiędzy Titanem V a 1080Ti to do tego typu zastosowań Titan V i tak będzie o wiele bardziej opłacalny (FP16 to 2x FP32 a FP64 to 1/2 FP32 dodatkowo mamy TensorCores)

Dodano po 15 [minuty]:

Jest sporo zastosowań, z edukacyjnymi włącznie. Superkomputer nie projektowałem z założeniem, że tak byłoby najwydajniej, ale przy założeniu, że programowanie odbywa się np. w 11-osobowym zespole kierowanym przez dwie osoby które mają o tym pojęcie, a całość jest stabilnie i nie byle-do-jutrkowo finansowana. Uważam, że wykształcenie zaawansowanego programisty GPGPU trwa w ekstra warunkach min. 3 lata (zakładając wcześniejszą biegłość w programowaniu i podstawowe wykształcenie informatyczne).
    Faktem jest, że dopóki mieścisz się ze wszystkim na pojedynczym urządzeniu to programowanie jest dużo łatwiejsze, a egzekucja szybsza. Promuje to rozwiązania typu DGX-1/2, ale ceny idą w setki kPLN.

Osobiście, to swego czasu pisałem algorytm steganograficzny i po analizie projektu miałem do wyboru: GPU, lub GPU. Summa summarum porzuciłem projekt implementacji realtime (filmy HD), ze względu na przewidywaną ilość roboczogodzin oraz narodziny trzeciego dziecka.
    grawastar1986 napisał:
    Do czego się używa w warunkach "domowych" takiego super komputera? Pytam bez ironii, zwyczajnie nie potrafię znaleźć zastosowania dla tak dużej mocy obliczeniowej.